Ako efektívne čistiť gril

Jak vyčistit gril

<![endif]-->

Leto klope na dvere a s ním aj grilovanie. Šťavnatý steak, grilovaná zelenina alebo syr... Každý si nájde niečo pre seba. Aby ste si mohli jedlo poriadne vychutnať, potrebujete čistý gril.


Poďme sa teda spoločne pripraviť na tohtoročnú grilovaciu sezónu:

Pravidelná údržba je nevyhnutná

Či už máte plynový gril, elektrický gril alebo gril na drevené uhlie, pravidelné čistenie grilu je nevyhnutnosťou. Vráti sa vám to na kvalite jedla a životnosti vášho výrobku. Kvalitná kefa na čistenie grilu sa vám bude určite hodiť. S jej pomocou ľahko odstránite najväčšie nečistoty a usadeniny. V ideálnom prípade vyčistite gril ihneď po skončení prípravy pokrmov. Mastné a prilepené zvyšky jedla sa odstraňujú oveľa lepšie, keď je grilovací rošt ešte horúci.

Čištění grilu

Olej pomáha predchádzať

Aby sa mäso a iné potraviny neprilepili na gril, postriekajte ho trochou oleja. V každom prípade sa vyhnite potieraniu papierovými utierkamialebo utierkami, aby ste sa nemuseli zaoberať miliónmi drobných kúskov.

 

Ako čistiť záhradný gril

Záhradný gril je skvelý pomocník, ale z času na čas potrebuje aj trochu starostlivosti. Na jednoduchú údržbu používajte čistiacu kefu a nezabudnite, že samotnú kefu je potrebné čistiť vodou a odmasťovačom. Ak grilujete často, počítajte s tým, že vám vydrží približne jednu sezónu, ale naozaj sa oplatí sa mu venovať.

  1. Uistite sa, že je gril odpojený od prívodu plynu alebo elektriny.
  2. Dôkladne skontrolujte tesnenia a hadice.
  3. Vytiahnite rošt a nahrubo ho očistite škrabkou. Potom ho namočte a vydrhnite kefou. Ak je príliš zanesený, nechajte ho niekoľko hodín namočený vo vode, do ktorej môžete pridať sódu bikarbónu. Potom nechajte rošt vyschnúť a potrite ho olejom.
  4. Umyte vnútro grilu, zberač tuku a kryty horákov.

Čistenie grilovacieho roštu

Keď sú všetky pokrmy hotové, nechajte grilovací rošt aspoň desať minút na priamom ohni. Tým sa spália všetky zvyšky jedla, ktoré potom môžete jednoducho zoškrabať čistiacou kefkou. Nebojte sa vyvinúť tlak. S kvalitnou kefou z nehrdzavejúcej ocele sa vášmu grilu nič nestane. Na liatinové rošty odporúčame kefy s mosadznými štetinami, ktoré sú mäkšie a nepoškriabu povrch.

Čo tak použiť umývačku riadu?

Grilovací rošt neodporúčame vkladať do umývačky riadu. Nielenže umývačka riadu zle čistí mastnotu, ale leštiace prostriedky v umývačkách riadu môžu rošty vysušiť a poškodiť. A ako sa hovorí, istota je istota.

Čištění grilu

Vyčistite ostatné časti grilu

Aj ostatné časti grilu si zaslúžia dôkladné vyčistenie. Pred začatím čistenia sa uistite, že je gril dostatočne vychladnutý. Z vlažného grilu vyberte rošt a kryty horákov a umyte ich kefou na čistenie grilu. Pomôže vám mydlová voda alebo špeciálne prípravky. Nakoniec všetko riadne vysušte. Nezabudnite na kryty horákov. Ich pravidelné čistenie minimalizuje pripálenie kvapkajúceho tuku.

Ďalej budete čistiť vaňu. V prípade, že vlastníte gril na drevené uhlie, po vyčistení roštu a vnútra kotla odstráňte vyhasnutý popol. Odporúčame, aby ste gril skladovali v suchom prostredí a najlepšie pod vhodným krytom. Plynové grily majú často odnímateľné časti, ktoré sa ľahko čistia. V opačnom prípade budete musieť odstrániť tuk a zvyšky jedla pomocou špachtle, čo môže byť náročnejšie. Čistenie panvice je naozaj dôležité. Tým sa eliminuje riziko vznietenia. Nakoniec vyprázdnite vaňu a umyte nádobu na tuk.

Ako čistiť plynový gril

Plynový gril rozohrejte na vysokú teplotu. Tým sa spália zvyšky jedla a tuku, ktoré sa približne po 15 minútach zmenia na popol. Potom vypnite prívod plynu a odpojte plynovú fľašu. Potom pomocou kefy alebo guľôčky z fólie vydrhnite z grilu zvyšky uhlíka.

