Ako ošetrovať drevený záhradný nábytok, aby dlho vydržal

jak ošetřit dřevěný nábytek

<![endif]-->

Nepodceňujte hodnotu ošetrenia dreveného záhradného nábytku, doplnkov alebo dokonca dreveného detského pieskoviska. Udržíte ho v skvelej kondícii na dlhé roky. Navyše údržba nie je žiadna veľká vec, ak viete, ako na to. A po prečítaní tohto článku to už budete vedieť. nepodceňujte ošetrovanie dreveného záhradného nábytku, oplatí sa to. Udržíte ho v skvelej kondícii na dlhé roky. Navyše údržba nie je raketová veda, keď viete, ako na to. A po prečítaní tohto článku to už budete vedieť.


Prečo je údržba záhradného nábytku taká dôležitá?

Na rozdiel od jedálenského stola alebo kresiel v obývačke je záhradný nábytok vystavený poveternostným vplyvom. UV žiarenie, dážď, teplotné rozdiely - nič z toho drevu neprospieva. Hoci sú exotické dreviny odolnejšie ako borovica, smrek alebo dub a nevyžadujú si starostlivosťna predĺženie ich životnosti, ale tiež potrebujú aspoň minimálne zásahy na zachovanie ich krásneho vzhľadu.

 

Udržování dřevěného nábytku

Skôr ako začnete...

Poznanie vlastností materiálu je základom pre určenie správneho ošetrenia záhradného nábytku. Okrem znalosti pôvodu dreva (domáce alebo exotické) musíte tiež vedieť, či je mäkké alebo tvrdé a či má nejakú povrchovú úpravu.

  • Lakované drevo nevyžaduje veľkú starostlivosť. Je dobre chránené a nečistoty sa dajú odstrániť roztokom čistiaceho prostriedku. Akékoľvek menšie poškodenie však znamená nový celkový lak.
  • Voskované drevo je veľmi citlivé, dokonca aj stojaca dažďová voda spôsobí ťažko odstrániteľné škvrny. Vyžaduje si intenzívnu údržbu, preto sa s touto povrchovou úpravou nestretnete veľmi často.
  • Naolejované drevo je dobre utesnené proti vysychaniu a vlhkosti, ale s obmedzenou účinnosťou. Trvalú ochranu zaručuje premazanie minimálne dvakrát ročne.
  • Lakované drevo má podobné vlastnosti ako olejované drevo; pigmentovaný lak navyše chráni pred UV žiarením a môže zakryť inak neodstrániteľné nečistoty.
  • Neošetrené drevo nemá dlhú životnosť, s výnimkou exotického dreva. Domáce mäkké drevo si priamo vyžaduje jednu z vyššie uvedených povrchových úprav.

 

Ošetrenie záhradného nábytku krok za krokom

Tu sa dostávame k hlavnej časti, ktorú možno rozdeliť na jednotlivé fázy. Ujasnime si to.

 

Pred prvým použitím

Ak ste si kúpili nábytok, ktorý bol akýmkoľvek spôsobom ošetrený, máte vyhraté. Stačí ho len zľahka oprášiť. V prípade subtropických drevín môžete (ale nemusíte) nábytok natrieť vhodným olejom, aby ste zvýraznili a zachovali jeho prírodný vzhľad. Ideálny je teakový olej, ktorý preniká hlboko do štruktúry exotického tvrdého dreva.

Ak je váš nový záhradný nábytok vyrobený z domáceho dreva bez povrchovej úpravy, je potrebný nasledujúci postup:

  1. Odstránenie všetkých nečistôt alebo mastnoty.
  2. Ľahké brúsenie brúsnym papierom.
  3. Náter prostriedkom proti hmyzu, plesniam a hubám.
  4. Ošetrenie ochranným náterom. Môžete si vybrať z uvedených možností, ktorých výhody a nevýhody už poznáte. Aby sme vám uľahčili rozhodovanie, prinášame vám niekoľko ďalších tipov:
  • Lak vytvára na nábytku rovnomernú vrstvu, ktorá ho veľmi dobre chráni, ale zároveň oddeľuje používateľa od dreva.
  • Vosk dodáva drevu prirodzený vzhľad, ale nevydrží vysoké teploty.
  • Olej sa vstrebáva pomaly, preto nechajte nábytok schnúť naozaj dlho. Je vhodný najmä pre tvrdšie dreviny, ako je buk, orech, jelša alebo javor.
  • Lazura sa všeobecne považuje za najlepšiu možnú ochranu záhradného nábytku a je vhodná pre mäkšie dreviny - jedľu, smrek, borovicu a lipu.

 

Broušení dřeva

 

Pravidelná údržba

Toto by sa malo uskutočniť aspoň dvakrát ročne, pred sezónou a po nej.

  • Lakovaný a voskovaný nábytok stačí vyčistiť vlhkou handričkou. Ak však v ochrannej vrstve nájdete prasklinu, je potrebné vykonať renováciu, aby sa cez prasklinu nedostala do dreva voda.
  • Domáci nábytok z tvrdého dreva je potrebné namočiť do oleja. Aký olej použiť na záhradný nábytok? Len prírodný olej určený na tento účel. Nábytok odporúčame olejovať aj počas sezóny. Nečistoty a prach sa z naolejovaného dreva ľahko odstránia jemným roztokom čistiaceho prostriedku .
  • Exotické dreviny nepotrebujú žiadnu špeciálnu údržbu. Ak ste ich však na začiatku namočili do teakového oleja, platí pre ne rovnaká starostlivosť ako pre domáci nábytok z tvrdého dreva.
  • Lazúra na mäkkom domácom dreve si vyžaduje prelakovanie. Pred nanesením nového laku sa musí starý náter zľahka obrúsiť. Postupujte opatrne a dôsledne, aby ste zabránili vzniku škvŕn.

Môžete sa tiež dozvedieť, ako sa správne starať o iné typy záhradného nábytku, ako je kovový, ratanový alebo textilný záhradný nábytok.

 

Zazimovanie

Drevený záhradný nábytok vydrží dlhšie, ak ho na zimu uložíte na suchom, dobre vetranom mieste. Ideálne v garáži alebo prístrešku pre auto, v kôlni alebo v montovanom záhradnom domčeku. V každom prípade by mal byť nábytok chránený pred mrazom a snehom, takže ak ho necháte cez zimu v pergole, nezabudnite použiť plachty.

 

Krycí fólie na zahradní nábytek

 

Ako čistiť záhradný nábytok

Už sme spomenuli, že na odstránenie prachu a drobných nečistôt stačí jemný roztok čistiaceho prostriedku. Na dôkladnejšie čistenie záhradného nábytku použite špeciálne čistiace prostriedky na drevo, ktorých je na trhu veľký výber. Takýto čistiaci prostriedok zbaví drevo aj sivastého odtieňa.


Boj proti plesniam a hubám

Objavili sa na nábytku čierne škvrny? Nebojte sa, aj na tento problém existuje riešenie.

  • Často pomôže dôkladné použitie špeciálneho čistiaceho prostriedku na drevo.
  • Ak nie, pripravte si silný roztok chlóru, ktorý pôsobí na drevokazné huby.
  • Ak to nepomôže, obrúste postihnuté miesto až na úroveň zdravého dreva a potom ho ošetrite impregnačným prostriedkom a ochrannou vrstvou (pozri vyššie).

 

Ochrana dřeva před plísní a houbami

Vytvorené4. 6. 2021

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Podrobné nastaveníPovoliť všetko