Ako si vybrať najlepšiu záhradnú hadicu

Výběr zahradní hadice

<![endif]-->

Výber správnej záhradnej hadice môže byť zložitejší, ako sa na prvý pohľad zdá. Ak však viete, čo hľadať, na čo sa pýtať a na čo nezabudnúť, bude to hračka. Tieto informácie sa dozviete v našom novom článku.


Hadicový materiál v jednej z hlavných úloh

Plastové hadice sú najľahšie, takže sa s nimi najlepšie manipuluje. Zároveň sa však ľahšie zalamujú, praskajú a rýchlo sa opotrebúvajú. Najmä ak sú neustále vystavené slnečnému žiareniu. Pri príležitostnom používaní a za predpokladu, že sú uložené v tieni, sa plastových hadíc netreba obávať. Okrem toho poteší aj vašu peňaženku, ide o najlacnejšie záhradné hadice.

Gumové hadice sú drahšie a ťažšie, ale tiež veľmi odolné. Zvládnu horúcu vodu aj páliace slnko. Neprehýbajú sa a nepraskajú tak ľahko. Aj pri používaní v náročných podmienkach vydržia mnoho sezón.

Zlatý stred je hadica zložená z oboch materiálov.

Je veľmi praktické, ak má hadica špeciálne nastavenia:

  • proti oderu,
  • proti prenikaniu UV žiarenia,
  • proti skresleniu,
  • proti výskytu rias.

Vplyv materiálu hadice na zdravie

Vedeli ste, že materiál hadice ovplyvňuje aj vaše zdravie? Hadice z mäkkého plastu často obsahujú ftaláty - škodlivé látky. Takéto hadice rozhodne neodporúčame na zalievanie byliniek a rastlín, ktoré chcete konzumovať. Netoxický typ by ste si mali vybrať aj na záhradné sprchovanie, napúšťanie bazéna alebo uhasenie smädu vášho domáceho maznáčika.

Hadice odolná vůči překroucení Hadice odolná vůči UV záření Hadice odolná vůči řasám Hadice pro celoroční použití Hadice bez obsahu škodlivých látek Hadice bez obsahu ftalátů

 

Aký priemer záhradnej hadice si vybrať

Existujú dva priemery hadíc - vnútorný a vonkajší - a každý ovplyvňuje niečo iné.

Vnútorný priemer hadice ovplyvňuje prietok vody

Čím väčší priemer, tým väčší prietok. Vnútorný priemer hadíc sa udáva v milimetroch alebo palcoch (alebo zlomkoch palca), ale môžete nájsť aj palce.

  • 1 palec = 1 palec
  • 1 palec = 25,4 mm
  • 1 palec = 25,4 mm

Polpalcová hadica (alebo polpalcová hadica) má priemer 12,7 mm.

Pre ľahšiu orientáciu si pozrite prepočty:

mm 3,2 4,8 6,3 7,8 9,5 12,7 15,9 19 25,4
palec (coul) 1/8 3/16 1/4 5/16 3/8 1/2 5/8 3/4 1

 

Najbežnejšie priemery hadíc sú uvedené v tabuľke, pričom tie, ktoré sa skutočne používajú najviac, sú označené farebne. Pre priemery, ktoré sa v tabuľke nenachádzajú (napr. 40 mm a 50 mm), použite vyššie uvedený prepočet.

Priemer záhradnej hadice závisí od prietoku vody, ktorý potrebujete. Na bežné zavlažovanie záhrady postačuje ½-palcová hadica, na zavlažovanie ½-palcová hadica.Na zavlažovanie veľkých plôch ( ručne alebo pomocou zavlažovača) odporúčame ¾ palca. Má menšie tlakové straty. Môžete tiež siahnuť po väčšom priemere, aby ste mohli bazén napustiť a čo najskôr ho dokončiť.

Zlatý stred, ⅝ palca, zabezpečuje ideálny prietok vody bez prílišného tlaku. Zvyčajne sa pripája k výstupu čerpadla.

Vnútorný priemer ovplyvňuje aj možnosť pripojenia hadice, ale k tomu sa dostaneme v druhej časti článku.

