Drevené alebo gabiónové? Zoznámte sa s najobľúbenejšími typmi plotov

Typy dřevěných plotů

 

<![endif]-->

Plot je určený najmä na vymedzenie súkromného pozemku a jeho ochranu pred nevítanými hosťami alebo dokonca zvedavými pohľadmi. Môže však slúžiť aj ako zaujímavý architektonický prvok a dotvárať celkový vzhľad domu a záhrady.


Ako si vybrať plot

Existujú rôzne typy plotov, pričom každý z nich má iné požiadavky na realizáciu a údržbu. Okrem týchto faktorov by ste mali zvážiť aj to, či chcete zabrániť priehľadu (čiastočne alebo úplne) a ako veľmi vám záleží na dizajne. Aby sme vám uľahčili rozhodovanie, v tomto článku nájdete prehľad niekoľkých typov plotov, ich výhod, nevýhod a ďalších aspektov.

Témy článkov:

Typy plotov podľa rôznych hľadísk

Najčastejšie sa ploty delia podľa materiálu, ktorý môžete prehľadne vidieť v obsahu. Článok sme rozdelili presne podľa týchto kritérií. Môžu sa však líšiť aj konštrukciou, v ktorej môžete vidieť stĺpiky a výplne, sekcie alebo súvislý samonosný pás. Osobitnou kategóriou plotov sú ploty so špeciálnymi funkciami (napr. elektrické oplotenie).

 

Drevený plot má príjemný vzhľad

Drevené ploty sa zvyčajne skladajú z týchto komponentov: stĺpiky pevne ukotvené v zemi, vodorovné priečky a plachty. Preto sa tento typ nazýva aj plachtový plot. Plachty môžu byť na hornom konci rovné, oblúkovité, špicaté alebo zdobené zložitejším ornamentom.

Trvanlivosť drevených plotov závisí od konkrétneho materiálu. Ideálne sú exotické dreviny ako sekvoje alebo céder, ktoré majú dlhú životnosť aj bez ošetrenia. Domáce drevo si vyžaduje určitý druh povrchovej úpravy a pravidelnú údržbu, aby vydržalo. Jednotlivé časti musia byť zmontované pomocou spojovacích prvkov odolných voči poveternostným vplyvom, ako sú pozinkované klince a skrutky.

Priehľadnosť plota je daná najmä:

  • výška dosiek
  • rozstupy medzi nimi
  • prítomnosť podstavca

Ak stojíte na úplne nepriehľadnom drevenom plote, môžete plachtu pribiť nabok po boku alebo striedavo na vonkajšej a vnútornej strane priečnika. Vytvoríte tak akúsi palisádu.

Drevené lamelové ploty sú najvhodnejšie pre domy a chaty v blízkosti prírody, kde dotvárajú celkový obraz krajiny. Pôsobia teplým dojmom a sú šetrné k životnému prostrediu.

bílý dřevěný plot

Drevené ploty sa líšia umiestnením lamiel

Najbežnejším typom je plot, pri ktorom sú plechy pribité vertikálne k priečke. Môžete sa však stretnúť aj s prekríženými plachtami bez použitia priečok. Takýto plot sa často používa ako zástena pergoly, terasy alebo bazéna. Výnimkou nie sú ani horizontálne plachty, ktoré tvoria akúsi žalúziu.

Môžete si kúpiť celé prefabrikované diely alebo len plotové panely a začať robiť sami. Potom budete určite potrebovať zemné skrutky, klince a ručné náradie.

Výhody a nevýhody drevených plotov

✔️ príjemný prírodný vzhľad
✔️ šetrnosť k životnému prostrediu
✔️ veľký výber prefabrikátov
vexotické dreviny, vyššia obstarávacia cena
nižšia životnosť
vyššia údržba

Kovové ploty sú elegantné

Kovové ploty sú veľmi odolné, nadčasové a dodajú vášmu domu nádych luxusu. Farbu, ktorá sa hodí k fasáde vášho domu, si môžete vybrať zo vzorkovníka RAL. K dispozícii je aj celý rad kovaných výplní a ozdobných zakončení.

