Ako na jesenné čistenie domácnosti

Žena zametá podlahu.

<![endif]-->

Jeseň so sebou prináša nielen zmenu listov a chladnejšie počasie, ale aj ideálnu príležitosť na dôkladné upratovanie domácnosti. A keďže sa všetci chceme do zimného obdobia ponoriť s pocitom čistoty, poriadku a pohody, nestrácajme čas.


Všetko si naplánujte

Komu z nás sa to nestalo. Strávime celý deň upratovaním, a keď si večer konečne sadneme, zistíme, že sme zabudli umyť okná, vyprať záclony alebo konečne pribiť tú novú poličku. Nesnažte sa všetko stihnúť za jeden deň. Vytvorte si dlhodobejší plán, ktorého sa budete držať.

Zohľadnite svoje časové možnosti a rozložte si aktivity tak, aby ste sa zbytočne nestresovali. Sledujte predpoveď počasia. Ak má dva dni po sebe pršať, viete, že upratovanie záhrady musíte odložiť a namiesto toho vylepšiť dom. Skontrolujte si čistiace potreby a uistite sa, že máte po ruke všetko, čo potrebujete:

 • čistič žalúzií,
 • handry,
 • mop,
 • vrecia na odpadky,
 • čističe okien alebo krbového skla,
 • Rukavice,
 • vlhčené utierky,
 • baterky,
 • žiarovky...

Určite to viete. Ak niečo z toho potrebuješ, tak to doma nemáš naschvál. Upratovacia nálada je preč, pretože musíte ísť do obchodu. A niekedy aj dvakrát.

Čisticí prostředky k úklidu.

Uistite sa, že vám nechýba žiadny čistiaci prostriedok na okná, špongia ani rukavice.

 

Upratovanie šatníka - príprava teplejšieho oblečenia

Príchod jesene znamená, že je čas pripraviť sa na chladnejšie dni a nočné mrazy. Začnite tým, že si prejdete svoj šatník a preskladáte oblečenie. Letné kúsky schovajte, tie teplejšie premiestnite tak, aby boli ľahko dostupné. Pred uložením zloženého oblečenia dôkladne vyperte šatník teplou vodou a vhodným prípravkom. Do šatníka môžete pridať aj vône a pohlcovače vlhkosti.

Pri triedení oblečenia skontrolujte, či všetky bundy, kabáty a svetre čisté a nepotrebujú opravu. Keď vonku začne snežiť a vy zistíte, že vaša obľúbená zimná bunda má pokazený zips, určite vám to úsmev na tvári nevyčarí.

Nebojte sa vyhodiť veci, ktoré už nenosíte, do kontajnerov na oblečenie, odniesť ich do útulku alebo ich darovať členom rodiny. Aj naozaj staré oblečenie sa dá dobre využiť - čo tak použiť staré tričko ako handru alebo vyrobiť oblečenie pre bábiku?

Nezabudnite na stojan na topánky

Dokonca aj letné topánky treba na zimu uspať a vytiahnuť tie, ktoré vám v zime nedovolia zamrznúť. Vyberte všetko zo skrine na topánky a vyčistite jej povrch, rovnako ako šatník. Odstránite tak prach a nečistoty, ktoré sa tam mohli usadiť.

Podložku poriadne pretrepte, a ak nie je gumová, dajte ju na hodinu do práčky. Potom preskúmajte svoju obuv a vyberte páry, ktoré budete v nasledujúcich mesiacoch najviac potrebovať. Letné sandále a tenisky môžete odložiť na menej prístupné miesto alebo ich umiestniť do úložných boxov. Skontrolujte, či vaša zimná obuv nepotrebuje vyčistiť, impregnovať alebo dokonca opraviť. Možno ste zabudli opraviť deravú podrážku alebo prešiť zips na topánkach.

Nasleduje čistenie okien

Prichádzajú kratšie dni a čisté okná majú jednu veľkú výhodu. Prepúšťajú do vášho domova oveľa viac prirodzeného svetla, ktorého je v tomto sychravom počasí nedostatok. Odstráňte veci z parapetov, utrite prach a pavučiny. Nezabudnite opláchnuť každý predmet, ktorý budete neskôr vracať na parapet, v horúcej vode so saponátom.

Žena umývá okna pomocí čistícího přípravku a hadru.

Čistič okien vám uľahčí čistenie okien.

Utrite prach a pavučiny z okenných parapetov. Pripravte si čistiaci prostriedok na okná a pustite sa do práce so špongiou alebo mäkkou handričkou. Ak vlastníte čistič okien, ušetríte veľa času.

