Ako nainštalovať vianočné osvetlenie na dom

Dům s vánočním osvětlením pověšeným na střeše.

<![endif]-->

Vianoce sa blížia. Domy po celom svete sa pomaly začínajú rozsvecovať a vytvárajú nenahraditeľnú vianočnú atmosféru. Tak nezostávajte pozadu. Začnite zdobiť vonku.


Obsah článku:

Ako si vybrať vonkajšie vianočné osvetlenie

Vonkajšie osvetlenie by malo nielen dobre vyzerať, ale predovšetkým byť čo najbezpečnejšie. Myslite predovšetkým na to:

  • kde chcete umiestniť osvetlenie,
  • koľko svetlíc budete potrebovať,
  • na aké farby tento rok vsádzate,
  • či máte dostatok kotviacich prvkov.

Príprava vám ušetrí veľa času, namiesto toho, aby ste o všetkom premýšľali, keď ste v polovici rebríka. Na druhej strane vám pri plánovaní pomôže, ak si osvetlenie umiestnite na podlahu - tam, kde by ste chceli neskôr všetko zavesiť. Budete mať jasnejšiu predstavu a uvidíte, či vám náhodou nechýba nejaký meter.

Nezabudnite pri tejto príležitosti vyskúšať, či všetky svetlá fungujú (možno budete chcieť použiť tie z minulého roka). Predtým, ako sa pustíte do inštalácie, sa uistite, že všetky žiarovky svietia.

Vánoční venkovní osvětlení a dekorace.

Kombinujte vonkajšie osvetlenie s osvetlenými dekoráciami.

 

Aký je ideálny stupeň pokrytia a aký by mal byť?l

Pri kúpe nových výrobkov si vždy prečítajte popis a uvedenú triedu IP. Osvetlenie na vonkajšie použitie má triedu IP44 a je chránené proti vode, ktorá môže striekať zo všetkých strán. Tomu sa v zime nedá vyhnúť - či už v dôsledku dažďa alebo snehu.

Nikdy neinštalujte vnútorné osvetlenie vo vonkajších priestoroch. Ochrana nie je dostatočná a hrozí skrat celého elektrického vedenia a úraz. Nevystavujte sa nebezpečenstvu a pamätajte: vonkajšie osvetlenie musí mať stupeň krytia IP44, zatiaľ čo vnútorné osvetlenie má stupeň krytia IP20.

Nepodceňujte maličkosti

Dôležitý je aj certifikát CE, ktorý zaručuje, že výrobok spĺňa technické normy pre európsky trh. Nekupujte osvetlenie, ktoré nespĺňa tieto parametre. Vyhnete sa tak problémom, ktoré vás môžu stáť veľa peňazí.

Ak zistíte, že so svetlami nie je niečo v poriadku, poškodenú časť bez váhania vymeňte. Nespoliehajte sa na to, že porucha je drobná a nič sa nemôže stať. Len čo sa holý vodič dostane do kontaktu s vodou, môže dôjsť k úrazu elektrickým prúdom. Skontrolujte preto naozaj dôkladne.

Môžete si tiež vyzdobiť balkón alebo vchod do bytu

Vianočnými svetlami môžete ozdobiť akýkoľvek priestor, aj keď bývate v byte. Svetelné reťaze a vianočné girlandy môžete ľahko zavesiť aj na zábradlie balkóna alebo strechu garáže.

Podobne môžete pred vchodové dvere umiestniť najrôznejšie dekorácie - miniatúrne vázyvianočný stromček v kvetináči, závesné ozdoby, anjelské zvončeky alebo krásne vence. Obľúbené je aj dekoratívne osvetlenie, ako sú hviezdy, lampáše, postavičky, stromčeky so svietiacimi konármi a pyramídy. A ak chcete ušetriť náklady na energiu, hľadajte možnosti LED osvetlenia. Spotreba elektrickej energie je až o 85 % nižšia.

