Ako spoznať svet hmoždiniek

Co je hmoždinka
Čo je to hmoždinka Novinky

Chystáte sa na stenu namontovať policu alebo skrinku? Ak áno, určite sa nezaobídete bez hmoždinky, ktorá zabezpečí pevnosť spoja. K dispozícii je mnoho typov a veľkostí a je dobré vybrať si tú správnu. V nasledujúcom článku sa pozrieme na základné a najbežnejšie typy hmoždiniek.

Najbežnejšie typy hmoždiniek

Jakou zvolit hmoždinku
Ktorú hmoždinku si vybrať Novinky

Typ hmoždinky sa zvyčajne vyberá podľa podkladu, do ktorého sa bude hmoždinka vkladať, a podľa hmotnosti, ktorú bude niesť. Okrem univerzálnych hmoždiniek si môžete vybrať aj špeciálne hmoždinky do sadrokartónu, betónu alebo polystyrénu. Tieto špeciálne hmoždinky ponúkajú oveľa lepšie kotviace vlastnosti ako univerzálne hmoždinky.

Ak už vieme, aký typ hmoždinky potrebujeme, musíme ešte vybrať správnu veľkosť. Čím väčší priemer sa použije, tým väčšia je výsledná nosnosť hmoždinky.

V prípade narušeného muriva, v blízkosti rohov alebo pri zavesení ťažkých bremien sú veľmi užitočné tzv. chemické kotvy. Viac informácií o nich nájdete v našom článku"Všetko, čo potrebujete vedieť o chemických kotvách".

Hmoždinka bez límečku vs. hmoždinka s límečkem
Hmoždinka bez nákružku vs. hmoždinka s nákružkom Novinky

Všetky hmoždinky sa delia na"s nákružkom" a"bez nákružku". Verzia s golierom sa ďalej delí na verziu s krátkym a dlhým golierom.

Hmoždinka bez nákružku sa používa najmä na montáž priechodných otvorov, kde je potrebné dosiahnuťKonštrukcia bez goliera zaručuje, že úplne zapadne do vyvŕtaného otvoru. Vďaka tomu neprekáža pri následnej montáži rôznych predmetov, ktoré je potrebné namontovať priamo do steny.

Výhodou hmoždinky s golierom je, že sa nezasúva do predvŕtaného otvoru. Používa sa preto najmä pri dutinových a perforovaných materiáloch. Čím dlhší golier si vyberiete, tým lepšia je pevnosť pri následnom kotvení.

Jak upevnit hmoždinku do zdi
Ako upevniť hmoždinku na stenu Novinky

Na umiestnenie hmoždinky je najprv potrebné vyvŕtať otvor. Vo všeobecnosti platí, že priemer hmoždinky = priemer vyvŕtaného otvoru a hĺbka musí byť väčšia ako dĺžka hmoždinky. Na obale je často uvedené aj to, akú veľkosť vrtáka budete potrebovať.

Výsledná nosnosť hmoždinky závisí od jej veľkosti a typu stavebného materiálu, do ktorého je vložená. Výrobca ju zvyčajne uvádza na obale.

TIP

V mäkkých substrátoch je možné vyvŕtať otvor o 1 mm menší ako priemerhmoždinky, čím sa dosiahne ešte väčšia pevnosť, a teda aj nosnosť. Okrem toho sa hmoždinka pri skrutkovaní neotáča.

Jaké hmoždinky do sádrokartonu a polystyrenu?
Ktoré hmoždinky pre sadrokartón a polystyrén? Novinky

Hmoždinky pre sadrokartónové dosky

Ak chceme napríklad zavesiť obraz na sadrokartónovú stenu, na upevnenie háčika stačí len klinec. V prípade, že chceme pripevniť niečo ťažšie, napríklad policu alebo skrinku, je potrebné použiť hmoždinku do sadrokartónu. Na výber sú plastové alebo kovové hmoždinky.

Hmoždinky pre polystyrén

Polystyrénové hmoždinky sú určené na upevňovanie ľahších bremien. Majú špirálovitý tvar a sú k dispozícii v bielej farbe. Nosnosť polystyrénovej hmoždinky závisí od jej dĺžky a tiež od výrobcu. Orientačne možno uviesť, že pri dĺžke 50 mm je možné maximálne zaťaženie 8 kg a pri dĺžke 90 mm maximálne zaťaženie 12 kg.

Ďalším špeciálnym typom sú tanierové hmoždinky, ktoré sa používajú na kotvenie polystyrénu alebo dokonca sklenej vaty do fasády. Ako uzáver sa potom používa polystyrénová zátka.

Co jsou natloukací hmoždinky a jak se použávají
Čo sú to hmoždinky a ako sa používajú Novinky

Čo sú to hmoždinky

Hmoždinky možno použiť v pevných stavebných materiáloch, ako je betón, plná tehla, kameň a iné. Montáž hmoždiniek je veľmi rýchla, používajú sa najmä na priechodnú montáž. Nevýhodou je, že má výrazne nižšiu nosnosť ako bežná hmoždinka.

Najbežnejšie použitie hmoždiniek:

Akopoužívať hmoždinky

Najprv je potrebné vyvŕtať otvor o veľkosti priemeru hmoždinky. Potom do otvoru vložte hmoždinku s hrotom (hrot je súčasťou hmoždinky) a zatlčte ju. Inštalácia je preto veľmi rýchla a efektívna.

Vytvorené20. 1. 2020

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Podrobné nastaveníPovoliť všetko