Po vychladnutí môžete rošt a horáky vyčistiť špongiou namočenou v teplej vode. mydlom a vodou, ktorú môžete použiť aj na čistenie vonkajšej strany grilu. Ak máte gril z nehrdzavejúcej ocele, nezabudnite namiesto mydlovej vody použiť špeciálne prípravky na nehrdzavejúcu oceľ. Nakoniec gril dôkladne vysušte.

Správne čistenie grilov na drevené uhlie a brikety

Gril na drevené uhlie alebo brikety musí byť dobre rozpálený, kým sa z neho neprestane dymiť. Odporúčame, aby ste z grilu vopred odstránili všetok popol a kúsky jedla, aby jeho horenie trvalo kratšie. Nezabudnite po každom použití vysypať popol, aby sa nehromadila vlhkosť a nevznikali plesne a korózia.

Po vyčistení popola zo spáleného grilu umyte vaňu vodou, na grilovací rošt použite kefu a na nečistoty čistiace prostriedky proti mastnote.

Čištění grilu

Údržba elektrickej kontaktnej mriežky

Pri elektrických kontaktných griloch musíte byť obzvlášť opatrní, aby sa do elektroniky nedostala voda. S čistením začnite, kým je gril ešte horúci a zvyšky jedla nie sú stvrdnuté. Potom spotrebič odpojte zo zásuvky.

Čištění grilu

Ak má váš gril odnímateľné časti, máte vyhraté. Jednoducho ich namočte do umývadla a máte po starostiach. V opačnom prípade môže byť dobrou pomôckou vlhká handrička alebo škrabka, na ktorú však netlačte, aby ste nepoškodili povrch grilu. Nezabudnite vyčistiť spodnú misku, z ktorej odkvapkáva tuk. Ak chcete grilu dodať lesk, namočte papierové utierky do vody a octu a prejdite nimi po grile.

Ako čistiť grilovací kameň

Ak chcete vyčistiť grilovací kameň, stačí ho po vychladnutí utrieť obrúskom. Na odstránenie pripálených zvyškov jedla môžete použiť aj škrabku z nehrdzavejúcej ocele. Na dôkladné čistenie si pripravte horúcu vodu a jedlú sódu. V tomto prípade sa vyhnite chemickým prostriedkom, aby ste nepoškodili štruktúru grilovacieho kameňa.

Čím čistiť gril

Tam, kde nestačí kefka s mydlovou vodou, sa hodí chémia a domáce pomôcky. Na trhu je nepreberné množstvo výrobkov, či už ide o spreje, čistiace obrúsky, penové čističe alebo emulzné čističe. Po použití akéhokoľvek prípravku sa uistite, že gril je zahriaty aspoň 15 minút, aby sa odstránili všetky zvyšky chemikálií.

Ak dávate prednosť ekologickejšiemu spôsobu, vyskúšajte nasledujúce úpravy:

  • Domáci čistiaci prostriedok so sódou - zmiešajte jedlú sódu, vodu a mydlo v takom pomere, aby mal výsledný produkt podobu hustej kaše. Nechajte pôsobiť na grilovacom rošte aspoň 30 minút, potom ho vydrhnite kefou, opláchnite vodou a osušte.
  • Domáci octový čistič - posypte rošt jedlou sódou a potom ho zalejte octom. Na rošte sa vytvorí pena, ktorú necháte chvíľu pôsobiť a potom vyčistíte špongiou.
  • Coca-cola - nasiakne aj tie najšpinavšie časti grilu.
  • Káva - instantná alebo turecká, ešte horúci nápoj nalejte na grilovací rošt. Po niekoľkých minútach zotrite hubkou.
  • Kávová usadenina je ideálna na čistenie grilovacích roštov. Naneste ju na špongiu a vydrhnite gril.
  • Staré noviny - keď vychladnú, položte noviny na rošt a zalejte ich studenou vodou. Potom ho zabaľte do ďalšej vrstvy novín a nechajte cez noc. Noviny a voda nasiaknu mastnotu a pripálené zvyšky jedla zmäknú. Potom sa dajú ľahko odstrániť pomocou kefy.

Udržujte svoj gril v čistote

Drhnutie pripálených zvyškov z grilovacieho roštu nie je príjemné. Nenechávajte preto čistenie grilu na poslednú chvíľu. Ušetrí vám to veľa času.

Vytvorené10. 7. 2023

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Podrobné nastaveníPovoliť všetko