Plastové žľaby: antracitová alebo iná farba? Poradíme vám, ako si ju vybrať

Barevný plastový okapový systém BRYZA

 

<![endif]-->

Možno vás doteraz nenapadlo, že okrem správneho materiálu odkvapového systému je potrebné riešiť aj správnu farbu. A možno budete prekvapení, ale aj takéto zdanlivo malé detaily majú veľký vplyv na celkový vzhľad budovy. Čo s farbou plastových odkvapov?


Plastové žľaby určite áno

Plastové žľaby sú lacné a odolné. Vďaka dnešnej modernej výrobnej technológii môžu konkurovať kovovým. Ľahko sa inštalujú a nemusia sa natierať. Sú preto skvelou voľbou pre vašu budovu. Akú farbu si však vybrať?

Žľaby - nenápadná súčasť alebo výrazný prvok?

Väčšina stylistov sa zhoduje, že odkvapový systém je najlepšie prispôsobiť strešnej krytine alebo fasáde. Žľaby a zvody zvyčajne nie sú súčasťou dizajnových prvkov domu, a preto je lepšie, ak nevyčnievajú. V prípade zladenia s omietkou sa však vyhnite presnej zhode, tu je vždy lepšie postupovať s jemným rozdielom v odtieni. Vonkajšia farebnosť pôsobí práve vďaka nuansám v použitých farbách.

Existujú však aj výnimky, ktoré to vidia opačne. Okap považujú za výrazný dizajnový prvok budovy a neboja sa odvážnych kombinácií. Aby však odkvapy nepôsobili ako päsť na oko, je dobré použiť rovnakú farbu v menšom množstve. na iných miestach okolo domu, najmä vpredu (napr. poštová schránka, stĺpiky plota atď.).).

Väčšina z nás, obyčajných ľudí, sa drží pri zemi a vyberá si neutrálne farby, ktoré sa hodia ku všetkému. Nie je preto prekvapením, že plastové žľaby v antracitových odtieňoch patria medzi najpredávanejšie.

Antracitové vedenie

Antracitové farby si v posledných rokoch získali popularitu v mnohých odvetviach. Nájdete ich na textíliách, náteroch, podlahových materiáloch a klampiarskych prvkoch. Svoj názov dostali podľa uhlia, preto je jasné, že ich farby sa pohybujú od tmavosivej až po čiernu.

Podľa vzorkovníka RAL, o ktorom sme viac písali v článku o farbách žľabov KJG, má antracitová sivá označenie RAL 7016, ale medzi antracitové odtiene možno zaradiť aj iné odtiene:

  • RAL 7015 bridlicovo sivá,
  • RAL 7021 čierna sivá,
  • RAL 7024 grafitová sivá.

Čierne a sivé plastové žľaby sú elegantné a nadčasové. V kombinácii s drevom vyzerajú štýlovo, takže ak máte okná z tohto materiálu (alebo plastové okná v drevenom dekore), sú pre vašu stavbu tou správnou voľbou.

Antracitový plastový okap BRYZA

Čokoláda je klasika

Ďalšou veľmi obľúbenou možnosťou sú hnedé plastové žľaby. Aj v tomto prípade nájdete vo vzorkovníku RAL širokú škálu hnedých odtieňov, ale nie všetky sa vyrábajú. V každom prípade sa čokoládovo hnedé žľaby RAL 8017 hodia na všetky typy stavieb a na akúkoľvek farbu fasády.

Nebojte sa iných farieb

Ak máte výraznú červenú strešnú krytinu, je vhodné použiť odkvapy v rovnakej farbe. Budete tak pôsobiť vyváženým farebným dojmom.

Žľaby v medenom dekore sú vhodné pre pamiatkovo chránené oblasti alebo staršie budovy a na rozdiel od pravej medi sa nemusíte obávať krádeže.

Zelené žľaby zvoľte tak, aby ladili s fasádou rovnakej farby (ale iného odtieňa), a tiež v prípade budovy na vidieku. Táto možnosť sa často používa aj pri pergolách.

Biele žľaby najčastejšie uvidíte na domoch s bielymi plastovými oknami. Táto kombinácia je nesmrteľná.

Ak vám na farbe žľabov až tak nezáleží a budete ich inštalovať napríklad na prístrešok, záhradný domček a podobne, môžete si vybrať čierny variant.

Bílý plastový okap BRYZA

Aby farba dlho vydržala

Nech už si vyberiete akýkoľvek odtieň, nezabudnite sa o svoje odkvapy dobre starať. Plastový systém našťastie nepotrebuje veľa údržby, ale existuje niekoľko pravidiel, ktoré by ste mali dodržiavať:

  • Čistenie vonkajšej strany - keď ste si už dali tú námahu s výberom farby, nenechajte ju zmiznúť pod vrstvou špiny. Občas si vezmite mydlovú vodu a mäkkú kefku.
  • Skontrolujte zachytávač lístia - ak je zablokovaný, voda môže prestať odtekať, zamrznúť v žľaboch a spôsobiť ich praskanie. Preto ich raz za čas skontrolujte a vyčistite.
  • Kontrola a čistenie žľabov - lístie, mach a iné nečistoty sa nie vždy spláchnu do sifónu, preto si z času na čas nájdite čas na kontrolu žľabov.

Ak sa na údržbu necítite sami alebo je váš odkvapový systém ťažko prístupný, najmite si na ňu firmu. V každom prípade túto činnosť nepodceňujte.

čištění okapu

Vyberte si kvalitu

Okrem materiálu a farby je dôležitá aj celková kvalita výrobkov. V tomto smere sa na nás môžete spoľahnúť. Dáme ruku do ohňa za plastové odkvapové systémy BRYZA. Tak sa pustite do nakupovania.

 

Vyberte si plastové žľaby

 

Vytvorené6. 3. 2023

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Podrobné nastaveníPovoliť všetko