Ochrana strechy pred snehom: kde a ako nainštalovať snehové frézy

Sněhové zábrany

Snehové zábrany sú dôležitým ochranným prvkom vašej strechy a v niektorých snehových oblastiach sú nevyhnutnosťou. Existuje niekoľko typov zábran a každá má trochu inú funkciu. Niektoré zabraňujú lavínam, iné zabezpečujú rovnomerné rozloženie hmotnosti snehu na streche.


Prečo umiestniť snehové zábrany na strechu

Zachytávače snehu sa na strechu inštalujú predovšetkým na ochranu vášho zdravia a majetku. Tieto ochranné prvky sú často vnímané ako niečo, čo nie je nevyhnutne potrebné, a preto sa na nich šetrí. Málokto si však uvedomuje, že náklady na nekontrolovaný zosuv snehu alebo ľadu mnohonásobne prevýšia počiatočnú investíciu. Nehovoriac o možných zdravotných rizikách.

Pozrite si reportáž, v ktorej predajca a odborník spoločnosti Prefa hovorí o potrebe snehových zábran. Uvidíte tu aj typy inštalovaných ochranných prvkov, ktorým sa podrobnejšie venujeme v nasledujúcej časti článku.

Zdroj: https: //loskutak.nova.cz/clanek/30664-jak-zabezpecit-strechu-na-zimu


Je potrebné umiestniť snehové frézy na strechu vždy a všade?

Aspoň v minimálnom množstve áno. Najmä nad vchodom je vhodné nainštalovať snehové zábrany. Nikto nechce, aby mu pri odchode z domu padala na hlavu studená sprcha. Takisto je to viac ako vhodné na ochranu strešných okien, satelitov alebo solárnych panelov. A to aj v prípade, že bývate na mieste, kde veľa snehu nenapadne.

Všeobecne sa odporúča inštalovať snehové zábrany na všetky strechy so sklonom väčším ako 10 stupňov. Na niektorých miestach je ochrana proti snehu a ľadu dokonca predpísaná, napríklad nad verejnými komunikáciami. Domy, ktoré stoja vedľa verejného chodníka, jednoducho musia mať zábrany.

Aké sú typy snehových zábran?

Ako uvidíte, niektoré prvky majú podobnú funkciu, a preto sú zameniteľné, iné nie.

Trubkové sněholamy

Rúrkové snehové zábrany (okrúhle)

Líniové ochranné prvky, ktoré sa montujú na okraje striech. V závislosti od sklonu strechy a plochy si môžete vybrať od jednorúrkových až po trojrúrkové snehové zábrany.

Sněhové háky

Snehové háky

Snehové háky na streche zabezpečujú rovnomerné rozloženie hmotnosti snehu. Sneh a ľad zostávajú na mieste a postupne sa topia. Vďaka hákom nevznikajú nebezpečné previsy.

Rozrážeče sněhu

Drviče snehu

Používa sa na rozbitie a spom alenie kĺzavej vrstvy snehu. Niekedy sa používajú namiesto snehových hákov.

Protisněhové mříže

Snehové bariéry

Snehové rošty sú podobné rúrkovým snehovým bránam. Sú vhodné na kombináciu so snehovými hákmi.

Zachytávače ledu

Ľadové pasce

Používajú sa v kombinácii s rúrkovými snehovými pluhmi. Zabraňujú nežiaducemu skĺznutiu snehu zo strechy a zachytávajú uvoľnený ľad.

Sněhové zábrany

Nezabudnite si vybrať ochranné prvky vhodné pre daný typ strešnej krytiny:

Počet záchytných zariadení možno určiť podľa snehovej mapy Národnej meteorologickej služby Českej republiky

Počet potrebných ochranných prvkov závisí od sklonu strechy a charakteristického zaťaženia snehom (sk). Čím vyššia je hodnota sk, tým viac záchytných prvkov budete potrebovať.

Mapa snehových oblastí v Českej republike

Táto mapa je prílohou normy ČSN EN 1991-1-3/Z1, ktorá určuje normové zaťaženie budovy snehom. Rozdeľuje Českú republiku na 7 alebo 8 oblastí s charakteristickými hodnotami zaťaženia snehom v rozsahu od 0,7 do 4,0 kPa, pričom 1 kPa = 102 kg/m². Ôsma oblasť má hodnotu vyššiu ako 4,0 kPa a zaťaženie snehom určuje príslušný hydrometeorologický ústav. Väčšina krajiny sa nachádza v oblastiach 1 až 4, kde je charakteristické zaťaženie snehom v rozmedzí od 0,7 do 2,0 kPa, čo zodpovedá 71,4 až 204 kg/m².

Mapa sněhových oblastí

Snehová oblasť I II III IV V VI VII VIII
kN/m2 0.7 1.0 1.5 2.0 2.5 3.0 4.0 >4.0
kg/m2 70 100 150 200 250 300 400 >480

Na výpočet zaťaženia strechy snehom môžete použiť aj digitálnu snehovú mapuh plochy (online), ktorá je výstupom spoločného projektu Stavebnej fakulty VŠB-TU Ostrava a Českého národného hydrologického úradu. Stačí kliknúť na miesto, kde sa nachádza vaša budova, a údaje sa načítajú automaticky. Napríklad pre Trutnov je hodnota charakteristického zaťaženia 2,33 kPa (pozri obrázok).

Sněhové zatížení Trutnova

Výpočet správneho množstva ochranných prvkov je lepšie konzultovať s odborníkom, ale ak si na to trúfate sami, tu je orientačná tabuľka:

Snehová oblasť I II III IV V VI VII
Sklon strechy Počet snehových hákov na meter štvorcový
20° 1,3 1,3 1,4 1,8 2,0 2,8 2,8
25° 1,3 1,4 1,8 2,0 2,8 2,8 3,4
30° 1,3 1,4 1,8 2,0 2,8 3,4 5,0
35° 1,4 1,8 2,0 2,8 2,8 3,4 5,0
40° 1,4 1,8 2,0 2,8 2,8 3,4 5,0
45° 1,4 1,8 2,0 2,8 3,4 3,4 5,0
50° 1,8 1,8 2,0 2,8 3,4 3,4 5,0

Inštalácia snehových zábran

Snehové zábrany na strechu si určite môžete nainštalovať sami, stačí postupovať podľa pokynov výrobcu. Máme však pre vás niekoľko tipov:

  • Snehové háky musíte umiestniť až po hrebeň strechy. Len tak sa zabezpečí, že budú správne plniť svoju funkciu.
  • Spodný koniec háku by mal ležať na strešnej krytine, kde je podopretý strešnou latou.
  • Na odkvapovej hrane strechy sú nainštalovanérúrkové snehové zábrany a snehové rošty. Pripevňujú sa pomocou konzol/príchytiek, ktoré sú zvyčajne od seba vzdialené približne 50 cm. V prípade vlnitej strešnej krytiny sa konzoly umiestňujú na každú rímsu.
  • S vysokým sklonom, veľkou plochou strechy alebo jej umiestnením v náročnejšomnáročnejšej snehovej oblasti, použite niekoľko radov snehových tyčí/tyčí nad sebou.

Pripravte sa na ďalšiu zimu včas! Vyberte si z našej ponuky zachytávačov snehu a už vás nič nezaskočí.

Vytvorené20. 1. 2020

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Podrobné nastaveníPovoliť všetko