.    Vážení zákazníci, predajňa aj eshop bude od 5.7. - 7.7.2023 UZAVRETÁ!

Brúsne kotúče: typy, vlastnosti a značenie

Druhy brusných kotoučů

 

<![endif]-->

Ak sa potrebujete zbaviť akýchkoľvek povrchových hrotov, začistiť hrany alebo vyhladiť zvary, siahnite po brúsnom kotúči. Nástroj je k dispozícii v rôznych priemeroch a hrúbkach, pričom hlavnými parametrami pri výbere sú jeho zrnitosť a tvrdosť, ale aj typ zŕn, z ktorých sa kotúč skladá. Tieto vlastnosti potom súvisia s materiálom, ktorý sa chystáte brúsiť.


Označovanie brúsnych kotúčov

Okrem rozmerov v milimetroch nájdete na brúsnych kotúčoch aj ďalšie dôležité údaje.

Pri rozmeroch sa najprv uvádza priemer kotúča (napr. 125 mm), potom hrúbka a nakoniec priemer upínacieho otvoru. Hrúbka kotúča sa pohybuje od 0,8 do 10 mm, upínací otvor môže mať 22,2 mm, 25,4 mm a 32 mm.

Zrnitosť brúsnych kotúčov, t. j. hrubosť zrna, sa označuje v rozsahu od 8 do 400, pričom vyššie číslo znamená jemnejšie zrno.

 • 8-24 = brutto
 • 30-60 = stredná
 • 70-180 = v poriadku
 • 220-400 = veľmi jemný

Čím väčší úber potrebujeme, tým hrubší nôž zvolíme. Rovnaký typ by sa mal použiť aj v prípade, že brúsite materiál, ktorý je náchylný na mastnotu. Napríklad na bežné brúsenie dreva postačí jemná zrnitosť.

Tvrdosť brúsnych kotúčov je označená písmenami:

 • F, G = veľmi mäkké
 • H, I, J = mäkké
 • K, L, M, N, O = stredný
 • P, Q, R, S = ťažké
 • T, U, V, W, X, Z = veľmi ťažké

Mäkký kotúč je vhodný na materiály citlivé na zmeny teploty alebo pri brúsení obrobku čelom kotúča.

Vo všeobecnosti platí, že čím väčšia je styčná plocha medzi obrobkom a brúsnym kotúčom, tým hrubšia je zrnitosť a tým nižšia je tvrdosť brúsneho kotúča.

Medzi špecifikáciami vás môže zaujímať aj typ spojiva, ktorý zabezpečuje súdržnosť zrna. Najčastejšie sa používa keramické spojivo (V), ale môžete sa stretnúť aj s inými možnosťami:

 • magnezit (Mg ) - vyznačuje sa rezaním za studena, t. j. potrebou chladenia počas práce,
 • Guma (R ) - používa sa skôr na leštenie ako na brúsenie,
 • živica (B ) - vďaka svojej mechanickej pevnosti sa používajú najmä v rezných a brúsnych kotúčoch na kov,
 • vystužené živicou (BF ) - nájdete ich najmä v liatinových a kamenných diskoch.

Hrubost brusných kotoučů

Typy brúsnych kotúčov podľa typu zrna

Zrná brúsnych kotúčov môžu byť vyrobené z rôznych materiálov. Typ zŕn určuje tvrdosť brúsneho kotúča a spôsob jeho použitia. Najbežnejšie sú korund, zirkónový korund a karbid kremíka. Korundový brúsny kotúč je vhodný na brúsenie ocele, hliníka a iných neželezných kovov. Zirkónový korundový povrch umožňuje obrábanie nehrdzavejúcej ocele, zatiaľ čo karbid kremíka umožňuje obrábanie kameňa a liatiny.

Ktorý brúsny kotúč na betón?

Na brúsenie veľmi hrubých materiálov, napríklad betónu, použite diamantový kotúč. Sú vhodné aj na opracovanie keramiky a skla, ale absolútne nevhodné na oceľ a iné mäkké materiály. Tieto kotúče sa vyrábajú so živicou a magnezitovým spojivom.

Diamantové kotúče s kovovým spojivom sa používajú na hrubé brúsenie a musia sa chladiť nemastnou kvapalinou (napr. Kotúče so živicovou väzbou sú určené na dokončovacie brúsenie s chladením alebo bez chladenia.

Brusný kotouč na beton

Udržujte brúsne kotúče v prevádzkyschopnom stave

Brúsne zrná v kotúči môžu dobre odstraňovať materiál len vtedy, ak sú dostatočne ostré a majú medzi sebou medzery. Používaním sa však zrná postupne otupia, medzery sa upchajú a kotúč stráca svoju funkciu.

Riešením je takzvané narovnanie, pri ktorom upravíte tvar zŕn a zväčšíte medzery odlomením ich častí. Kotúč sa po vyrovnaní "nabrúsi".

Na domáce narovnávanie si vystačíte s ručnou keramickou žehličkou. Ak chcete dosiahnuť ešte hrubší povrch brúsneho kotúča, zaobstarajte si brúsny kotúč. V každom prípade najbežnejšou metódou je tradičné brúsenie, pri ktorom brúsny nástroj stojí a brúsny kotúč sa otáča.


Orovnávač brusných kotoučů

 

Nebojte sa o typy brúsnych kotúčov

Našťastie pre domácich majstrov, mnohí výrobcovia upúšťajú od klasického značenia brúsnych kotúčovbrúsnych kotúčov podľa ČSN (pozri vyššie), ale priamo na výrobkoch uvádzajú, na čo sú určené (napr. Na dlažbu). Rovnakým spôsobom ich môžete vyhľadávať aj v našom e-shope. Rýchlo a jednoducho.

 

Nájdite správny brúsny kotúč

 

Vytvorené5. 12. 2022
Záleží nám na vašom súkromí

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Povoliť všetkoPodrobné nastavení