.    Vážení zákazníci, predajňa aj eshop bude od 5.7. - 7.7.2023 UZAVRETÁ!

Okrasné a retenčné jazierko: ako na to?

Zahradní jezírko

 

<![endif]-->

Okrasné jazierko skrášli vašu záhradu, priesakové jazierko zadrží toľko potrebnú vodu. Ak neviete, ako vybudovať jazierko, máme pre vás postup krok za krokom a niekoľko ďalších tipov.


Na čo treba myslieť pri plánovaní záhradného jazierka

Najskôr sa rozhodnete pre umiestnenie jazierka. Existuje niekoľko základných pravidiel, ktoré by ste mali zohľadniť:

 • Dôležitý je dostatok slnečného svetla, približne 8 hodín denne.
 • Zvážte vzdialenosť od listnatých stromov. Opadané lístie sa rozkladá a zvyšuje produkciu rias, ktoré zazelenajú jazierko.
 • Dávajte pozor napotrubia a káble, ktoré by sa mohli pri kopaní jamy poškodiť.
 • Jazierko musí byť rovné, inak budete mať problém s maskovaním vyššieho brehu .

Pred založením okrasného jazierka je potrebné zvážiť ďalšie dve veci, a to jeho veľkosť a hĺbku.

Ak plánujete vytvoriť len malé záhradné jazierko, mali by ste vedieť, že na udržanie biologickej rovnováhy je potrebných minimálne 5 m² vody. Čím väčšie bude, tým ľahšie bude pre prírodu vyvážiť správne podmienky a udržať fungujúci ekosystém.

Pokiaľ ide o hĺbku, odporúčame plánovať rôzne zóny, pretože každá rastlina potrebuje inú hĺbku výsadby. Napríklad:

 • močiar do 10 cm
 • plytká voda 20-40 cm
 • hlboká voda 60-150 cm

Prechod medzi jednotlivými zónami by mal byť pozvoľný, s maximálnym rozdielom 25 cm, aby sa štrk alebo piesok na dne nezosúval. Najhlbšie miesta môžu dosahovať až 1,5 m, čo aspoň čiastočne zabráni zamrznutiu vody.

Poslednou vecou, ktorú treba pri plánovaní zvážiť, je možnosť udržiavať jazierko v jeho najväčšej hĺbke. Pri hĺbke 1,5 metra vám doslova tečie do topánok, preto je vhodné v tomto bode vybudovať mólo.

Zahradní jezírko se sezením

 

Prírodné jazierko v záhrade krok za krokom

Plány máme, teraz ich musíme premeniť na skutočnosť. Poďme sa teda pozrieť, ako si svojpomocne vyrobiť záhradné jazierko.

Označte obrys

Prírodné jazierko nemusí byť pravidelné, nebojte sa ho tvarovať podľa miesta alebo tvaru vašej záhrady. Na vyznačenie línií použite akékoľvek kolíky, okolo ktorých natiahnete povrázok.

Vykopať dieru

Vezmite do rukylopatu a začnite kopať. V prípade väčšieho jazierka si môžete najať bager, ale aj tak budete musieť posledné úpravy vykonať ručne. Kopte zvonku, vytvarujte rôzne hĺbky a vytvorte 15 cm hlbokú priekopu okolo okraja jazierka, tzv. kapilárnu zátku.

V najhlbšej časti vyhĺbte otvor pre sací kôš čerpadla, aby sa jazierko dalo v prípade potreby ľahko vyprázdniť.

Zarovnanie a čistenie

Cez jazierko umiestnite vodováhu a na ňu vodováhu a v prípade potreby vyrovnajte okraj. Postup zopakujte na viacerých miestach. Zóny by mali byť tiež vyrovnané, aby sa sadenice alebo špeciálne vrecia nešmýkali. Odstráňte kamene a korene, dno zasypte hrubšou vrstvou piesku (približne 10 cm) a udusajte.

Položte látku a fóliu

Aby ste zabránili roztrhnutiu vložky jazierka, vyložte jamu najprv netkanou textíliou. Na ňu rozprestrite len čo najmenej záhybov, pričom nezabudnite prekrývať okraje aspoň o 50 cm. Na určenie potrebnej veľkosti fólie dôkladne zmerajte jamu pomocou meracieho pásu, ktorý bude kopírovať vrstvenie, a pripočítajte 60 cm.

Rozložte prekrývajúcu sa fóliu do kapilárneho uzáveru a zvyšok zakryte zeminou. Estetickej stránke okrajov a okolia jazierka sa budeme venovať ku koncu článku, teraz pokračujeme praktickými krokmi.

