.    Vážení zákazníci, predajňa aj eshop bude od 5.7. - 7.7.2023 UZAVRETÁ!

Preskúmajte typy osí a ich vlastnosti

Druhy seker

 

<![endif]-->

Sekera (alebo sekerka) je jedným zo základných nástrojov s dlhou históriou. V súčasnosti nájdete niekoľko typov s rôznymi parametrami. Ako sa v nich zorientovať? Práve to vám teraz povieme.


Aké typy osí sú na trhu

Existujú rôzne typy sekier, ktoré sú vhodné na rôzne práce a líšia sa najmä hmotnosťou, tvarom a uhlom čepele a tvarom a dĺžkou rukoväte.

Osy možno stručne rozdeliť takto:

Univerzálna sekera pre každého

Univerzálne osi sú najväčšou skupinou s mnohými možnosťami použitia. Ich čepele majú dĺžku do 70 cm, hmotnosť nepresahuje 2 kg. Ako už názov napovedá, možno ich použiť na rôzne práce v záhrade a okolo domu.

Na štiepanie menších polien alebo rezanie konárov vám postačí jedna z menších verzií. Výhodou týchto sekier je, že ich vďaka nízkej hmotnosti môžete ľahko držať v jednej ruke.

Na štiepanie silnejších kusov dreva alebo na rúbanie stromov odporúčame použiť sekeru s hmotnosťou od 1 600 g do 2 000 g .

Univerální sekery

Tesárska sekera pre pokročilých

Ak sa občas púšťate do väčších projektov, ako je výroba záhradného nábytku, pergoly alebo prístrešku ,nezaobídete sa bez tesárskej sekery. Od univerzálnej sekery sa líši tým, že čepeľ je predĺžená do brady a horná časť alebo hlava je špeciálne vyrezaná na bezpečné uchopenie tesne nad ostrím. To umožňuje presnú prácu.

Niektoré tesárske sekery môžu mať tieto ďalšie funkcie:

  • zárezy na vyťahovanie nechtov,
  • povrch na zatĺkanie nechtov,
  • dizajn pre ľavákov.

V praxi sa môžete stretnúť s niekoľkými typmi tesárskych sekier.

  • Stolári sú vhodní na prácu s drevom.
  • Drevo je vhodné na výrobu trámov a stĺpov.
  • Hlavica sa používa na rezanie guľatiny na štvorce.

Štiepacia sekera na polená

Názov vám tiež napovie, na čo sa používajú sekery na sekanie. Áno, sú určené na štiepanie dreva na triesky. Vyznačujú sa masívnejšou hlavou (klinom), ktorá dokáže ľahko prejsť cez hrubšie polená. Opäť si môžete vybrať z rôznych modelov, ktoré sa líšia dĺžkou násady a celkovou hmotnosťou - od 1,2 kg, ktoré môžete držať jednou rukou, až po 2,7 kg na obojručné použitie.

Pri štiepaní polien majte pod sebou dostatočne veľký kmeň alebo peň a pri používaní obojručnej sekery vždy stojte s nohami od seba. Ak sa sekera uvoľní, preletí medzi nimi a nezraní vás.

Štípací sekery

Calacas za najťažšiu prácu

Kalakykombináciou palice a klina. Je to najťažší druh sekier, ich hmotnosť je až 4 kg. S dĺžkou násady 90 cm patria tiež k najdlhším typom.

Dláta sú určené na štiepanie veľmi hrubých kmeňov, ale aj na zatĺkanie klinov, keď sa plochá strana používa ako kladivo. Tretie použitie je, keď sa samotné sekáčové kladivo použije ako klin a jeho čelná strana sa udrie palicou.

Kladivo s tupou čepeľou na rozdiel od kladiva buď kmeň rozštiepi, alebo sa od neho odrazí....na rozdiel od sekier s predĺženými čepeľami, ktoré sa môžu zaseknúť v strede polena.

Kempingová sekera na outdoorové aktivity

Na trhu je aj iný typ sekier - kempingové sekery. Aj v tomto prípade určite tušíte, na čo sa používajú. Na outdoorové aktivity potrebujete ľahký a malý nástroj, ale aj takéto nástroje nájdete medzi univerzálnymi typmi, preto sme ich do bodového rozdelenia nezaradili.

Pri kempovaní používajte na štiepanie dreva napríklad sklolaminátový univerzálny štiepač s hmotnosťou len 600 g.

3 materiály, z ktorých sú vyrobené osi

Hlava sekery je vyrobená z kovu, väčšinou z ocele. Čepeľ by mala byť kovaná alebo kalená, čo uľahčí jej priechod drevom a zvýši odolnosť.

Vrchnáky sú vyrobené z dreva a plastu. Najlepšími drevinami sú buk a jaseň, ale nájdete aj dub, hrab, agát alebo orech. Plastové sú zvyčajne vyrobené z laminátu.

Materiál topůrek

Rozdiely medzi drevenými a plastovými rukoväťami

Drevená obuv Plastový vrchný diel
Materiál je lacnejší, ale ťažší. Rukoväť je pripevnená klinom, takže je väčšia pravdepodobnosť, že sa uvoľní. Je menej odolná, ale v prípade poškodenia sa dá ľahko vymeniť. Je ergonomický, ľahší a lepšie vyvážený. Čepeľ je v ňom pevne zachytená, nevyklzáva. V prípade poškodenia sa celá sekera zničí.

Bez ohľadu na zvolený materiál by mala mať rukoväť protišmykovú úpravu a rozšírený koniec pre bezpečnejšiu prácu. K tomu samozrejme patrí aj používanie pracovných rukavíc.

Dobre sa starajte o sekeru

Údržba tohto pracovného nástroja nie je náročná. Hlavné zásady sú nasledovné:

  • Sekeru nevystavujte vlhkosti.
  • Pravidelne ostrite čepeľ špeciálnym brúskom na sekery.
  • Po každom použití odstráňte zo sekery všetky nečistoty.
  • Pri dlhšom skladovaní hlavu zľahka natrite vazelínou.
  • Skontrolujte, či sa hlava neviklá. V takom prípade je potrebné vložiť nový poistný klin.
  • Skontrolujte stav vrchnej časti.

Broušení sekery

Ak chcete mať istotu, že vám nástroj bude dlho dobre slúžiť, majte na pamäti aj to , na čo sa určite nepoužíva:

  • na spájkovanie - vrchná časť nie je prispôsobená takémuto mechanickému namáhaniu,
  • udržiavať oheň - sekera nie je pohrabáč,
  • kopanie zeminy - to sa vykonáva najmä pomocou krompáča alebo motyky.

Vyberte si to najlepšie pre vás

Na Strefa.cz nájdete všetky typy v rôznych prevedeniach, ale vždy vo vysokej kvalite. Nepochybujeme o tom, že si vyberiete. Pokračujte.

Zobrazenie osí

 

Vytvorené20. 7. 2022
Záleží nám na vašom súkromí

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Povoliť všetkoPodrobné nastavení