Ako si vybrať drezovú batériu

Nerezová vodovodní baterie v kuchyni

<![endif]-->

Drezové batérie sú dôležitou súčasťou každej kuchyne. Pri ich výbere nás najčastejšie zaujíma dizajn a cena. Do úvahy by sa však mala brať aj praktickosť ovládania, životnosť batérie alebo jej umiestnenie.


Obsah článku:

Nie je batéria ako batéria

Dnešný trh ponúka rôzne varianty batérií, takže výber nemusí byť jednoduchý. Často sa ich výberu nevenuje veľká pozornosť - stačí, aby bola finančne prijateľná a hodila sa k dizajnu kuchyne. To však nie sú jediné kritériá, ktorým treba pri kúpe venovať pozornosť. Aj keď vlastníte umývačku riadu.

Vodovodní baterie s bočním ovládáním

Bočné ovládanie umožňuje jednoduchú reguláciu teploty a prietoku vody podľa vašich potrieb.

 

Montáž batérie: stojanová alebo nástenná?

Najskôr si ujasnite, ktorá z možností bude pre vás vhodnejšia. Stojánková batéria môže byť umiestnená na povrchu drezu alebo môže byť zabudovaná priamo do dosky. Prvú možnosť však príliš neodporúčame, a to ani v prípade obľúbených pracovných dosiek z drevotriesky. Prechod nemôže byť dostatočne utesnený ako medzi drezom a batériou a často vedie k navlhnutiu pracovnej dosky. Tieto batérie spĺňajú vysoké požiadavky na kvalitu, a preto patria medzi najpoužívanejšie.

V prípade nástennej verzie musíte poznať presnú polohu umývadla a uistiť sa, že je batéria v jeho strede. Dôležité je aj rozmiestnenie, t. j. dodržanie správnej vzdialenosti vodovodných potrubí. Štandardná vzdialenosť je 100-150 mm.

Existuje aj možnosť pre kuchyne, ktoré majú drez umiestnený hneď pod oknom. Výklopná batéria je navrhnutá tak, aby sa nakláňala pod určitým uhlom, takže otváranie okna je bezproblémové. Potom sa vráti do pôvodnej polohy.

Nerezová dřezová baterie a tekoucí voda

Drezová batéria z nehrdzavejúcej ocele prináša do vašej kuchyne nielen estetický vzhľad, ale aj spoľahlivosť a výkon.

 

Typy kohútikov

Okrem odlišného dizajnu sa batérie líšia aj ovládaním. Ujasnime si to.

Páková batéria

  • je najmodernejší typ. Jeho výhodou je rýchle a presné nastavenie požadovanej teploty jednoduchým otočením páčky. Pákové vodovodné batérie môžu mať horné a bočné ovládanie a prepínanie do sprchového režimu. Tento systém tiež znižuje zbytočné plytvanie vodou.

Vodovodná batéria

  • Najčastejšie sa vyskytuje v starších domoch alebo v kuchyniach zariadených v retro štýle. Teplotu regulujete otáčaním kohútikov, čo môže viesť k vyššej spotrebe vody. Používajte ich radšej v kúpeľni, kde potreba obojručného ovládania nebude takou komplikáciou.

Termostatická batéria

  • umožňuje regulovať teplotu vody a jej prietok. Zabraňuje riziku obarenia a šetrí vodu, ktorá by zbytočne tiekla pred dosiahnutím požadovanej teploty. Je vhodný len do priestorov, kde je zabezpečený stály prísun teplej vody. Ak používate prietokový ohrievač, túto možnosť neodporúčame.

Elektronická bezdotyková batéria

  • Určite ju poznáte. Používa sa už mnoho rokov pri umývadlách na verejných toaletách. Čoraz obľúbenejšia je aj v moderných kuchyniach. Inteligentný senzor sám spustí vodu a po určitom čase prúd vody vypne.

Materiál batérie

Vysokokvalitné materiály zaručujú dlhú životnosť a jednoduchšiu údržbu. Pri výbere sa riaďte materiálom drezu. Nerezové batérie patria medzi najžiadanejšie. Sú kvalitné, môžu byť lesklé aj matné a majú vynikajúce vlastnosti pri odstraňovaní vodného kameňa. Nerezová oceľ je vysoko hygienická - baktérie a plesne nemajú šancu.

K granitovému drezu si vyberte ľahko udržiavateľné granitové batérie. Sú tiež odolné voči praskaniu a poškriabaniu. Bežnou voľbou sú aj chrómové batérie. Chróm vyzerá dobre, hodí sa k rôznym štýlom a ľahko sa udržiava. Chrómový povrch tiež chráni batériu pred koróziou.

Existujú aj keramické varianty, ktoré sú odolné voči tlaku vody, zmenám teploty a vodnému kameňu. Najdrahším typom sú mosadzné batérie, ktoré sú veľmi náročné na údržbu.

