Inštalácia fotovoltaiky na streche - čo vás čaká?

montáž fotovoltaiky

<![endif]-->

Pre fotovoltaiku sa rozhoduje čoraz viac domácností. Inštalácia je pomerne jednoduchá a nevyžaduje si rozsiahle stavebné úpravy. Stačí vyvŕtať niekoľko otvorov na upevnenie jednotlivých komponentov a priechod káblov a skontrolovať, či sú panely správne pripevnené.


Pozrite sa, ako takáto inštalácia funguje:

Oplatí sa investovať do fotovoltaiky?

Fotovoltaický systém premieňa slnečné svetlo na elektrickú energiu. Tým sa znížia vaše náklady na elektrinu a teplú vodu. Získate nákladovo efektívne riešenie, minimalizujete využívanie fosílnych palív a urobíte ďalší krok k udržateľnej budúcnosti.

Solárne panely možno inštalovať takmer na všetky typy striech. Pred inštaláciou skontrolujte, či sú strešné krovy pevné a stabilné, pretože jeden panel váži približne 20 kg. Toto zaťaženie je pre strechu v normálnom stave úplne bezpečné. V opačnom prípade strechu pred inštaláciou najprv opravte.

Optimálny uhol a orientácia solárnych panelov

Panely potrebujú na správne fungovanie dostatok slnečného svetla. Preto venujte pozornosť komínom a vikierom, ktoré vrhajú tieň. Výkon fotovoltického systému ovplyvňuje aj uhol, pod ktorým dopadajú slnečné lúče. Optimálny sklon je medzi 20° a 50°, najlepšia účinnosť sa dosahuje medzi 35° a 45°. V prípade plochých striech môžete uhol ľahko upraviť pomocou podporných konštrukcií.

V neposlednom rade zohráva úlohu aj orientácia strechy na svetové strany. V ideálnom prípade by mala byť orientovaná na juh. Ak je naklonená na juhovýchod alebo juhozápad, pravdepodobne dôjde k stratám v rozsahu niekoľkých percent. Pravdepodobne si ich ani nevšimnete. V prípade strechy orientovanej na západ a východ je to naopak. Tu účinnosť klesá o niečo viac, až o 20 %. Stratu výkonu môžete kompenzovať väčším počtom solárnych panelov.

solární panely na celé ploše střechy

 

Čo môžete očakávať počas inštalácie

Ak sú stavebné práce vaším strašiakom, môžete si vydýchnuť. Počítajte s jednou vecou, a tou je vŕtanie do steny. Budete musieť vyvŕtať otvory v miestach, kadiaľ budú viesť káble zo solárnych panelov do domáceho elektrického panela. Pri práci pripojte vŕtačku k výfuku. Vyhnete sa tak prášeniu.

Konkrétny spôsob montáže závisí od typu strechy a strešnej krytiny. Dočasne vytiahnite bežné strešné škridly, priskrutkujte háky do nosníkov a škridly vráťte na pôvodné miesto. V prípade šindľových alebo plochých striech venujte maximálnu pozornosť utesneniu priestupov, ktoré slúžia na upevnenie nosných líšt solárnych panelov. To sa vykoná použitím strešného tmelu okolo skrutiek, ktoré držia nosné lišty, a tesniacej gumy.

Montážplechových striech je najjednoduchšia. Nosné lišty pripevníte k prírubám plechovej krytiny a vyhnete sa tak nepríjemnému vŕtaniu.

Inštalácia meniča a jeho pripojenie

Všetky panely sú prepojené káblami, ktoré vedú cez strechu, najčastejšie do technickej miestnosti, kotolne alebo pivnice. Tu sa nachádza aj striedač (menič), a ak si vyberiete fotovoltický systém s akumulátorom, pod striedačom sú nainštalované aj akumulátorové články.

V prípade škridlovej strechy môžu byť káble vedené cez vetraciu škridlu, v prípade iných striech budete musieť vyvŕtať otvor, cez ktorý sa káble dostanú do domu. Pri vytváraní týchto otvorov buďte mimoriadne opatrní, aby boli vodotesné. Káble môžete viesť aj pozdĺž fasády domu.

Celý systém je potom pripojený k vnútorným elektrickým rozvodom prostredníctvom hlavného domového rozvádzača.

Ak sa po inštalácii solárnych panelov vyskytne problém, možno ich jednoducho dočasne demontovať a po oprave vrátiť na pôvodné miesto.

Aké komponenty sú potrebné na montáž

Na inštaláciu solárnych panelov budete potrebovať nielen striedač na premenu vyrobenej elektrickej energie a batériu na jej uskladnenie, ale ajna uskladnenie prebytočnej energie, ale aj spojovací materiál, strešné konzoly alebo držiaky panelov.

