Ako sa zbaviť žlčovitosti v byte

Zatuchlý zápach v kuchyni

<![endif]-->

Stačí maličkosť a pachová bomba je na svete. So zatuchnutými pachmi sa môžete stretnúť nielen v starých domoch a chalupách, ale aj v novostavbách alebo v šatníkoch. A keďže za nepríjemným zápachom stoja baktérie, je načase zbaviť sa ich raz a navždy.


Obsah článku:

Stale: s čím tu máme do činenia?

Nepríjemný zápach spojený s nedostatočným vetraním, nedostatočnou hygienou alebo dlhodobou nehybnosťou vzduchu v uzavretom priestore. Zatuchnuté pachy nie sú príjemné. Spôsobujú ho baktérie a vírusy, ktoré preukázateľne ohrozujú zdravie. Preto je veľmi dôležité zbaviť sa zatuchnutého zápachu, najlepšie okamžite.

Nájdite príčinu, vyriešte problém

V skutočnosti stačí naozaj málo. Mokrý uterák, zabudnuté prepotené tričko v taške, zle vetraná kúpeľňa... A zatuchnutý zápach je preč. Spôsobuje ho vlhkosť. Baktérie a plesne milujú vlhké prostredie a práve ich pôsobenie spôsobuje zatuchnutý zápach.

Aj keď vyčistíte priestor a jednotlivé veci, musíte odstrániť príčinu. Inak sa zatuchnutý zápach a pleseň vrátia.

Odstraňujeme nepríjemné zápachy v byte

Zatuchnutý vzduch sa môže objaviť kdekoľvek, aj keď vetráte každý deň a pravidelne čistíte. K faktorom, ktoré prispievajú k ťažkému vzduchu, patria:

  • domáce zvieratá,
  • varenie,
  • nadmerná vlhkosť,
  • fajčenie v miestnosti,
  • mokré oblečenie,
  • staré veci a nábytok.

Základom všetkého je pravidelné a dostatočné vetranie. Pomáha intenzívne vetranie na krátke časové úseky na výmenu vzduchu v miestnosti. Ak je to možné, vytvorte prievan. Tým sa vzduch úplne vymení. Majte však na pamäti, že aj keď budete vetrať celý deň, nemusí to stačiť. Sú totiž miesta, kde vzduch v miestnosti necirkuluje. V takom prípade môže pomôcť aj jednoduchý ventilátor. Môžete použiť aj praktický pohlcovač vlhkosti.

Optimálna vlhkosť v prvom rade

Ak sa chcete zbaviť zatuchliny, musíte udržiavať vlhkosť v miestnosti medzi 40 a 60 %. Môžete použiť elektrické alebo plastové odvlhčovače. Ak je zdrojom vlhkosti zlá izolácia, nezaobídete sa bez stavebných úprav.

Zamlžené okno kvůli vlhkosti v domě

Zbavte sa vlhkosti vo svojej domácnosti pomocou účinných absorbérov.

 

Zatuchnutý zápach v knihách

Vlhkosť a zatuchnutý zápach nemajú žiadne zábrany. Môže sa dostať aj do kníh. Preto neumiestňujte policu s knihami úplne k stene. Obzvlášť dôležité je, aby vzduch za knihovňou plynulo cirkuloval. Medzi knihami nechajte medzery a z času na čas ich vyberte, utrite prach a ošetrite police vhodným prípravkom proti plesniam.

Zabudnutá bielizeň v práčke

Ak ste zabudli zavesiť bielizeň, pravdepodobne ucítite nepríjemný zápach. Jediným riešením je opätovné zapnutie práčky. Ak ste nechali oblečenie v práčke naozaj dlho, môžete ho vyprať predm na chvíľu namočte do vody zmiešanej s octom alebo pridajte šálku octu do dávky zašlej bielizne. Potom bielizeň znova vyperte, pričom tentoraz vymeňte ocot za svoj obľúbený zmäkčovač.

Na vine môže byť aj pranie pri príliš nízkej teplote. Program eco je skvelý, ale rozhodne nie je vhodný pre silne znečistenú bielizeň. Zápach sa potom môže objaviť aj v práčke a následne sa preniesť na oblečenie. Nezabudnite práčku pravidelne čistiť. Zápach môže byť spôsobený aj častým používaním pracích gélov alebo zmäkčovadiel.Tie sa môžu zle rozpúšťať a zanechávať v práčke zvyšky.

Zatuchlé prádlo vyndané z pračky

Suchú bielizeň opäť vyperte. Môže pomôcť ocot.

 

Skúste prášok do pečiva alebo sódu bikarbónu

Lufový prášok funguje ako dokonalý neutralizátor zápachu. Pripravte bielizeň na bežné pranie a pridajte kypriaci prášok do bubna z oboch strán. To dodá vášmu oblečeniu mimoriadny lesk. Druhou možnosťou je umiestniť bielizeň do uzatvárateľného vrecka a potom naň nasypať sódu bikarbónu. Oblečenie nechajte cez noc odpočívať a potom ho vyperte tradičným spôsobom.

Ako odstrániť zatuchlinu z nábytku?

Vyčistite nábytok a odstráňte všetky nečistoty, aj tie, ktoré nie sú na prvý pohľad viditeľné. Na jeho umývanie môžete použiť špeciálne čistiace prostriedky alebo rôzne roztoky, napríklad lyžicu octu na liter vody. Potom celý kus nábytku pretrite mydlovou alebo saponátovou vodou, dôkladne utrite a nechajte vyvetrať. Ak máte po ruke levanduľový olej, zmiešajte ho s vodou a umiestnite ho dovnútra. Nábytok bude krásne prevoňaný. Podobne sa môžete zbaviť zatuchliny v skrini.

Starší kusy nábytku v domě

Vyčistite a vyvetrajte starý nábytok.

 

Plesne a zatuchlina v chate

Nepríjemný zápach môžete odstrániť, ale bude to vyžadovať veľa úsilia. A na chate ešte viac. Najčastejším dôvodom, prečo sa v chate objavuje zatuchnutý zápach, je nedostatočné vetranie a následná tvorba vlhkosti. Často ju spôsobujú plesne a huby, ktoré sa ukrývajú za nábytkom alebo v rohoch miestnosti. Práve tu sa vlhkosť zráža najviac. Pomôcť môžu špeciálne prípravky na ničenie plesní, ale na niektorých miestach nezostáva nič iné, ako stenu vymaľovať. Dobrou investíciou na chalupu je určite pohlcovač vlhkosti.

Prevencia na prvom mieste

Nezabudnite na pravidelné vetranie a poctivé pravidelné čistenie. Ak sa vo vašej domácnosti objavia zatuchnuté pachy, najprv hľadajte ich príčinu.

Vytvorené5. 9. 2023

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Podrobné nastaveníPovoliť všetko