Odvetrávanie strechy prispieva k jej dlhej životnosti

odvětrávání střechy

 

<![endif]-->

Od novej strechy sa očakáva veľa. Mala by nielen dobre vyzerať, ale predovšetkým by mala dlho vydržať. Kúpou kvalitnej strešnej krytiny to však nekončí. Rovnako dôležitý je výber povrchovej úpravy škridly a následná realizácia celého strešného systému. Dôležitú úlohu pri správnej funkčnosti strechy zohráva vetranie - to má zabrániť degradácii strešného plášťa.


Vdnešnom článku sa budeme venovať vetraniu strechy :

Nepodceňujte význam vetrania strechy

Vetranie strechy je nevyhnutným nástrojom na zabezpečenie trvanlivosti a estetického vzhľadu strešnej krytiny. Stará sa o odstraňovanie vodných pár, ktoré najčastejšie vznikajú v izolovanom priestore pod strešným plášťom. Vlhkosť sa do priestoru pod strechou dostáva nielen z vonkajšieho prostredia, ale aj z činností, pri ktorých stúpa para, ako je varenie, umývanie alebo kúpanie.

Odvětrání střechy s moderním vzhledemDôkladné vetranie priestoru chráni strešnú konštrukciu a použité materiály pred predčasným poškodením. Elimináciou nadmerného hromadenia vlhkosti v strešnom plášti:

 • sa minimalizujú teplotné rozdiely medzi jednotlivými časťami strechy,
 • zabraňuje tvorbe machov a lišajníkov,
 • v letných mesiacoch nedochádza k prehrievaniu podkrovných miestností.

Typy striech a ich vetranie

Na trhu je veľké množstvo rôznych strešných krytín. Majú však jednu spoločnú vlastnosť. Pri väčšine z nich by mala byť pod vrstvou strešnej krytiny vetracia vzduchová medzera.

Strešné krytiny možno rozdeliť podľa spôsobu vetrania na:

 • paropriepustné a vetruodolné kompozitné strešné krytiny -kde môžeme zahrnúť strešnú krytinustrešnú krytinu z pálených, betónových, keramických a vláknocementových škridiel, ako aj drevené šindle alebo bridlice,
 • strešné krytiny odolné proti zatekaniu - medzi ktoré patria plechové strechy, skladané plastové strešné krytiny, bitúmenové šindle, vlnité plechy a ďalšie.

Metódy vetrania rôznych strešných priestorov

Odvetrávanie sa vykonáva pomocou vertikálnej vzduchovej medzery pod strešným plášťom. Ide o priestor medzi strešnou krytinou a podkrovím. Vzduchová medzera zabraňuje degradácii strešnej krytiny. V opačnom prípade by mohlo dôjsť ku korózii, odlupovaniu jednotlivých vrstiev alebo defektom, plesniam, hnilobe a strate tepelnej izolácie.

Existuje niekoľko rôznych spôsobov vetrania strešných priestorov, z ktorých každý sa používa v závislosti od konkrétneho typu strechy a má svoje výhody a nevýhody.

Vetranie cez hrebene a štíty

Táto metóda sa najčastejšie používa na šikmých strechách, kde sa používajú bežné škridly. Používajú sa hrebenové a štítové vetracie prvky, ktoré sú umiestnené v najvyšších bodoch strechy, aby umožnili prúdenie vzduchu a pary von z konštrukcie.

Odvetrávanie pozdĺž žľabov

Ak máte strechu s nízkym sklonom, kde nie je dostatok miesta na použitie vyššie uvedeného hrebeňaalebo štítových vetracích prvkov, je tento spôsob vetrania ideálnym riešením. Môžete si vybrať špeciálne strešné škridly s vetracími otvormi alebo samostatné vetracie prvky, ktoré umiestnite pozdĺž odkvapu.

Vetranie po celej ploche strechy

Celostrešné vetranie je vhodné pre strechy s uzavretými hrebeňmi a štítmi. V takýchto prípadoch sa používajú celoplošné vetracie membrány alebo opláštenieTie sú často vyrobené z paropriepustných materiálov a sú umiestnené pod strešnou krytinou.

