Opláštenie strechy si môžete urobiť vlastnými rukami

Montáž oplechování střechy svépomocí

<![endif]-->

Na ochranu strešnej konštrukcie pred účinkami vody musí byť strecha opláštená. Laicky povedané, je potrebné chrániť jednotlivé spoje pred zatekaním. Opláštenie strechy môžete vykonať sami pri dodržaní niekoľkých zásad. Oboznámte sa s pravidlami a pokynmi, aby ste si zabezpečili dokonalý výsledok. Či už pokrývate strechu pergoly, garáže alebo domu, myslite na ochranné pracovné pomôcky.


Strešný plášť je nevyhnutnosťou

Zatekanie má veľmi negatívny až ničivý vplyv na vlastnosti krovu a omietky, ale aj na vnútorné prostredie, pretože vedie k vzniku plesní. Plech je však veľmi odolný a nepriepustný, preto je ideálny na odvádzanie dažďovej vody zo strešných konštrukcií.

 

3 základné pravidlá

  1. Najdôležitejšou požiadavkou na obkladové prvky je minimálny priečny sklon 3⁰, pretože takýto sklon zabraňuje tvorbe kaluží. Toto pravidlo by sa malo dodržiavať najmä pri opláštení plochej strechy.
  2. Dôležitá je aj presná práca s tmelom. Dôkladne utesnite všetky škáry a spoje tmelom.
  3. V náročných strešných oblastiach nemôže ani tmel nahradiť kvalitný plechový komponent. Preto dbajte na nákup kvalitných komponentov od skúseného a overeného dodávateľa.

 

Instalace oplechování

 

Ako dôkladne opláštiť strechu

Medzi najviac inkriminované miesta patria žľaby, komíny a vikiere. Pre žľaby existujú prvky s rovnakým názvom, pre komíny a vikiere používajte výrobky na oplechovanie stien. Tento výrobok použite aj na oplechovanie strechy k stene, napríklad na prístrešku pre auto priliehajúcom k stene domu.

Nezabudnite na štítové lemovanie strechy. Tam použite záveternú lištu, ktorá okrem odstránenia netesností zabezpečí, aby vietor nezdvíhal strešnú krytinu. Záveterná lišta sa používa aj na šikmej streche na oplechovanie horného okraja. Laty sa delia na niekoľko variantov podľa typu strechy a strešnej krytiny.

Ďalšou zaťaženou časťou je odkvapový okraj strechy, ktorý musí byť pred položením krytiny chránený. Podkladová fólia sa kladie priamo na debnenie, potom na odkvapovú hranu a na ňu sa položí ochranná fólia. Nakoniec prichádza na rad strešná krytina. V spoločnosti Strefa ohýbame a striháme odkvapy na mieru.

Strešné okná sú tiež náchylné na zatekanie a sú chránené krycími lištami. Ak máte na jednej streche dve rôzne strešné krytiny, použite na ich spojenie rozdeľovač.

Na hrebeni strechy, kde sa stretávajú dve strešné plochy pod rôznymi uhlami, je vhodné použiť hrebenáče. Podobne ako odkvapy ich narezávame a ohýbame na objednávku. Uhol hrebeňa možno upraviť podľa sklonu strechy.

V neposlednom rade je potrebné opláštiť atiku alebo rímsy. Toto opláštenie sa vyrába podľa požiadaviek zákazníka v spoločnosti Strefa, výrobok vyzerá v podstate ako obojstranný odkvap.

 

Oplechování hřebene

 

Strešný plášť - návod v kocke

  • Vodovodné práce vykonáva inštalatér, ale ak ste zruční a nebojíte sa výšok, môžete si ich urobiť sami. Na vynesenie materiálu na strechu môžete použiť pracovnú plošinu. Bude to bezpečnejšie a klampiarske práce zvládnete na jeden záťah.
  • Správne tvarované prvky sú nevyhnutné. Preto je dôležité presne merať a určiť výrobcu obkladu.
  • Samotná inštalácia dodaných plechov nie je zložitá, ale vždy sa riaďte odporúčaniami výrobcu.
  • Keď sú plechy na mieste, zaistite ich pomocou inštalatérskych skrutiek a záchytných dosiek.
Vytvorené12. 7. 2021

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Podrobné nastaveníPovoliť všetko