Okná dôkladne opláchnite čistou vodou a potom ich osušte stierkou alebo suchou handričkou, aby ste na skle nezanechali šmuhy. Na dosiahnutie dokonalého výsledku môžete použiť novinový papier. Odstráni zvyšky vody a zanechá okná lesklé. Nezabudnite na žalúzie alebo rolety. Skvele sa na to hodí čistiaci prostriedok na žalúzie.

Pokračujte v metóde podľa jednotlivých miestností

Postupujte od jednej miestnosti k druhej a začnite tam, kde je upratovanie najviac potrebné. Pretože ako sa hovorí - potom budete mať to najhoršie za sebou. Kľúčom k úspechu je udržať tempo a nevyčerpať sa upratovaním všetkých miestností naraz.

Začnite od najvyšších bodov, ako sú police a svetlá, a postupujte smerom nadol k podlahe. Takto sa prach a nečistoty, ktoré ste už zotreli, nedostanú späť na miesta, ktoré ste už vyčistili.

Upratujeme kúpeľňu

Pred začatím upratovania odstráňte všetky osobné veci, ako sú kozmetické prípravky, zubné kefky a uteráky. To vám umožní dôkladne vyčistiť všetky povrchy bez prekážok. Keď budete veci skladať späť, nezabudnite ich opláchnuť a zbaviť sa starých častí.

Pokračujte v čistení toalety, umývadla a sprchy alebo vane. Používajte kvalitné čistiace prostriedky určené pre kúpeľne a sanitárne zariadenia. Pomôcť môžu aj prípravky na odstraňovanie vodného kameňa, pretože vodný kameň sa rád usadzuje na vodovodných kohútikoch a sprchových hlavách.

Čištění zrcadla v koupelně.

Aj zrkadlo si zaslúži dobré vyčistenie. Nezabudnite na to.

 

Čistite zrkadlá a všetky sklenené povrchy špeciálnym čistiacim prostriedkom na sklo, aby na nich neboli šmuhy a odtlačky prstov. Nakoniec je na rade podlaha. Zametajte alebo vysajte všetok prach a nečistoty. Vytrite podlahu a kúpeľňu poriadne vyvetrajte. Nezabudnite myslieť na osviežovač kúpeľne. Vďaka nemu bude príjemne voňať.

Kuchyňa - srdce domu

Odstráňte všetky predmety z pracovnej dosky tak, aby vám neprekážali. Používajte dezinfekčný čistiaci prostriedok, aby ste udržali povrchy nielen čisté, ale aj bez baktérií. Vyčistite pracovnú dosku. Predmety, ktoré budete vracať na pôvodné miesto, opláchnite v teplej vode s vhodným čistiacim prostriedkom.

Vyčistite všetky kuchynské spotrebiče vrátane mikrovlnnej rúry, rúry na pečenie, chladničky, umývačky riadu a varnej dosky. Vnútri a vonku. Nezabudnite na odsávač pár.

Ak máte náladu na naozaj veľké upratovanie, vyprázdnite skrine a zásuvky, všetkoVyčistite a roztrieďte a možno budete potrebovať nové nádoby na uskladnenie potravín. Blížia sa Vianoce a aspoň budete mať jasno v tom, ktoré kuchynské potreby by potrebovali nové.

Umývání nádobí ve dřezu.

Umyte riad a umiestnite ho na čisté police.

 

Dôkladne vyčistite drez, vodovodný kohútik a kanvicu. Aj tu sa môžete stretnúť s vodným kameňom, preto sa uistite, že máte po ruke správny prípravok. Nakoniec povysávajte a vytrite podlahu.

Ako vytvoriť útulnú a čistú obývaciu izbu

Začnite odstraňovaním prachu z políc, regálov, televízneho stolíka a iného nábytku. Použite prachovku alebo handričku z mikrovlákna, aby sa prach nerozptyľoval do vzduchu. Vyčistite a oprášte záclony a v prípade potreby ich vyperte. Uvidíte, že váš dom bude s vypranými záclonami nádherne voňať.

Utírání prachu z nábytku.

Všade sa usadzuje prach. Myslite na rohy, rukoväte a držadlá.

 

Nezabudnite na nábytok vrátane pohoviek a kresiel. Použite vysávač s nadstavcom a v prípade výskytu škvŕn použite vhodný čistiaci prostriedok. Jemne vyčistite obrazovky televízorov, počítačov a iných elektronických zariadení. Používajte len výrobky, ktoré sú určené na čistenie elektronických zariadení.

Vysajte koberce, vytrite podlahy. Myslite na rohy a miesta pod nábytkom, kde sa môže hromadiť prach a nečistoty. Využite túto príležitosť a pomaly začnite zdobiť obývaciu izbu jesennými dekoráciami.

