Máte obavy z opravy strechy? Zistite, čo vás čaká

Zátekání dírou ve střeše

 

<![endif]-->

Nepodceňujte zatečenie strechy, pretože to, čo sa spočiatku javí ako malá škvrna na strope, neskôr poškodí krov a omietku. Potom je len otázkou času, kedy tieto časti začnú hniť, plesnivieť a ohrozovať vaše zdravie a bezpečnosť.


Ako zistiť, odkiaľ únik pochádza

Keďže väčšina striech je šikmá, miesto, kde sa vlhkosť prejavuje, sa pravdepodobne líši od oblasti prieniku. Vydajte sa do podkrovia s baterkou a hľadajte vlhké, lesklé alebo stmavnuté miesta na spodnej strane strešného plášťa, krokvách a izolačných latách. Najskôr preskúmajte strešné priestupy. Časti, ktoré prechádzajú strechou, sú zďaleka najčastejším zdrojom zatekania do domu.

Ak nenájdete žiadne dôkazy, zoberte si pomocníka a pomocou záhradnej hadice vylezte na strechu. Kvapkajte ju a požiadajte pomocníka v podkroví, aby sledoval kvapky. Začnite približne v mieste, kde sa v dome objavila vlhkosť. Nechajte hadicu niekoľko minút bežať v jednej oblasti a potom sa posuňte o kúsok ďalej.

Kde zatéká střecha

Keď uniká okolo komína

Zlé vyvložkovanie komína, či už v dôsledku nekvalitných klampiarskych prvkovalebo "nekvalitnej" práce, je pravdepodobne najčastejším dôvodom netesností. V závislosti od rozsahu netesnosti máte dve možnosti opravy:

  1. Tesnenie trhlínpomocou tmelu alebo prilepenie uvoľnených častí oplechovania. Túto metódu používajte len pri veľmi malých poškodeniach.
  2. V prípade rozsiahlejšej závady odporúčame obloženie riadne prepracovať. Našťastie, ak ste trochu zruční a nebojíte sa výšok, môžete to urobiť sami.

Niekedy sa stretávame aj s tým, že komín bol utesnený iba tmelom, ktorý časom stvrdol a prestal plniť svoju funkciu. Podobne je to aj s tesniacim pásom okolo komína. V oboch prípadoch sa dá problém vyriešiť kvalitným oplechovaním.

Čo spôsobil neopatrný inštalatér

Ak bolo oplechovanie na vašej streche naozaj odpredané, pravdepodobne to neskončí vyriešením netesností okolo komína. Ďalšími veľmi inkriminovanými oblasťami sú vikiere, strešné okná a odkvapy. Skontrolujte tiež oplechovanie na št íte a hrebeni strechy. Postup opravy je rovnaký ako pri komíne.

Ďalšou zaťaženou časťou je odkvapová hrana strechy, ale tu je korekcia trochu zložitejšia. Najskôr budete musieť odstrániť strešnú krytinu. V prípade potreby vymeňte poškodenú časť, ktorou môže byť ochranná fólia, odkvapový žľab alebo podstrešný plech.

Oplechování střechy

Diera v strešnej krytine?

Kvalita súčasných strešných krytín je vo všeobecnosti na vysokej úrovni, takže zvyčajne samy o sebe nespôsobujú netesnosti. Napríklad plastové šindle sa vyznačujú naozaj vysokou odolnosťou a trvanlivosťou, avšak mohlo dôjsť k výrobnej chybe alebo nesprávnemu skladovaniu, čím sa strešná krytina znehodnotila. Potom musíte chybný kus vymeniť za nový, čo platí aj pre asfaltové šindle, pálené škridly atď.

Pri inštalácii fotovoltaických panelov sa môže poškodiť aj strešná krytina. V takomto prípade je potrebné, aby ste sa najskôr obrátili na spoločnosť, ktorá systém inštalovala, a strechu opravila.

Netesnosti v kovových strešných krytinách sú často spôsobené zle dotiahnutými alebo príliš utiahnutými skrutkami. Skontrolujte a v prípade potreby upravte dotiahnutie všetkých skrutiek, ktoré sa nachádzajú nad miestom, kde sa objavujú kvapky vody.

Zatekanie do plochej strechy

Vedeli ste, že na 100 m2 plochej strechy domu v nížinách môže v zime napadnúť až 20 ton snehu? Takáto hmotnosť v krátkom čase poškodí strešný plášť. Ak sa tak stalo, okrem výmeny strešnej krytiny sa zamerajte na kontrolu účinnosti odvodňovacieho systému. A v budúcnosti nezabúdajte na odstraňovanie nadmerného množstva snehu zo strechy.

Zatékání vody na ploché střeše

Zdroj úniku môže byť aj pod strešnou krytinou

Na šikmých strechách môže byť príčinou zatekania voda kondenzujúca vo vnútri strešného plášťa. Pre tento problém je typické, že mokré miesta sa objavujú v čase, keď je rozdiel teplôt medzi interiérom a exteriérom najväčší. To sa však týka len izolovaných striech a je to spôsobené poškodením alebo úplnou absenciou parozábrany.

Ak strešný plášť nie je účinne vetraný, hromadí sa v ňom voda. Pre dostatočné vetranie by mala skladba izolovanej šikmej strechy vyzerať takto:

Dbajte na bezpečnosť a kvalitu

Ak má strecha veľký sklon alebo sa vám jednoducho nechce opravovať ju svojpomocne, nechajte problém so zatekaním vyriešiť pokrývača. Ak k zatekaniu dochádza aj v čase, keď je niektorá časť strechy ešte v záruke, rozhodne sa do toho nepúšťajte sami a upozornite na to zodpovednú spoločnosť. A ak sa chystáte na opravu sami, vždy si vyberajte len kvalitné výrobky.

 

Vytvorené11. 3. 2023

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Podrobné nastaveníPovoliť všetko