Pri výbere vonkajšieho sedenia máte veľa možností. Prístrešky, pergoly, altánky. Hoci sa tieto pojmy môžu na prvý pohľad zdať rovnaké, v skutočnosti sa líšia. Preto zvážte niekoľko faktorov, aby bolo zastrešenie nielen esteticky pôsobivé, ale aj funkčné a praktické.
Obsah článku:
Aké sú rozdiely medzi altánkom a pergolou
Záhradné altánky stoja samostatne na pozemku a poskytujú návštevníkom maximálne súkromie. Môžu byť rôzne zdobené, majú bočné steny a neoddeliteľnou súčasťou ich konštrukcie je strecha. Pergoly bývajú súčasťou domu, ku ktorému priliehajú alebo v jeho blízkosti. Na rozdiel od altánku nemusia byť zastrešené a ich konštrukcia slúži na vytvorenie tieňa.
Na zastrešenie pergoly sa väčšinou používa polykarbonát, sklolaminát, PVC alebo kovová strešná krytina, zatiaľ čo na altánky sa používa šindel. Tieto dve stavby sa líšia aj pôdorysom. Tradičný záhradný altánok má šesťuholníkový alebo osemuholníkový tvar. Pergoly sa zvyčajne stavajú v tvare štvorca alebo obdĺžnika.
Altánky sú najčastejšie vyrobené z dreva a nemajú žiadnu kryciu stenu. Môžete sa stretnúť aj s variantom bez pevnej podlahy, kde nosným prvkom stavby sú pevné stĺpy. Na druhej strane pergoly majú pevnú podlahu, čo uľahčuje údržbu.
Záhradné altánky sú elegantné a praktické
Zdobia záhrady, parky alebo vyhliadky. Záhradné altánky chránia pred slnkom, dažďom a vetrom. Nikoho neprekvapí, že tieto voľne stojace konštrukcie sú často zdobené rôznymi vzormi. Môžete si vybrať z moderných, tradičných, altánkov z masívneho dreva alebo japonských altánkov. Existujú dva varianty.
Sezónne altánky sa používajú najmä v letných mesiacoch. Sú ideálne na záhradné oslavy alebo svadby. Rýchlo sa montujú a demontujú, ľahko sa premiestňujú z jedného miesta na druhé a majú nižšiu obstarávaciu cenu. Na druhej strane počítajte s tým, že nie sú veľmi odolné voči vetru a dažďu.
Celoročné altánky možno používať po celý rok. Sú odolné a zároveň náročnejšie na inštaláciu. Nemôžete ich len tak premiestniť. Odolajú silným nárazom vetra, ale ich cena je oveľa vyššia ako pri predchádzajúcom variante.
Vyberáme veľkosť, materiál a farbu
Záhradné altánky sa vyrábajú v rôznych veľkostiach, farbách, materiáloch a štýloch. Správny výber rozmerov je veľmi dôležitý. Zatiaľ čo najbežnejšia je verzia s rozmermi 3 × 3 metre, pre väčšie návštevy odporúčame model s rozmermi 3 × 4 alebo 4 × 4 metre. Ak si nie ste istí, vyberte si väčšiu verziu. Vždy môžete využiť voľný priestor - či už na hojdaciu sieť, záhradný gril, stôl alebo kvety. Okrem pôdorysu skontrolujte aj výšku, pretože príliš vysoký altánok sa nemusí zmestiť pod konáre stromu.
Na výrobu altánkov sa najčastejšie používa oceľ, hliník a drevo. Môžete nájsť aj celoplastovú verziu, ktorá je vodotesná a nezadržiava vodu. Takýto altánok sa ľahko prepravuje, ale mali by ste počítať s nižšou životnosťou.
Pergola dodá vášmu domovu šmrnc a jedinečnosť
Grilovanie v letnom vánku, rodinné oslavy alebo posedenie s priateľmi pri fľaši dobrého vína. Ak si chcete vychutnať nerušený večer, premiestnite sa pod pergolu. Ochráni vás pred horúcimi lúčmi, poskytne súkromie a ponúkne miesto na oddych a regeneráciu. Tieto ľahké a vzdušné konštrukcie môžu byť pripojené k domu alebo môžu stáť samostatne kdekoľvek vo vašej záhrade. Navyše ich môžete ozdobiť vkusným osvetlením.
Výhody hliníkových a drevených pergol
Drevené a hliníkové pergoly sa vyznačujú odolnosťou voči vlhkosti, suchu a vetru. Rozdiel je v následnej údržbe. Zatiaľ čo hliník je materiál nenáročný na údržbu a možno ho ľahko čistiť vlhkou handričkou, drevená pergola si vyžaduje pravidelnú starostlivosť. V závislosti od druhu dreva a kvality náteru by ste mali počítať s tým, že drevené trámy budete musieť natierať, olejovať a brúsiť každých 3 až 6 rokov.
Hliníkové pergoly sú moderné, nadčasové a vyznačujú sa:
- vysoká odolnosť,
- v rôznych farbách,
- ľahká konštrukcia,
- jednoduchá údržba,
- variabilita tienenia a zastrešenia,
- možnosť inštalácie príslušenstva, napríklad na bočné zakrytie,
- ale aj za vyššiu kúpnu cenu.
Drevené pergoly sú:
- lacnejšie,
- z prírodného materiálu,
- náročné na údržbu (vyžadujú si pravidelnú starostlivosť a súvisiace náklady na nákup lakov a farieb).
Úkryty majú vždy praktickú funkciu
Ako prístrešky sa často označujú všetky typy záhradných zastrešení. V pravom zmysle slova však ide o čisto účelové stavby. Myslíme tým prístrešky na drevo, na auto alebo na hospodárske zvieratá.
Nepotrebujete stavebné povolenie
Ak spĺňate zákonné požiadavky, stavebné povolenie nepotrebujete. Ak si chcete ušetriť problémy s úradmi, musíte splniť nasledujúce podmienky:
- Odstupová vzdialenosť od susedných nehnuteľností musí byť minimálne 2 metre.
- Výška nesmie presiahnuť 5 metrov.
- Zastavaná plocha krytej budovy nesmie presiahnuť 25 m².
Pohodlné za každého počasia
Záhradný altánok a pergola. Dva architektonické prvky, ktoré slúžia ako štýlový a funkčný doplnok záhrady. Nech si vyberiete ktorýkoľvek z nich, môžete si byť istí, že vaša záhrada získa úplne nový rozmer. V našej ponuke nájdete potrebný materiál na ukotvenie pergoly aj, samozrejme, záhradné altánky so všetkými náležitosťami.
|