Komfort v spálni a detskej izbe

Vymieňajte a perte posteľnú bielizeň vrátane poťahov, plachiet a prehozov. Skontrolujte aj matrace a v prípade potreby ich otočte alebo vyvetrajte. Možno zistíte, že by sa vám hodil nový matrac. A keďže sa blížia Vianoce, môžete o tom napísať Ježiškovi.

Výměna ložního prádla, povlaků a přehozů.

Vyperte posteľnú bielizeň a obráťte matrac.

 

Vyčistite všetky povrchy a využite možnosť skontrolovať skrinky, police a zásuvky. Školské potreby uložte na jedno miesto, upratajte hračky a usporiadajte poličku s knihami. Pri upratovaní nevynechajte priestor pod posteľou. Boli by ste prekvapení, koľko prachu a špiny sa tam usadzuje.

Starostlivosť si zaslúži aj chodba, pivnica alebo dielňa

Chodba a pivnica sú často prehliadané, ale dôležité časti domu, ktoré si tiež vyžadujú pravidelné čistenie. Veci by mali byť v predsieni uložené tak, aby boli ľahko prístupné, ale nebránili v pohybe. Pomôžu vám úložné boxy, háčiky a police. A keďže na jeseň často prší, mali by ste mať po ruke dáždniky, čižmy a pršiplášte.

Upratovanie suterénu môže byť trochu náročnejšie. Zbavte túto miestnosť prachu a špiny. Pozrite sa na veci, ktoré tu skladujete. Zrecyklujte výrobky s uplynutou dobou použiteľnosti a urobte si zoznam toho, čo potrebujete kúpiť. Často sa tu vyskytuje aj vlhkosť a pleseň. Skontrolujte preto vetranie a vyskúšajte odvlhčovač vzduchu.

Aj takáto dielňa alebo garáž si zaslúži dobré vyčistenie. V opačnom prípade sa tieto miestnosti môžu stať neprehľadnými a neporiadnymi. Začnite usporiadaním náradia a vybavenia. Každý predmet by mal mať svoje miesto. Držiaky na náradie, boxy, kufríky alebo tašky sú vítanými pomocníkmi. Pred uložením všetko očistite od prachu, mastnoty a nečistôt. Zotrite pavučiny, povysávajte podlahu a nakoniec ju vytrite. Počítajte s tým, že bez kvalitných výrobkov to pôjde naozaj ťažko. Nezabudnite na recykláciu kovov, plastov a papiera.

Kontrolný zoznam: na čo nezabudnúť pri veľkom upratovaní

 • Uistite sa, že máte prachovku, utierky z mikrovlákna a vhodné čistiace prostriedky na rôzne povrchy.
 • Uložte letné veci do krabíc a pripravte si zimné oblečenie a obuv.
 • Umyte okná, vyčistite žalúzie, vyperte záclony.
 • Zotrite prach a opláchnite predmety, ktoré budete vracať na pôvodné miesto.
 • Skontrolujte stav žiaroviek a v prípade potreby ich vymeňte.
 • Opravte prípadné netesnosti, pripevnite police a utiahnite všetky skrutky.
 • Vysajte koberce a vytrite podlahy, nezabudnite na rohožky.
 • Usporiadajte si potraviny, recyklujte tovar, ktorému skončila doba spotreby, a spíšte si zoznam toho, čo potrebujete kúpiť.
 • Systematické ukladanie vecí vám pomôžu organizéry alebo boxy rôznych veľkostí.
 • Pri čistení kúpeľne majte po ruke odvápňovač, pretože tento nevítaný návštevník sa tu rád usadzuje.
 • Ozdobte obývačku dekoráciami - do košíka dajte drobné predmety, do úložných boxov dôležité dokumenty a nezabudnite si spríjemniť večer zapálenou sviečkou.

Jesenné čistenie záhrady

Jeseň je ideálnym obdobím na údržbu trávnika a záhonov. Pripravte ich na nadchádzajúcu zimu. Zhrabte lístie a konáre, pokoste trávnik na vhodnú výšku a skontrolujte záhony. Zbavte sa buriny a odumretých rastlín. Umyte všetko záhradné náradie a uskladnite ho na budúci rok.

Práce, ktoré vykonávate na záhrade - od trávnika a kvetinových záhonov až po hrabanie lístia a až po údržbu záhradného náradia sa vám vráti budúci rok, keď sa záhrada prebudí k novému rastu.

Privítajte zimu uprataným domovom

Rozlúčte sa s letom a pripravte svoj domov na zimu. Aj keď je jesenné upratovanie náročné, môžete si ho uľahčiť pomocou rôznych produktov a nástrojov. A tu nájdete všetko, čo potrebujete.

Vytvorené28. 11. 2023

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Podrobné nastaveníPovoliť všetko