Kovové ploty sú zvyčajne pozinkované, vďaka čomu majú dlhú životnosť a nevyžadujú údržbu. To je však samozrejme vyvážené vyššou cenou. Existujú aj hliníkové alebo oceľové varianty, ktoré evokujú vzhľad kovaného železa, ale stoja oveľa menej. Škrabance na oceli je potrebné natrieť, aby sa zabránilo korózii. Hliník si nevyžaduje žiadnu údržbu.

Na rozdiel od drevených plotov majú kované ploty vyššiu vizuálnu transparentnosť. Sú vhodné pre moderné aj staršie domy a budovy.

kovovový plot se zkouceným efektem

Typy kovových plotov podľa vzhľadu

Okrem materiálu sa ploty líšia najmä svojím dizajnom. Môžu to byť jednoduché línie, ale aj pokrútené tvary a iné konštrukčné verzie. Aj zakončenia kovových plotov sa vyrábajú v širokej škále - od guľôčok cez koncovky až po zložité tvary kvetov.

Výhody a nevýhody kovových plotov

✔️ luxusný vzhľad
✔️ bezúdržbový
✔️ veľký výber farieb a vzorov
vyššia obstarávacia cena
vysoká transparentnosť

Betónové ploty pre dokonalé zabezpečenie?

Hlavná výhoda betónového plotu spočíva najmä v jeho odolnosti voči poškodeniu a prírodným vplyvom.čo znamená, že si môžete byť istí jeho dlhou životnosťou, ale aj pred nepozvanými návštevníkmi. Z hľadiska ceny ide o stredne drahý typ.

Ďalšou veľkou výhodou betónových plotov je nulová údržba, zaručená absolútna nepriehľadnosť. Za hlavnú nevýhodu sa považuje ich strohý vzhľad, hoci dnes je z čoho vyberať. Obľúbené sú prefabrikované modulárne systémy rôznych veľkostí a tvarov. Aby sa zabránilo fádnemu betónovému povrchu, je možné zakúpiť varianty určené na výsadbu zelene.

Predtým sa betónové ploty používali najmä v tzv. satelitných mestečkách, kde obyvatelia potrebovali rýchlo a efektívne oddeliť svoje pozemky. Dnes je tento typ čoraz bežnejší. Môžu sa stavať na rovinatom pozemku alebo na svahu a dajú sa prispôsobiť vašim požiadavkám a terénu.

Betonový plot

Typy betónových plotov sa líšia najmä dekorom

Betónové ploty môžu byť zdobené z jednej alebo z oboch strán. Je len na vás, na ktorú stranu plot otočíte do záhrady a na ktorú do ulice. Dekory betónových plotov sa dodávajú v dizajnoch, ako napr:

  • štiepaný kameň
  • skladací kameň
  • bacuľatá tehla
  • ostrá tehla

Stĺpiky sa predávajú hladké aj vzorované.

Betónové ploty sa líšia aj povrchovou úpravou, môžete vidieť rovné, oblúkové, s ozdobnou mriežkou alebo s drevenými prvkami.

Výhody a nevýhody betónových plotov

✔️ bezúdržbové
✔️ dlhá životnosť
✔️ odolné voči hluku
strohý vzhľad

Tehlové ploty sú krajším ekvivalentom betónových

Tehlové ploty vyzerajú esteticky oveľa lepšie ako betónové ploty, ale rovnako ako oni poskytujú súkromie a nevyžadujú takmer žiadnu údržbu. Keďže sa nedajú kúpiť ako prefabrikáty, ich nevýhody sú zrejmé - vyššia obstarávacia cena a prácnejšia realizácia.