V našej ponuke si môžete vybrať rôzne dĺžky pre každý priemer:

 

Dôležitý je aj vonkajší priemer vodnej hadice

Rozdiel medzi vnútorným a vonkajším priemerom určuje ďalší dôležitý rozmer záhradných hadíc, a to hrúbku steny. To má vplyv na životnosť hadíc, pretože tenké hadice sa čoskoro zničia. Hrúbka by mala byť minimálne 5 mm.

Pri výbere záhradnej hadice neodpočítavajte dva priemery, ale použite hmotnosť hadice. Hadica s priemerom ½ palca (12,7 mm) by mala vážiť aspoň 115 g na meter dĺžky. Teda:

  • Záhradná hadica s dĺžkou 15 m a vnútorným priemerom ½ palca → 1 725 g.

Hrúbka hadice súvisí aj s odolnosťou steny hadice z hľadiska tlaku vody. Sledujte preto tlakové parametre, ktorými sú:

  • Pracovný tlak = tlak určený pre konštantné zaťaženie hadice.
  • Tlak pri poruche = tlak, pri ktorom hadica praskne.

Tlak poruchy by sa mal pohybovať v rozmedzí 20-30 barov. Ak chcete hadicu pripojiť k tlakovému postrekovaču, môžete potrebovať vyššie hodnoty. Skontrolujte parametre uvedené priamo na postrekovači.

 

Průměry zahradních hadic

 

Aké typy hadíc existujú

Odpoveď je jednoduchá a ťažká zároveň - je ich veľa a možno ich rozdeliť podľa rôznych kritérií. Pozrime sa na základné typy, ktoré sa bežne používajú v záhrade.

Hadice na pitnú vodu sme už spomínali. Ich vnútorná vrstva je vyrobená z materiálu vhodného na styk s potravinami a neobsahuje žiadne škodlivé látky.

Saciehadice sú určené na pripojenie k čerpadlu a vysávanie kvapalín, napríklad vody, z bazéna pred zazimovaním .

Zavlažovacie hadice majú mikropenetráciu a samozrejme sa používajú na zavlažovanie.

 

Zmršťovacie rúrky po vypustení vody zdvojnásobia svoju dĺžku, takže sú veľmi praktické z hľadiska skladovania. Najlepšia záhradná hadica so zmršťovacou fóliou by mala byť veľmi ľahká a zároveň robustná.

  • Odporúčame dĺžku po natiahnutí 20 - 30 m.

V neposlednom rade existujú hadice, ktoré môžu byť stočené alebo opletené.

Môžeme ich rozdeliť aj podľa dĺžky, pretože aj tá zohráva pri rozhodovaní dôležitú úlohu. Najkratšia má dĺžku 10 metrov, na opačnom konci stupnice sú hadice dlhé 100 metrov. Najpredávanejšie dĺžky sú 20 m a 30 m, zatiaľ čo 50 m využívajú majitelia naozaj veľkých záhrad.

 

Smršťovací hadice

 

Záleží na farbe hadice?

Čokoľvek. Svetlé a priehľadné hadice lepšie odrážajú slnečné svetlo, takže v horúčave tak ľahko nezmäknú. Tmavé, nepriehľadné hadice sú však odolnejšie voči riasam. Ak si však kúpite hadicu so špeciálnou úpravou (pozri vyššie), môžete si vybrať farbu čisto podľa seba. Ľudia často volia zelenú, aby hadica nevyzerala ako päsť v tráve.

A čo ostatné funkcie?

Ďalšie parametre, na ktoré by ste sa mali zamerať pri výbere záhradnej hadice, sú:

  • Odolnosť voči teplu - nechávate hadicu vonku po celý rok? Potom je vystavená vysokým teplotám a mrazu. Tomu by mala zodpovedať aj jej tepelná odolnosť.
  • Dĺžka - nekupujte zbytočne dlhú hadicu. Zmerajte najvzdialenejší bod od vodovodného kohútika a kúpte hadicu len o niečo dlhšiu. Správna dĺžka vyrieši otázku, ako zvýšiť tlak vody v záhradnej hadici a uľahčí manipuláciu s ňou.
  • Polomer ohybu - znie to vedecky, ale je to jednoducho maximálny ohyb, pri ktorom sa hadica nezničí. Polomer ohybu udáva výrobca, ale ak sa nechcete obávať pri zalievaní, ak ste užtúto hodnotu, odporúčame zakúpiť rohovú hadicu, aby ste sa tohto problému zbavili.
  • Jednoduchá manipulácia - svoju úlohu tu zohráva dĺžka a hmotnosť hadice. Manipuláciu však môžu uľahčiť vozíky na hadicu. Dobrým pomocníkom je aj vodiaci vozík na záhradnú hadicu, pretože valčeky uľahčujú pohyb hadice. Ak máte naozaj veľkú záhradu, odporúčame pripojiť radšej dve kratšie hadice ako jednu dlhú. Zjednoduší sa tým aj manipulácia, napríklad pri vypúšťaní alebo skladovaní na zimu.