Ktoré fotovoltaické komponenty budú pre vás užitočné:

  • Nosné profily - slúžia na prekonanie kotevných bodov na nosnej alebo podkladovej konštrukcii a následné pripojenie solárnych panelov.
  • Strešné konzoly - riešia inštaláciu na strešnú krytinu, ktorú nie je možné demontovať a vytvoriť štandardizovaný otvor, do ktorého možno ľahko inštalovať ďalšie komponenty solárneho systému.
  • Strešné háky - používajú sa na montáž na skladané strešné krytiny, kotvené do konštrukcie krovu.
  • Držiaky panelov alebo svorky sú hliníkové prvky, ktoré sa používajú na ukotvenie solárnych panelov k nosným profilom.
  • Kotviaci materiál - zabezpečuje kvalitné a trvalé pripojenie jednotlivých komponentov fotovoltaiky k nosnej konštrukcii, či už k krovu alebo strešnej krytine.
  • Spojovací materiál - matice pre držiaky profilov, gumové podložky pre kombinované skrutky, skrutky pre držiaky panelov, T-skrutky.
  • Ďalšie komponenty - spojky, kĺby, koncovky a samolepiaci gumový pás.

Umiestnenie fotovoltaických panelov na plochú strechu

Na dosiahnutie efektívneho výkonu budete v prípade plochej strechy potrebovať špeciálnu podpornú konštrukciu na naklonenie solárneho panelu do požadovaného uhla. Tá sa najčastejšie nastavuje medzi tromi polohami, ktoré využijete podľa toho, aké je ročné obdobie. Pri správnom naklonení môžete využiť maximálnu intenzitu slnečného svetla.

  • Na jar a na jeseň je najideálnejší uhol 40° až 50°.
  • Vletných mesiacoch odporúčame nastaviť sklon na 35°.
  • V zime sa nebojte zvoliť vyšší uhol 60°.

solární panely na ploché střeše

Inštalácia na šikmú strechu

Fotovoltaické panely sa dnes dajú nainštalovať takmer na každú strechu. Šikmá strecha nie je výnimkou. V prvom rade musíte vedieť, akým smerom je vaša strecha orientovaná. Za ideálnu sa považuje strecha orientovaná na juh so sklonom maximálne 25 - 40°.

Pri šikmých strechách zohľadnite vyššie uvedené prekážky v podobe strechyokien alebo komínov, ktoré môžu zatieniť plochu a tiež zmenšiť priestor, na ktorom môžete inštalovať panely.

Upevňovacie systémy sa najčastejšie vyberajú podľa typu strešnej krytiny:

  • Pri plechových strešných krytinách sa vám budú hodiť konzoly a kombinované skrutky.
  • V prípade hlinených alebo betónových škridiel sa používa strešný hák.
  • Pri strechách z vlnitého alebo trapézového plechu použite kombinovanú skrutku s tesniacou podložkou.

fotovoltaika pro šikmou střechu

Solárne panely na plechovej streche - na čo si dať pozor?

Fotovoltaiku na plechovú strechu inštalujete podobne ako škridlovú alebo bridlicovú strechu. Rozdiel je v upevnení koľajníc. Kým v minulosti sa nadstavec pripevňoval k spodnej konštrukcii strechy, dnes sa pripevňuje natrapézový plech alebo škridlu pomocou skrutiek do tenkého plechu. Na trhu sú aj novšie systémy, v ktorých sú už moduly a nadstavce kombinované.

Nezabudnite, že kovové strechy sú veľmi ľahké. Minimálna hrúbka plechu preto musí byť 0,75 mm. Nemala by chýbať zvýšená ochrana proti korózii.

Fotovoltaika a strecha eternit

Inštalácia solárnych panelov na eternitovú strechu je samozrejme možná, ale neodporúča sa . Eternitová strešná krytina je veľmi krehká a počas inštalácie fotovoltaických panelov môže prasknúť. Konštrukciu a panely je potrebné montovať z plošiny, čo celý proces veľmi sťažuje. Aj preto sa môžete stretnúť s mnohými firmami, ktoré od takejto práce odstúpia. Takmer vždy však existuje iné riešenie. Namiesto strechy môžete panely nainštalovať na garáž, stodolu alebo dokonca altánok.

Zabezpečte si sebestačnosť a ušetrite peniaze

Fotovoltika je investíciou do budúcnosti. Znižuje náklady na energiu a prispieva k ochrane životného prostredia. V skutočnosti dokonca chráni strechu pred priamym pôsobením poveternostných a iných vplyvov, takže strešná krytina vydrží dlhšie. Hoci počiatočné náklady na ich inštaláciu môžu byť vyššie, z dlhodobého hľadiska prinášajú výrazné úspory.

Pripravte sa na inštaláciu solárnych panelov. Zaobstarajte si potrebné komponenty od kvalitného výrobcu. Máme všetko, čo potrebujete - od spojovacieho materiálu až po strešné prestupy a montážne profily. Všetky výrobky sú odolné voči korózii a sú to české výrobky z Moravy. Lepší pomer ceny, výkonu a životnosti nenájdete.

Vytvorené27. 7. 2023

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Podrobné nastaveníPovoliť všetko