Dokončenie stránky

Dno zas ypte tenkou vrstvou piesku alebo jemného štrku a najhlbšiu časť naplňte vodou, aby sa fólia usadila. Pred výsadbou nechajte chlórovanú vodu týždeň odstáť. Betónové jazierko vlastnými rukami: postup je veľmi podobný.

Pôda v záhrade nie je vždy vhodná pre umelé jazierko. Môže byť príliš kamenistá alebo piesčitá, alebo jednoducho nedrží tvar a zosúva sa. Vtedy existuje len jedno riešenie: po vykopaní a vytvarovaní jednotlivých zón jamu vybetónovať. Potom povrch ošetrite základným náterom a položte geotextíliu a výstelku jazierka, ako v predchádzajúcom postupe.

Stavba zahradního jezírka

 

Skrášlite svoje malé záhradné jazierko

Už viete, ako vytvoriť jazierko, teraz ho len musíte esteticky upraviť, aby dokonale zapadlo do vašej okrasnej záhrady... Tento krok možno rozdeliť na dve časti:

 • výsadba rastlín,
 • pobrežie a bezprostredné okolie.

Na výsadbu odporúčame napríklad prvosienky, ostrice, lekná alebo kosatce, ale dávajte pozor na požadovanú hĺbku pre rastlinu. V závislosti od typu zóny použite výsadbové koše, vrecia alebo špeciálne kvetináče, ktoré by mali byť zabezpečené háčikmi alebo kameňmi. Po dokončení výsadby môžete jazierko úplne naplniť vodou.

Nazakrytie kapilárneho uzáveru použite kamene a previsnuté rastliny. Kamene sú najobľúbenejšou voľbou pre okolie jazierka, pretože sú dokonale pasujúcim prírodným materiálom. Hoci je jama obložená výstelkou, celok pôsobí dojmom kamenného záhradného jazierka.

 

Ako vybudovať jazierko s vodopádom

Na začiatok je vodopád vhodnejší pre väčšie jazierka (od 40 m2), pretože vodné rastliny potrebujú oddychovú zónu. Postup pri budovaní jazierka bude rovnaký, ale na vytvorenie vodopádu budete potrebovať viac:

Najjednoduchším spôsobom je vykopať vedľa jazierka čerpacie jamy. Pripojte saciu hadicu k čerpadlu, položte ho do jazierka a opatrne ho zasypte väčšími plochými kameňmi. Do najvyššieho z nich vyvŕtajte otvor a prestrčte cezň záhradnú hadicu.

Jezírko s vodopádem

Jazierko na dažďovú vodu

Ak chcete šetriť pitnou vodou, môžete jazierko napustiť dažďovou vodou. Najmä ak už máte v záhrade nádobu na zber dažďovej vody. Jednoducho pripojte hadicu k vývodu suda a tá povedie do jazierka. Prípadne môžete použiť zberač dažďovej vody, ktorý sa nasadí na vývod a pripojí sa k akejkoľvek štandardnej záhradnej hadici s priemerom 25 mm (1").

Ako sa starať o okrasné jazierko

V dostatočne veľkom jazierku sa príroda zvyčajne postará o správne fungovanie, ale nie je na škodu jej z času na čas trochu pomôcť. Majte preto po ruke chemikálie pre jazierka a možno budete potrebovať aj ďalšie príslušenstvo. Keďže pestujete vodné rastliny, nemalo by vám chýbať ani záhradné náradie.

Jazierko zadržiava vodu v záhrade

Narastajúce sucho zdôrazňuje význam zadržiavania vody v prírode. Preto môžete na záhrade vybudovať jazierko, ktoré bude zachytávať dažďovú vodu a postupne ju vypúšťať do pôdy. Pravidlá na vytvorenie tejto nádrže sú nasledovné:

 • Umiestnite ho do najnižšej časti záhrady, aby voda mohla prúdiť sama.
 • Dno vyložte geotextíliou, na ňu navrstvite štrk a položte ďalšiu vrstvu textílie.
 • Ako poslednú vrstvu pridajte rastlinný substrát s humusom.

Retenční jezírko

Vytvorte si lacné záhradné jazierko

Cena záhradného jazierka vyrobeného svojpomocne závisí najmä od použitého materiálu. Na Strefa.cz sa nemusíte obávať prehnaných súm. Vyberte si kvalitné suroviny a pustite sa do práce.

 

 

Vytvorené14. 6. 2022
Záleží nám na vašom súkromí

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Povoliť všetkoPodrobné nastavení