Vetranie cez strešný plášť

Často sa používa na strechách s jednovrstvovou membránovou krytinou. O odvod vzduchu a pary sa starajú špeciálne vetracie prvky umiestnené v strešnom plášti.

Vetranie cez žľaby a odkvapové systémy

Táto metóda sa zvyčajne používa pri strechách so žľabmi a odkvapovými systémami, napríklad pri plochých šikmých strechách. Vetracie prvky sa umiestňujú tesne pozdĺž odkvapov a žľabov.

Ako vypočítať vetranie strechy

Na správnu funkciu vetracej medzery je potrebný dostatočne veľký otvor v spodnej časti, a teda aby sa zabezpečilo prúdenie vzduchu z vonkajšej strany do hornej časti strechy, odkiaľ vzduch odchádza cez vetrací prvok.

Hrúbka vetracej medzery je určená:

 • Sklon strechy - môže byť v kategóriách menej ako 5°, 5-25°, 25-45° a viac ako 45°,
 • pôvod vlhkosti - či má cez medzeru unikať len vodná para prenikajúca z interiéru domu, alebo aj vodná para z interiéru,
 • dĺžka strechy - od hrebeňa po spodný okraj, pričom sa pripočíta 10 % za každý ďalší meter dĺžky nad 10 metrov.

Veľkosť vstupných a výstupných otvorov sa určuje podobným spôsobom. Na výpočet sa použije príslušný koeficient, ktorým sa vydelí vetraná plocha strechy.

Ventilačné prvky

Na vetranie strechy môžete použiť rôzne vetracie prvky.

 • Hrebene a rohy - v tomto prípade sa používajú vetracie lišty, ktoré možno doplniť kefovou lištou.
 • Ventilačné turbíny - zabraňujú prenikaniu vlhkosti do strechy a pracujú bez napájania.
 • Odvetrávacie škridly - ponúka ich takmer každý výrobca strešných krytín.
 • Okapová hrana - ako vetracia mriežka v tvare hrebeňa.
 • Súpravy - nájdete v nich všetko, čo potrebujete na realizáciu strešného vetrania, ako sú prestupové škridly, vetrací komín a spojovací materiál.

Odvětrání šikmé střechy

Problémy nevetranej strechy

Pri chýbajúcom alebo zle realizovanom vetraní strechy môže dôjsť k vážnym poruchám strešného plášťa. To vedie k vysokému nárastu teploty v letných mesiacoch, zatiaľ čo v zime teplý vzduch kondenzuje a zráža na spodnej strane strešnej krytiny a vzniknutá voda steká do strešnej konštrukcie. To môže spôsobiť rozsiahle poškodenie strechy.

Ak ste počas realizácie zabudli na vetranie strechy, nezúfajte. Dodatočné vetranie strechy je nielen možné, ale aj bežné riešenie. Možno ho inštalovať na väčšinu typov striech vrátane plochých a šikmých.

Ako správne vetrať strechu

Návrh a správna realizácia vetracieho systému je kľúčovým faktorom pre správnu funkciu strechy a jej dlhú životnosť. Najčastejšie sa používajú vetracie otvory, ktoré sú vytvorené po celej dĺžke odkvapovej hrany a nasávajú vzduch, ktorý preniká cez medzeru k hrebeňu strechy, odkiaľ vychádza von. Ak je strecha zateplená, nezabudnite na difúznu fóliu, ktorá zabráni prenikaniu vlhkosti do izolácie.

Ventilační prvky na střeše rodinného domu

Udržiavanie funkčného stavu strechy

Správne vetranie strechy je veľmi dôležité na udržanie dobrého stavu a predĺženie jej životnosti. To možno dosiahnuť pomocou vetracích otvorov v streche, ktoré umožnia prúdenie vzduchu a zabránia kondenzácii a vzniku plesní. Nezabudnite, že veľkosť a umiestnenie týchto vetracích otvorov musí byť vhodné pre konkrétny typ strechy a klimatické podmienky. Preto odporúčame poradiť sa v tejto veci s odborníkmi, aby ste sa vyhli prípadným nedostatkom.

Vytvorené11. 5. 2023

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Podrobné nastaveníPovoliť všetko