Černá dřezová baterie

Matný povrch dodá vašej kuchyni sofistikovaný vzhľad.

 

Čo je to kazeta?

Pri výbere batérie sa určite stretnete s pojmom kartuša. Ten označuje materiál, ktorý sa používa vo vnútri batérie. Prednostne by mala byť keramická. Plastové varianty sú síce lacnejšie, ale majú krátku životnosť a neodolajú tlaku vody ani vodnému kameňu. Ak je kartuša nekvalitná, môže za noc vypustiť niekoľko litrov vody.

Harmonický dizajn s ohľadom na praktické funkcie

Pri výbere je samozrejmé zohľadniť celkový vzhľad kuchyne. Ak máte skrinky so zaoblenými lesklými úchytkami, určite budete hľadať batériu, ktorá k nim bude ladiť. Okrem klasických lesklých alebo matných kovových povrchov si môžete vybrať aj z rôznych farieb.

V moderných kuchyniach sa najčastejšie používajú batérie z nehrdzavejúcej ocele, chrómu a žuly. V rustikálnej kuchyni vyniknú mosadzné batérie alebo batérie s keramickými doplnkami. Zohľadnite prietok vody. Pri kuchynských batériách počítajte s prietokom 10 litrov za minútu. Konkrétne údaje pre každý výrobok si overte u výrobcu.

Vodovodná batéria so sprchovou hadicou

Sprchová hlavica je naozaj praktická. Odporúčame variant vybavený sprchou aj výsuvnou hadicou. Vďaka tomu máte voľnosť pohybu a môžete bez problémov umývať ovocie a zeleninu, dostať sa do rohov drezu a umyť veľký hrniec.

Baterie se sprchovou hadicí v moderní kuchyni

Moderná drezová batéria so sprchovou hadicou vám uľahčí prácu.

 

Triky, ktoré vám uľahčia prácu

Skvelým pomocníkom pri drezových batériách je perleťový filter. Niektoré typy ho majú, iné si ho musíte kúpiť. Vďaka nemu môžete znížiť prietok vody v batérii, dosiahnuť nižšiu spotrebu vody a ušetriť peniaze. A čo je najzaujímavejšie - pri umývaní si to ani nevšimnete a nebudete striekať po celom umývadle, pretože perlátor znižuje špliechanie vody okolo umývadla.

Pre chatu alebo záhradný domček je ideálna batéria s elektrickým vykurovaním. Je vhodná aj pre domácnosti s poddimenzovaným kotlom. K dispozícii sú aj trojcestné batérie, ktoré majú samostatné vývody pre filtrovanú vodu a teplú a studenú nefiltrovanú vodu. V bežnej domácnosti sa zvyčajne nepoužívajú.

Ohybné ramená sú skvelým riešením, ak chcete umyť ťažko prístupné miesta plechu, fľaše alebo veľkého hrnca. Ak si nie ste istí kvalitou vody, k dispozícii sú aj filtrované možnosti, ktoré vodu prečistia. A ak sa nechcete trápiť s vypúšťacou zátkou, vyberte si batériu s pákou alebo ťahovou rukoväťou. Pri výbere venujte pozornosť aj výške kohútika. Vyššie možnosti ponúkajú jednoduchšiu manipuláciu s riadom.

Ako vykonávať bežné opravy

Skôr či neskôr sa môžete stretnúť s menšími poruchami. Tie sa najčastejšie vyskytujú, ak batéria nie je dostatočne udržiavaná. Samozrejme, môže ich spôsobiť aj bežné opotrebovanie.

Najčastejším problémom sú uvoľnené alebo prasknuté tesnenia. Keď voda uniká tam, kde by nemala, môžete to zistiť. Výmena je však veľmi jednoduchá. Musíte vymeniť plastovú alebo elastickú časť, ktorá zabezpečuje, aby voda neprepúšťala. Skontrolujte, aký druh tesnenia je vo vašej batérii, a podľa toho si kúpte nové.

Môžete sa stretnúť aj so vŕzgajúcim kohútikom. Príčiny sú rôzne, ale zvyčajne je to spôsobené príliš veľkým prietokom vody. V tomto prípade môže pomôcť perlátor, ale pre istotu sa poraďte so skúseným inštalatérom.

Výber správnej drezovej batérie

Pred kúpou sa uistite, že batéria je kompatibilná s tlakom vody vo vašej domácnosti. Batéria dosahuje optimálny výkon pri tlaku 1,0 bar. Vyhnite sa lacným variantom a pre istotu majte po ruke záručný list. Vyberte si z našej ponuky vodovodných batérií a nájdite všetko, čo potrebujete.

Vytvorené11. 9. 2023

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Podrobné nastaveníPovoliť všetko