.    Vážení zákazníci, predajňa aj eshop bude od 5.7. - 7.7.2023 UZAVRETÁ!

Ako predĺžiť odtok vody z domu

Prodloužení okapového svodu

 

<![endif]-->

Jednou zo zákonných podmienok výstavby je, že dažďovú vodu musíte odvádzať sami, nesmiete ju vypúšťať na verejnú komunikáciu alebo na cudzí pozemok. Nenecháte ju odtekať pri dome, čo by v najlepšom prípade spôsobilo jej presakovanie do pivnice. Riešením je predĺžiť odtok dažďovej vody čo najďalej od domu. Ako to urobiť?


Ako a kam odvádzať vodu

Základom je kanalizačné alebo odvodňovacie potrubie, ktoré musíte viesť pod zemou. Drenážne rúry sa od bežných kanalizačných rúr líšia tým, že vďaka malým otvorom v plášti môžu čerpať vodu aj z okolia.

Zvážte, či chcete podzemnú nádrž alebo vsakovaciu jamu na konci zvodového potrubia. Využívaním dažďovej vody z nádrže na zavlažovanie záhrady môžetemôžete výrazne znížiť svoje výdavky alebo straty vody zo studne. Vsakovacia nádrž alebo vsakovacia jama zasa privádza vodu späť do zeme.

Čo budete potrebovať

Najprv si vyznačte fiktívnu trasu pomocou kolíkov a šnúrky. To vám ukáže..:

  • ako dlhé bude potrubie, t. j. koľko vybraného potrubia budete potrebovať,
  • či bude potrebné použiť niektoré kolená (tvarovky) alebo kohútiky.

Na pripojenie žľabov k podzemným potrubiam je ideálny tzv. geiger . Tento spojovací prvok má zvýšenú odolnosť proti zamrznutiu a zachytáva nečistoty v koši, takže nedochádza k upchatiu potrubia. Tieto usadeniny sa dajú ľahko odstrániť vďaka kontrolnému poklopu.

Nezabudnite si kúpiť podzemnú plastovú nádrž alebo v prípade septiku netkanú textíliu.

Podzemní nádrž na sběr dešťové vody

Postupujte krok za krokom

Ak ste si kúpili všetko potrebné, začnite kopať. Najskôr však vyznačte pod povrazom čiaru bielym pieskom alebo múkou a odstráňte povraz a koly.

Parametre výkopu:

  • Šírka výkopu závisí od priemeru potrubia. H
  • Hĺbka vody musí byť aspoň 80 cm, aby voda nezamrzla.
  • Veľmi dôležitý je aj sklon, aby voda sama odtekala. Všeobecne sa uvádza minimálne 1 cm na 1 m dĺžky.

Tip pre zónu: Položte kartóny pozdĺž bielej čiary a na ne položte vykopanú zeminu. To výrazne uľahčí konečné zasypávanie.

Nakoniec vykopte otvor pre nádrž, tu rozmery závisia od veľkosti kontajnera, alebo pre septik, kde je najbežnejší otvor s objemom približne 1,5 m3.

Rozložtevšetky časti potrubia vedľa výkopu, aby ste sa uistili, že všetko vychádza. Namontujte geiger a pripojte celý systém jeden po druhom a umiestnite ho do výkopu. V prípade kanalizácie by malo potrubie siahať minimálne 0,5 m do výkopu.

Ako ukončiť predĺžené vedenie

Základné informácie o podzemných nádržiach na dažďovú vodu, ich pripojení a zabezpečení rozvodu vody po prúde nájdete v druhej časti článku o šetrení pitnou vodou.

Ak ste sa rozhodli pre jamu, vyložte ju netkanou textíliou a naplňte ju do ¾ štrkom, štrkom alebo drveným kameňom. Na vrch položte dve vrstvy textílie.


Vsakovací jáma

 

Rovnako dôležitá je aj povrchová úprava

Geiger musí byť zabetónovaný až po horný okraj. Jednoduché zasypanie pieskom alebo zeminou sa neodporúča, pretože by sa geiger mohol uvoľniť. Potrubie zasypte vykopanou zeminou, rovnako ako nádrž alebo poslednú štvrtinu vsakovacej jamy. Povrch sa potom môže vysadiť trávou.

Vyberte si z ponuky odborníkov

Sme špecialisti na odkvapy, preto neváhajte a kúpte si u nás všetko, čo potrebujete. Okrem odkvapových systémov sa vám bude hodiť aj náradie na násadu a ochranné pomôcky.

 

Vytvorené10. 1. 2023
Záleží nám na vašom súkromí

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Povoliť všetkoPodrobné nastavení