Ktorý maliarsky valček si vybrať? Máme pre vás odpoveď

Druhy malířských válečků

 

<![endif]-->

Ak chcete, aby sa vám maľovanie podarilo a výsledok stál za to, mali by ste určite siahnuť po valčeku a nie po štetci. Pred jeho kúpou si však premyslite, aké plochy a povrchy budete maľovať. Od toho a ďalších faktorov sa bude odvíjať výber valčeka


3 zásady výberu maliarskeho valčeka

Pokiaľ ide o samotný valček, rozhodujúca je jeho veľkosť, materiál vlákien a výška vlasov. V prípade povrchu sa potom riešia veľkosť, dostupnosť a typ (drsný a hladký).

Na veľkosti záleží

Šírka valca priamo súvisí s veľkosťou a dostupnosťou natieranej plochy.

  • Najmenšie valčeky so šírkou 50 alebo 70 mm sú ideálne na natieranie ťažko prístupných miest, ako sú rohy, výklenky alebo radiátory. Možno ich použiť aj na drobné opravy náterov.
  • Pri maľovaní bežných vnútorných stien možno použiť stredne veľké valčeky, t. j. so šírkou 150 a 180 mm.
  • Široký valec vám pomôže urobiť viac práce za kratší čas času, takže po ňom siahnite pri maľovaní naozaj veľkých plôch (napr. fasády).

Různé velikosti malířských válečků

Neexistuje univerzálny valček pre každý typ povrchu

Natretý povrch zase súvisí s dĺžkou vlákien na valčeku. Najskôr rozdeľme povrchy na hladké a drsné. K prvému typu patrí omietka, sadrokartón, drevo, hladký kov. Do druhej skupiny patria všetky hrubozrnné a štruktúrované omietky a nehobľované drevo.

Farba sa ľahšie rozotiera na hladkých povrchoch, preto použite valček s nižším vlasom. Pri maľovaní drsných povrchov sa do valčeka vsiakne viac farby, preto si táto práca vyžaduje valček s dlhším vlasom (približne 18-22 mm).

Z čoho je valec vyrobený?

Nakoniec je potrebné zohľadniť materiál valca. Je dôležité, aby nepúšťal vlasy a niečo vydržal. Dajte si tiež pozor na to, že nie každý materiál sa dá skombinovať s každou farbou.

Polyamidové a polyakrylové valčeky dobre absorbujú a prenášajú farbu, ale niekedy je potrebný väčší tlak. Tým sa dosiahne pomerne dobrá výťažnosť farby, čo má za následok menšiu spotrebu farby na meter štvorcový. Sú vhodné na maľovanie disperznými a latexovými farbami, ale aj na natieranie lepidlami, môžete ich použiť na hladké aj drsné povrchy (v závislosti od dĺžky vlasu).

Polyakrylové válečky

Polyesterové valčeky horšie prenášajú farbu a sú náchylnejšie na drsné povrchy, preto ich odporúčame používať len na hladkých podkladoch. Ich výhodou je rovnomerné nanášanie, nevýhodou je ich nízka životnosť (len na jedno použitie). Používajú sa na maľovanie disperznými farbami.

Polyuretánové valčeky sú vhodné na fasádne nátery. Majú nižšiu absorpčnú schopnosť a môžu sa používať napríklad na nanášanie vodotesných farieb. Ich hladký povrch sa rýchlejšie opotrebúva.

Špeciálne kategórie valčekov

Vyrovnávacie valce sa používajú na odstraňovanie vzduchových bublín a hrudiek z vyrovnávacích hmôt alebo hrubých podlahových náterov. Nemajú vlasy ani vlákna, ale plastové hroty. Preto budete počuť aj názov ježkový valček.

Nivelační váleček

Nezabudnite na príslušenstvo

Okrem maliarskeho valčeka sa nezaobídete ani bez ďalších potrieb, ako sú:

Možno si radšej vyberiete niektorú zo súprav, ktoré obsahujú mriežku a valček alebo podnos a valček. Ak si nezabezpečíte teleskopickú tyč, nezabudnite si pripraviť rebrík alebo schodíky.

Příslušenství k malování

Výber najlepšieho maliarskeho valčeka

Záver: na fasádu siahnite napríklad po 250 mm valčeku SPOKAR. A aký valček na maľovanie sadrokartónu? MAKOPOREN je dobrá voľba. V každom prípade všetky tieto maliarske valčeky nájdete v našom e-shope.

 

Výber maliarskeho valčeka

 

Vytvorené11. 11. 2022

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Podrobné nastaveníPovoliť všetko