Oprava odkvapov: kedy, ako a za koľko

Oprava okapů

 

<![endif]-->

Možno máte pocit, že váš odkvapový systém potrebuje renováciu. A viete, kedy je oprava naozaj potrebná? Poďme sa na túto tému pozrieť bližšie a zistiť, či to zvládnete sami a koľko to bude stáť.


Kedy a prečo opravovať odkvapy

Odkvapové systémy chránia váš dom pred poškodením vodou, ale môžu sa aj poškodiť a prestať fungovať. Z akých dôvodov je čas na ich renováciu alebo výmenu?

 • Korózia,
 • poškodenie povrchovej úpravy,
 • netesné žľaby,
 • tvarové chyby (preliačiny atď.),
 • nedostatočná oprava.

Spôsob a cena opravy závisí od konkrétneho problému a tiež materiálu, ale dovolíme si tvrdiť, že všetky zvládnete sami. Pokiaľ nemáte závraty.

Škrabance stačí zafarbiť

Začnime tým najjednoduchším, a to opravou poškodeného povrchu. Ak sa lakovaný pozinkovaný odkvap z akéhokoľvek dôvodu poškriabe, hrozí riziko korózie. Pri montáži preto dbajte na veľkú opatrnosť a uistite sa, že konáre okolitých stromov nedosahujú až k odkvapom.

Ak napriek všetkej opatrnosti dôjde k poškodeniu, budete potrebovať opravnú farbu. Fľaštička s objemom 20 ml stojí približne 200 Kč a môžete ňou natrieť všetky drobné škrabance. Aby ste potrebovali dve fľaštičky, muselo by byť odretie povrchu masívnejšie a potom by stálo za to zvážiť výmenu poškodenej časti.

Oprava barvy u okapů

Pri netesnosti spojov

Občas sa stane, že žľab prestane tesniť. Oprava závisí od spôsobu pripojenia žľabu. Najjednoduchšia práca je, ak máte na žľaboch spojky. Hoci sú tesniace gumy vo vnútri vodotesné, časom sa môžu opotrebovať a potom musíte spojku vymeniť. Našťastie to nie je zložité a ani náklady vám nespôsobia infarkt:

V prípade plastových žľabov stačí vymeniť tesniacu gumu a samolepiaca tesniaca súprava stojí 180-280 Kč (v závislosti od dĺžky).

Mimochodom, spôsob vzájomného upevnenia žľabov pomocou spojok nájdete v článku o spájaní žľabov.

Ak máte žľaby spojené lepením a/alebo nitovaním, čo je typické pre hliníkové žľaby, takýto spoj nebudete môcť demontovať ani v prípade netesnosti. Tu sa pripravte na výmenu celého úseku, ktorej sa budeme venovať v druhej časti tohto článku.


Výměna spojky žlabu

 

Funkčnosť žľabov ohrozuje aj ich zlé osadenie

Pre správne fungovanie odkvapového systému je veľmi dôležité aj jeho upevnenie. Existuje niekoľko pravidiel:

 • Okapové háky sú od seba vzdialené 80-120 cm, pri plastových hákoch 40-50 cm.
 • Hák nesmie byť v mieste pripojenia žľabu, naopak, musí byť vzdialený približne 15 cm od oboch okrajov kotla.
 • Svorky (objímky ) sú rozmiestnené v intervaloch 1,5-2 m.

Viac informácií nájdete v článku oinštalácii odkvapových hákov.

Nedodržanie ktorejkoľvek z týchto zásad môže mať za následok poškodenie fasády vodou. Pridajte teda ďalšie háčiky a zásuvky, je to určite lacnejšie ako nová fasáda:

Správný počet háků u žlabů

Výmena častí žľabu je náročnejšia

Korózia, deformácie a masívne škrabance sú dôvodom na výmenu takýchto poškodených dielov. Ako nainštalovať ktoré časti odkvapového systému nájdete v článku Montáž odkvapov svojpomocne. Demontáž si z neho môžete ľahko odvodiť. Čo sa týka ceny, tá závisí od konkrétneho dielu a jeho materiálu. Tu je niekoľko príkladov, ktoré vám pomôžu získať predstavu:

Pozinkované žľabynajviac náchylné na hrdzavenie, preto sme vybrali niekoľko položiek aj v tejto kategórii:

 • Najdrahšie koleno stojí približne 460 Kč.
 • Z kanvíc je najdrahší variant 200/60 mm pre žľab s priemerom 80 cm, jeho cena je 294 Kč.
 • Za odkvapové rúry môžete dostať až 250 Kč, za žľaby až 190 Kč.

Pozinkované lakované žľaby stoja približne o 100 Kč za kus viac. Hliníkové polkruhové žľaby stoja 200 až 260 Kč, okrúhle žľaby 270 až 540 Kč. Štvorcové varianty sú však oveľa drahšie.

Koroze žlabu

Rekonštrukcia žľabov prostredníctvom spoločnosti

Aj keď oprava žľabov vyzerá v zásade jednoducho, prekážkou môže byť zlá dostupnosť, vaša závratnosť atď. Vo viacpodlažnom dome si nevystačíte s rebríkom. Vtedy vám nezostáva nič iné, ako si na túto prácu najať odbornú firmu.

Cena opravy odkvapov zahŕňa okrem potrebného materiálu aj:

 • počet pracovníkov a hodín - cca 400 Kč / 1 hodina / 1 pracovník,
 • rozsah (napr. na natieranie žľabov) - od 70 Kč / meter,
 • preprava.

Odmena pracovníkov zahŕňa príplatok za výškové práce. Títo zamestnanci absolvujú špeciálne školenia, často v spolupráci s horolezeckým zväzom.

Kúpte si materiál od nás

Či už sa do toho pustíte sami, alebo požiadate o pomoc, nájdete tu všetko, čo potrebujete. Radi vám pomôžeme s výberom.

Odkvapové systémy

 

Vytvorené10. 1. 2023

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Podrobné nastaveníPovoliť všetko