Gabionový plot ako moderný prvok

Gabión je pevne zvarená drôtená konštrukcia, ktorá je vyplnená prírodným materiálom, najčastejšie kameňom, guľatinou alebo kôrou. Originálny efekt môžete dosiahnuť farebným vrstvením rovnakého materiálu alebo naopak vrstvením rôznych druhov. Ide o veľmi moderný, až mierne extravagantný prvok, ktorý je pevný a stabilný.

gabionový plot naplněný kameny

Gabiónové ploty sú bezúdržbové, tlmia hlu k a ľahko sa prispôsobujú tvarom a výškou vašim požiadavkám. Na druhej strane zaberajú viac miesta.

Gabióny nájdete najmä v okolí moderných budov a záhrad.

Výhody a nevýhody gabiónových plotov

✔️ odolnosť voči hluku
✔️ veľmi dlhá životnosť
✔️ bezúdržbové
vyššia obstarávacia cena
náročnejšia konštrukcia
priestorové požiadavky

Drôtené oplotenie je najlacnejšie

Drôtené (alebo aj pletivové) ploty uvidíte skôr okolo stavebných pozemkov, ale výnimkou nie sú ani pri hotových domoch. Sú najlacnejšou možnosťou. Na druhej strane neposkytujú prakticky žiadnu ochranu a nemajú estetickú hodnotu.

drátěný plot

Ak však potrebujete rýchlo a lacno oplotiť pozemok, je to ideálna voľba, ktorú zvládnete sami s potrebným vybavením.

Plastové ploty sú šetrné k životnému prostrediu

Ploty sú vyrobené z PET fliaš a ich hlavnými výhodami sú:

✔️ trvanlivosť
✔️ rozmerová a farebná stálosť
✔️ bezúdržbovosť
✔️ široký farebná paleta
✔️ estetický vzhľad
✔️ jednoduchá údržba
✔️ nízka obstarávacia cena

Medzi nevýhody patrí skutočnosť, že na povrchu latí sa časom môžu vytvoriť nevzhľadné škvrny a že dlhšie profily sa často nežiaduco ohýbajú.

Živý plot je dynamický prvok

Živé ploty pomáhajú dotvárať atmosféru v záhradách a majú veľmi pozitívny vplyv na mikroklímu v okolí. Stromy ovplyvňujú vlhkosť a zachytávajú prach.

Živý plot chráni aj pred vetrom oveľa lepšie ako pevná stena vďaka svojej polopriepustnosti. Vietor sa totiž zdvihne len na krátku vzdialenosť a za múrom sa vytvoria víry. Za polopriepustnou živou stenou nevznikajú turbulencie a intenzita vetra sa tlmí na veľkú vzdialenosť.

živý plot kolem rodinného domu

Výhody a nevýhody zaistenia

✔️ krásny vzhľad
✔️ priaznivý vplyv na mikroklímu
✔️ ochrana proti vetru
❌ priestorové nároky
❌ časová náročnosť pestovania
potreba pravidelnej údržby

Ak chcete mať tvarovaný živý plot, musíte ho pravidelne zastrihávať aspoň dvakrát ročne. Divoké živé ploty sú menej náročné, ale zaobídu sa aj bez údržby. Dôležitý je pravidelný výchovný a zdravotný rez, ochrana proti burine a škodcom a hnojenie.

Získajte najlepší plot

Teraz už viete, aké sú rôzne typy plotov. Pletivové ploty sú najlacnejšie, ale nevzhľadné, drôtené ploty s kameňmi sú krásne, ale ťažko realizovateľné. Zistili ste, ktoré typy sú nepriehľadné ploty a ktoré sú bezúdržbové. Teraz si už len musíte vybrať ten správny. A ak sa rozhodnete realizovať ho sami, nezabudnite si pozrieť náš e-shop. Určite v ňom nájdete množstvo potrebných vecí.

 

Vytvorené23. 3. 2023

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Podrobné nastaveníPovoliť všetko