Prívod dažďovej vody reťazou

Svodový řetěz

<![endif]-->

Prišli k nám z Japonska a sú veľmi obľúbené. Dažďové reťaze sa používajú ako alternatíva odkvapových žľabov.


Pozrime sa na ne bližšie:

Čo sú olovené reťaze

Reťaze sú umiestnené medzi žľabmi a odtokom alebo záchytnou nádržou. Na trhu nájdete jednoduché reťaze, ktoré odvádzajú vodu zo žľabu, ale aj variant so zabudovanými nádobami s otvormi. Tie sú ideálne na odvádzanie vody do nádrže, jazierka alebo záhrady. Predstavivosti sa medze nekladú, takže si môžete vybrať riešenie s rybičkou, čajníkom alebo dokonca mušľou.

Okrasný svodový řetěz

Reťaze Leader sú vhodné pre:

  • garáže,
  • záhradné domčeky,
  • pergoly,
  • ako alternatíva k odkvapovým rúram pre domy s nízkymi strechami.

 

Inštalácia olovených reťazí

Inštalácia je veľmi jednoduchá. Stačí pretiahnuť poslednú slučku reťaze cez tyč, umiestniť ju do žľabu a spustiť reťaz cez kanvicu (alebo cez otvor v žľabe) na zem. Voda potom bude stekať po reťazi a nebude striekať na fasádu domu. Tyč musí byť samozrejme dlhšia ako priemer otvoru v kotle alebo žľabe.

Svodový řetěz

Reťaz do dažďa je praktická aj dekoratívna

Najčastejšie sa odkvapové reťaze vyrábajú z pozinkovanej neželeznej ocele. Vďaka tomu sú odolné voči poveternostným vplyvom a korózii. Môžu byť vyrobené aj z iných materiálov, napríklad z medi, mosadze alebo obyčajného plechu, a existujú aj liatinové reťaze.

V zime sa z nich stáva jeden veľký sneh, ale ich nosnosť je dostatočná. Nemusíte sa obávať, že by spadli alebo svojou váhou poškodili odkvap.

Měděný svodový řetěz

Ak máte radi upokojujúci zvuk zurčiacej vody, vodné reťaze v nádobách sú to, čo hľadáte. Perforované nádoby vydávajú rôzne zvonivé tóny, ktoré vám počas daždivých dní určite zdvihnú náladu. Ak máte dostatočne veľké poháre, môžete reťaz osadiť aj rastlinami.

V každom prípade by mali byť reťaze upevnené v spodnej časti, aby sa vo vetre príliš nepohybovali. Či už sa necháte zlákať kamenným zásypom, alebo radšej necháte vodu stekať do jazierka, zabezpečte dostatočný priesak alebo dodatočný odtok vody.

Samozrejme, aj žľabové reťaze majú svoje funkčné limity. Voda sa totiž stráca v potrubí, takže do sudov a iných nádob veľa dažďovej vody nezachytíte. Najlepšie sa hodia pri dlhotrvajúcich a miernych dažďoch, ale pri silných a prívalových dažďoch nemusia plniť svoju funkciu na 100 %.

Porovnanie s dažďovým potrubím

Berte do úvahy, že reťaz v žľabe nie je porovnateľná s odtokovou rúrou. Počas silných búrok bude voda striekať z reťaze. Preto myslite na to, v akej vzdialenosti bude reťaz od fasády, aby voda nestriekala do miest, kam nechcete, a aby ste nemuseli riešiť poškodenú fasádu.

Řetěz s kalíšky

Funkčný doplnok vašej záhrady

Ak hľadáte estetické a praktické riešenie odvodnenia strechy, vyskúšajte dažďové reťaze. Pred ich inštaláciou však dôkladne zvážte ich umiestnenie, aby ste nepoškodili fasádu a nerozstrekovali vodu na nevhodné miesta. Ak máte záujem o dažďové reťaze, vyberte si jednu z nich u nás. Ponúkame pozinkované oceľové reťaze v rôznych farbách, aby dokonale ladili s vašimi odkvapovými žľabmi.

Vytvorené10. 7. 2023

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Podrobné nastaveníPovoliť všetko