Ako na domáce konzervovanie ovocia a zeleniny

Zavařené ovoce ve sklenici.

<![endif]-->

Domáce konzervy spájajú generácie. Prináša do domácnosti chvíle lahodných chutí a vôní a predlžuje trvanlivosť sezónneho ovocia, ktoré sa hodí v chladnom období. Pripravte sa na zimu! Spracujte prebytočné ovocie a zeleninu a využite úrodu zo svojej záhrady tak, aby ani jeden kúsok neprišiel nazmar.


Obsah článku:

Začnite konzervovať ovocie a zeleninu ešte dnes

Domáce konzervovanie zvládne každý. Nepotrebujete drahé vybavenie ani veľa skúseností. Stačí mať na pamäti základné postupy a, samozrejme, kvalitné poháre. Na konzervovanie potravín je užitočný aj teplomer na meranie teploty varených tekutín aužitočnou pomôckou budú kliešte na vyberanie horúcich pohárov.

Najskôr si premyslite, aký druh konzervácie budete vykonávať. Medzi najobľúbenejšie techniky patrí zaváranie:

  • v rúre,
  • v mikrovlnnej rúre,
  • v klasickom hrnci,
  • v tlakovom hrnci,
  • v umývačke riadu.

Niekoľko tipov predtým, ako začnete konzervovať

Uistite sa, že poháre sú čisté a nepoškodené. Pred použitím ich vyvarte. Znížite tak riziko vzniku baktérií, ktoré najčastejšie stoja za plesňami. Často sa zabúda, že naberačky, lyžice a misky, ktoré budete používať pri práci, je tiež potrebné vyvariť .

Zavařená rajčata a okurky.

V zime sa vám určite bude hodiť nádoba plná uhoriek.

 

Počas varenia a pečenia sme často v pokušení. Ochutnáme ho raz, dvakrát alebo dokonca trikrát. Pri konzervovaní sa držte prísnych pravidiel - lyžica musí byť dokonale čistá. Nikdy ju už nepoužívajte, kým ju poriadne nevyčistíte. Aj keď ste zdraví, sliny môžu obsahovať látky, ktoré môžu viesť k vzniku plesní. Snažte sa tomu preto vyhnúť.

Správne množstvo zmesi v nádobe na konzervovanie je absolútne nevyhnutné, aj keď sa to na prvý pohľad môže zdať banálne. Nedostatočne naplnené poháre a nadmerné množstvo kyslíka spôsobia znehodnoteniezatiaľ čo preplnenie nádoby môže spôsobiť únik konzervovaných potravín. Preto sa držte osvedčeného pravidla: naplňte nádobu do pol až dvoch centimetrov od okraja.

Zavařovací sklenice různých velikostí.

Varené ovocie je zdravé a bude chutné pri každom obede.

 

Varenie v rúre

Poháre možno sterilizovať v elektrickej, plynovej alebo teplovzdušnej rúre. Dôležitý je správny predohrev, ktorý by sa mal pohybovať v rozmedzí 200 - 200 °C. Potom poháre naskladajte na podnos, pričom medzi nimi nechajte asi centimetrovú medzeru. Tým sa zabráni ich prasknutiu. Plech umiestnite na dno rúry a nalejte naň teplú vodu do výšky 1,5-3,5 cm.

Čas konzervovania sa líši. Väčšie poháre sa sterilizujú 10-13 minút, menšie poháre 5-8 minút. Ak si nie ste istí, najskôr zavarte jednu nádobu. Nasledujúce kroky prispôsobte výsledku.

Varenie v mikrovlnnej rúre

Ďalšou možnosťou je použitie mikrovlnnej rúry. Nalejte cukrový roztok na pohár s ovocím alebo zeleninou a uistite sa, že medzi viečkom a džemom je aspoň dvojcentimetrová medzera. Čas konzervovania závisí od tvrdosti ovocia, výkonu mikrovlnnej rúry a počtu pohárov. Na každú nádobu si vyhraďte v priemere 5 minút.

Na čo si dať pozor pri konzervovaní v klasickom hrnci

Konzervovať môžete začať na plynovom sporáku, sklokeramickej alebo indukčnej varnej doske. Hrniec vyložte utierkou, aby sa konzervy navzájom nedotýkali a nepraskali. Po pridaní pohárov pridajte teplú vodu približne do polovice ich výšky. Zvýšte teplotu vody na 80 až 90 °C a udržujte ju približne 30 minút. Nikdy nestavajte poháre na studenú podložku, inak môžu popraskať.

Zavařování okurek v klasickém hrnci

Varenie uhoriek v klasickom hrnci.

 

Hrniec na varenie vám uľahčí prácu

Ak si chcete proces konzervovania čo najviac uľahčiť, siahnite po hrnci na konzervovanie. Manipulácia s ním je bezpečná a budete mať istotu, že výsledok bude stáť za to. Do hrnca sa zmestí až 14 litrových pohárov a vďaka nemu je proces konzervovania naozaj jednoduchý.

Hneď ako vložíte poháre do tlakového hrnca, zalejte ich vodou a sledujte zabudovaný teplomer. Potom už len počkajte na výsledok. Jedinou nevýhodou tlakového hrnca je úložný priestor. Na druhej strane je ľahko prenosný a môžete v ňom konzervovať takmer kdekoľvek, kde máte prístup k elektrine.

Čo tak použiť umývačku riadu?

Ako jedna z možností sa často uvádza konzervovanie v umývačke riadu. Teplota sa musí pohybovať v rozmedzí 70-80 °C. Ak váš spotrebič neponúka možnosť nastavenia teploty, je lepšie sa tejto metóde vyhnúť.

Umiestnite poháre so zaváraninami do umývačky riadu viečkom nahor. Ak máte rôzne veľkosti, vložte menšie kusy do horného koša. Uistite sa, že v umývačke riadu nie je žiadny iný riad alebo kapsuly. Nastavte teplotu a zapnite umývačku riadu. Potom poháre naskladajte viečkom nadol na suchú utierku a nechajte vychladnúť.

Dokonca aj veko nádoby zohráva dôležitú úlohu

Bez ohľadu na to, akú techniku konzervovania si vyberiete, bez viečka sa nepohnete ďalej. Môžete si vybrať medzi klasickými skrutkovacími a omnia variantmi. Skrutkovacie viečko je klasika, ktorej nespornou výhodou je jednoduché používanie a zdravotná nezávadnosť. Viečko nahrejte v horúcej vode, nasaďte ho na hrdlo nádoby a naskrutkujte. Nakoniec nádobu otočte.

Uzáver Omnia potrebuje partnera - hlavicu na poháre. Po zohriatí viečka v horúcej vode ho nasaďte na hlavu pohára a rukou ho stlačte, kým nedosiahne doraz. Potom hlavicu odstráňte a nádobu otočte.

Zavařovací sklenice s víčky

Veko na konzervovanie je nepostrádateľnou súčasťou.

 

Sezóna konzervovania je v plnom prúde

Uchovávajte ovocie a zeleninu čerstvé aj v zimných mesiacoch. Varenie a výroba domácich džemov je jednoduchým riešením. Vyberte si zo širokej ponuky pohárov, viečok a potrebných komponentov na jednoduché konzervovanie.

Vytvorené13. 10. 2023

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Podrobné nastaveníPovoliť všetko