Ako zapojiť vonkajšie vianočné osvetlenie

Vianočné osvetlenie domu je lepšie pridávať vo dvojici. Pripravte si osvetlenie a kotviace prvky, medzi ktoré patria:

  • Viazacie pásky - úzke, ale pevné pásky, ktoré sa dajú podľa potreby utiahnuť. Vynikajúce riešenie na upevnenie ľahkých krápnikov a reťazí.
  • Oceľové laná - ľahko sa tvarujú do požadovaného tvaru. Oceľové lano udrží osvetlenie aj pri väčšej hmotnosti.
  • Viazacie drôty - k dispozícii v rôznych farbách. Osvetlenie tiež upevnite pomocou sťahovacích pások, napríklad každých 10-15 cm. Vďaka tomu bude všetko krásne držať.

Vonkajšie osvetlenie má zvyčajne 5-10 m dlhý prívodný kábel. Ak potrebujete dlhšie káble, siahnite po predlžovacom kábli s krytou zásuvkou. Na zakrytie prípojok pre rôzne typy osvetlenia môžete použiť vetvičky alebo dekoračné predmety, ako sú stuhy alebo vianočné ozdoby.

Venkovní osvětlení na stromě.

 

Osvietiť môžete nielen vianočný stromček, ale aj kríky a stromy v záhrade.

 

Nezabudnite na adaptér s minimálnym krytím IP44, ktorý dokáže rozsvietiť až 800 LED svetiel. Potom pripojte predlžovací kábel k napájaciemu adaptéru a svetelnej reťazi. Ak máte viac ako jeden typ svetla, pomôžu vám rozbočovače a spojky.

Pri zapájaní osvetlenia sa budú hodiť aj spínacie hodiny. Vďaka tejto pomôcke môžete zabudnúť na pravidelné zapínanie a vypínanie. Niektoré svietidlá sa dajú kúpiť so zabudovaným časovačom.

Balkón a odkvapy

Inštalácia vianočného osvetlenia je v týchto prípadoch veľmi jednoduchá. Stačí omotať svetelnú reťaz okolo zábradlia alebo odkvapu a je hotovo. Na zabezpečenie môžete použiť aj svorky alebo upínacie lišty. Takto si môžete byť istí, že svetlá zostanú na svojom mieste aj počas nepriaznivého počasia. Jediná vec, ktorá vám môže pokaziť plány, je nedostatočná dĺžka reťaze. Vždy majte v zálohe meter svetiel.

Windows

Na upevnenie použite lepiace háčiky. Nalepte ich do rohu okna a zaveste svetlá. Pri nákupe vyberajte svetlá, ktoré sú farebne čo najbližšie k oknu alebo dverám, kam ich budete lepiť. Odstránenie týchto háčikov je rovnako jednoduché. Opatrne ich odlepte a zmyte lepidlo. Nemusíte sa obávať žiadneho viditeľného poškodenia. Do okien môžete umiestniť aj svietniky.

Strecha

Ľahký reťazec je zvyčajne dlhý 20 m, čo by malo stačiť. Umiestnenie svetiel po obvode strechy je trochu náročnejšie a určite choďte dopredu s niekým, kto vás bude istiť, kým budete stáť na rebríku. Na pripevnenie môžete použiť viazacie popruhy alebo oceľové laná. Výborným riešením sú háky na odkvapy. Samotné vianočné osvetlenie nie je náročné, ale ak váš odkvap žľab (alebo strecha) uvoľnený alebo poškodený, najprv všetko opravte.

Vianočné osvetlenie v celej záhrade

Na výzdobu záhrady môžete použiť aj rôzne dekorácie, svetelné figúrky a zvieratá. Svietiaci sob alebo snehuliak určite dodajú vašej vianočnej výzdobe čarovný nádych. Ak máte v záhrade domáce zvieratá, oplatí sa použiť svetelné dekorácie na batérie.

Môžete tiež ozdobiť stromy alebo kríky. Vo všeobecnosti platí, že na 150 cm vysoký strom budete potrebovať 8-15 m svetelnej reťaze. Kvetináče a kvetináče ozdobte svetlami a miniatúrnymi dekoráciami.

Vánoční lampa s mašlí.

Lampa vytvorí tú správnu vianočnú atmosféru.

 

Svietiace alebo blikajúce? Tu nájdete všetko

Zahaľte svoju záhradu do vianočnej atmosféry. Či už hľadáte svetelné závesy, siete alebo pestrofarebné reťaze, v našom online obchode nájdete všetko, čo potrebujete.

Vytvorené30. 10. 2023

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Podrobné nastaveníPovoliť všetko