.    Vážení zákazníci, predajňa aj eshop bude od 5.7. - 7.7.2023 UZAVRETÁ!

Ako zabrániť zamrznutiu odkvapov a ľadovým kryhám

Zamrzání okapu

 

<![endif]-->

Zamŕzajúce žľaby a tvorba sople a ľadových krýh sú bežnými zimnými problémami, ktoré by sa nemali podceňovať. Zistite, čo ich môže spôsobiť, ako im predchádzať a ako ich v prípade potreby odstrániť.


Prečo žľaby zamŕzajú a prečo by nemali

Najčastejšou príčinou zamrznutia žľabov je únik tepla cez strešnú krytinu. Sneh na streche sa tak topí aj vtedy, keď je vonkajšia teplota pod bodom mrazu. Zrážková voda však začne mrznúť, keď sa dostane do kontaktu so studeným povrchom žľabu.

Môže sa to stať aj vtedy, keď sa sneh cez deň roztopí vďaka slnku a počas chladnej noci zamrzne. Tu sa však predpokladá, že sa zahreje aj povrch žľabov a voda v nich hneď nezamrzne, ale plynulo odtečie. Pokiaľ nie je odtokový systém niekde zablokovaný.

Zamŕzanie veľkého množstva vody v odkvapovom systéme vytvorí ľadovú kopu, ktorá následne poškodí nielen samotné odkvapy, ale aj fasádu alebo okná. Nehovoriac o riziku úrazu, ak sa kopec odtrhne a spadne na okoloidúcu osobu.

Poničený okap ledem

Ako zmraziť žľaby

Hlavnou úlohou je predchádzať tomuto potenciálne nebezpečnému javu a jeho následkom niekoľkými spôsobmi.

Dodržiavajte pravidlá inštalácie a čistenia

Jedným zo spôsobov, ako predchádzať problémom spojeným so zamŕzaním odkvapov, je správna inštalácia a údržba. Základné pravidlo znie: predný okraj žľabu musí byť o niečo nižšie ako zadný okraj. Zamrznutá voda bude pri rozmrazovaní odtekať preč z fasády. Ďalším dôležitým faktorom je správny presah strechy na žľab.

Pravidelne kontrolujte žľaby, zvody a odkvapové rúry a udržiavajte ich čisté, aby ste zabránili hromadeniu lístia alebo machu, ktoré spôsobujú zadržiavanie vody. Ako to urobiť, sa dozviete v článku Padajúce lístie je postrachom všetkých odkvapov.

Ochrana odkvapov pred snehom a ľadom

Bežný žľabový systém nedokáže zvládnuť väčšie zaťaženie, preto existujú rôzne zachytávače, ktoré odvádzajú sneh zo strechy a odľahčujú žľaby od príliš veľkého zaťaženia. Ak tieto zábrany nemáte, po opadnutí snehu ho z okrajov strechy zhrabte pomocou strešných hrablí s teleskopickou násadou. Bezpečne nad zemou.

Zábrany proti sněhu a ledu

Ak sa dostanete k odkvapom, nalejte do nich chlorid sodný. Nepoužívajte však kamennú soľ, ktorá sa bežne kladie na chodník alebo príjazdovú cestu. Tá môže na rozdiel od NaCl poškodiť žľaby.

Izolujte, čo sa dá

Spomínate si na hlavnú príčinu vzniku ľadovcov? Je to rozdiel teplôt medzi strechou a odkvapmi. Riešením je udržiavať obe časti na rovnakej teplote.

To sa dá dosiahnuť:

  • pridaním izolácie,
  • utesnením všetkých možných únikov vzduchu, ktoré by mohli ohrievať spodnú časť strechy.

Správna izolácia udrží teplo tam, kam patrí, a to sa netýka len strechy, ale aj podlahy podkrovia. Tmel utesňuje úniky vzduchu okolo rôznych káblov a potrubí.

K veľmi dobrému vetraniu prispeje aj zvýšenie vetrania pomocou hrebeňového pásu.

Uistite sa, že všetky potrubia pripojené ku kuchyni a kúpeľni vedú buď cez strechu, alebo cez steny, ale nikdy nie cez podhľad.

Utopiť sa v žľaboch

Ak už nie je možné zasahovať do skladby strešného plášťa, je inštalácia protimrazových systémov viac ako vhodná. Ide o vyhrievacie káble, ktoré dokážu temperovať žľaby a udržiavať prietok vody počas celej zimy.

Pri výbere vykurovacích káblov treba dbať na dobrú mechanickú odolnosť a odolnosť voči UV žiareniu. Na zabezpečenie hospodárnej prevádzky je potrebné zakúpiť termostat a snímače. Niektoré moderné systémy majú prepojený snímač teploty a vlhkosti "všetko v jednom", ktorý sa zapína tesne pred tým, ako začne mrznúť (+2 oC). Pri zmene vonkajšej teploty automaticky proporcionálne upravuje výkon vykurovania, čo vedie k výrazným úsporám energie.

Vykurovacie káble možno inštalovať do žľabov z rôznych materiálov a zvládne to každý domáci majster. Pripojenie k elektrickej sieti by mal posúdiť elektrikár. V dome je potrebné nainštalovať prúdový chránič, niekedy je potrebné posilniť hlavný istič.

Topné kabely v okapu

Ako odstrániť ľadovú kopu z odkvapov

Kalamitný stav už neohrieva vykurovací kábel. Čo teraz? Zabudnite na zhadzovanie ľadových krýh zo strechy kladivom alebo lopatou. Je to nebezpečné pre vás aj pre vašu strechu. Najlepším riešením je zavolať firmu, ktorá sa na túto službu špecializuje. Profesionáli odstránia ľadové kopy pomocou špeciálneho vybavenia rýchlo a bezpečne.

Postarajte sa o svoje odkvapy s odborníkmi

Sme špecialisti na odkvapové rúry, domové a záhradné. Každému zákazníkovi odborne poradíme pri výbere a montáži výrobku. Preto neváhajte a vyberte si u nás kvalitné odkvapy a príslušenstvo.

 

Vytvorené8. 3. 2023
Záleží nám na vašom súkromí

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Povoliť všetkoPodrobné nastavení