 

Ako pripojiť záhradné hadice

Pripojenie záhradných hadíc nemusí byť raketová veda, ak máte správne podpery. Základom je poznať vnútorné rozmery hadíc v palcoch (alebo mm), určiť, či chcete trvalé alebo dočasné pripojenie a či je potrebný uzatvárací ventil. Podľa toho potom vyberte vhodnú spojku.

Problémom nie je ani spojenie hadíc rôznych veľkostí, pretože existujú redukcie, ktoré to umožňujú. Stačí si vybrať správne priemery.

V prípade naozaj veľkej záhrady môžete použiť adaptér na rozvetvenie hadice. Nebudete musieť ťahať jednu dlhú hadicu po veľkej ploche, ale tromi menšími postupne pokryjete celú záhradu. Vybrať si môžete aj štvorcestnú rozdeľovaciu hadicu, kde sa dá každý výstup regulovať samostatne, alebo menšiu dvojcestnú rozdeľovaciu hadicu s rovnakou funkciou.

Spojky a redukce k zahradní hadici

 

Ako pripojiť hadicu k vodovodnému kohútiku

Samotná hadica je samozrejme nepoužiteľná, musíte ju pripojiť k zdroju vody. Na pripojenie hadice k vodovodnému kohútiku budete potrebovať odolnú hadicovú sponu alebo adaptér so závitom. Tu venujte pozornosť tomu, či má adaptér vonkajší alebo vnútorný závit. Nemusíte sa obávať ani pripojenia hadice k vodovodnému kohútiku. S týmito praktickými pomocníkmi to zvládnete jednoducho.

Ako pripojiť hadicu k čerpadlu

V prípade pripojenia hadice k čerpadlu máte v podstate rovnaké možnosti. Ak potrebujete vedieť, akú hadicu použiť pre ponorné čerpadlo, platí všeobecné pravidlo: "Hadica k čerpadlu by nemala mať menší vnútorný priemer ako je priemer na výtlaku čerpadla." Silnejšia, s tlakovými parametrami v súlade s čerpadlom, je vždy lepšia.

Čo pripojiť na koniec hadice

Tak ako na jednom konci potrebujete zdroj vody, na druhom konci potrebujete pištoľ alebo trysku. Každému padne do ruky niečo iné, v každom prípade sa vždy pozrite na spôsob pripojenia k hadici. Platí preň rovnaký postup ako pre pripojenie k vodovodnému kohútiku alebo čerpadlu. Hadice s tryskami si môžete kúpiť u nás, čím sa vyhnete hľadaniu vhodnej trysky alebo pištole.

Väčšina pištolí a trysiek ponúka možnosť regulácie prúdu vody od silného až po jemnú hmlu.

Zazimovanie záhradných hadíc

Pred začiatkom zimy vypustite vodu z hadice, aj keď ju necháte vonku (to sa neodporúča). Hadicu opatrne zvinite a zaveste na dostatočne širokú svorku. Nikdy neukladajte hadice na seba, pretože by to spôsobilo deformáciu spodných hadíc. Ak máte vozík, o správne uloženie je postarané.

Určité nároky sú kladené aj na úložný priestor:

  • Vo vykurovaných priestoroch musia byť hadice chránené pred priamymi zdrojmi tepla.
  • Hadice by sa nemali skladovať v nadmerne vlhkých priestoroch.
  • Skladovací priestor by mal byť bezprašný a dobre vetraný.

Zazimování zahradní hadice

Vytvorené26. 8. 2021

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Podrobné nastaveníPovoliť všetko