Samozavlažovanie záhrady - manuálne aj automaticky

Automatické zalévání zahrady

<![endif]-->

Zalievanie záhrady a skleníka je celkom bežné, ale málokto myslí na zalievanie trávnika. V suchších a horúcich obdobiach tak vznikajú v záhrade nevzhľadné spálené miesta. Tráva za plotom však nemusí byť zelenšia, ak sa o tú svoju budete dobre starať. Tu je návod, ako to urobiť.


Zalievanie záhrady v lete je nevyhnutné

Tráva, rovnako ako každý iný živý organizmus, potrebuje dostatok vody. S rastúcou teplotou sa táto potreba zvyšuje, ale množstvo vody v pôde priamo úmerne klesá. Tu prichádzate na rad vy - záhradkár, záhradkárka, milovník nádherne zelenej, udržiavanej záhrady. Pri zavlažovaní máte dve možnosti.

 

Ručné polievanie záhrady ako relaxácia

Ak je váš trávnik naozaj malý, môžete si vystačiť so zavlažovaním pomocou kanvy. Pohodlnejšie je zavlažovanie hadicou. Samozrejme, potrebujete aj pištoľ alebo trysku a čerpadlo, ktoré umiestnite do studne. Ak chcete znížiť spotrebu vody pri zalievaní záhrady, používajte dažďovú vodu.

Nevýhody ručného postreku:

  • si vyžaduje čas,
  • nie je jednotná,
  • pre väčšiu trávnatú plochu je to únavné.

Ak však považujete zalievanie za relaxačnú činnosť, ktorá prináša aj viditeľné výsledky, je pre vás ručné zalievanie ideálne.

 

Zalévání hadicí

 

Automatické zavlažovanie záhrady šetrí čas

Existuje mnoho zariadení na automatické zavlažovanie záhrady, tzv. postrekovačov. Ako sa však v nich zorientovať? Každý z nich dávkuje vodu v rôznom objeme, intenzite a vzdialenosti. Hlavná vec, ktorú musíte zohľadniť, je veľkosť a tvar plochy, ktorá sa má zavlažovať.

Kruhové postrekovače

Ako už názov napovedá, takéto postrekovače rozprašujú vodu v kruhu. V prípade multifunkčných typov je možné regulovať ich dosah. Môžete si vybrať zavlažovač so základňou alebo zavlažovač so zástrčkou.

 

Obdĺžnikové postrekovače

Hádate správne, postrek obdĺžnikovej plochy. Trysky sú usporiadané v rade a vyklápajú sa z jednej strany na druhú. Preto sú známe ako výklopné postrekovače alebo výkyvné postrekovače. Jednotlivé typy sa líšia počtom trysiek a maximálnou plochou postreku. Všetky modely, ktoré ponúkame, majú mechanizmus na reguláciu sektora kropiacej plochy.

Ekvivalentom obdĺžnikového výkyvného zavlažovača môže byť zavlažovacia hadica. Ide o trojkanálovú plochú hadicu s mikropenetráciou.

 

Typy zahradních postřikovačů

 

Automatické zavlažovanie záhrady vlastnými rukami

Všetky povrchové zavlažovače sa veľmi ľahko prip ájajú k záhradnej hadici. Hoci nie každá hadica je tá správna, viac sa o tom dočítate v článku o vhodných a nevhodných hadiciach na zavlažovanie. Nadzemný zavlažovač však urobí všetku prácu za vás, najmä ak rozprašuje po celej ploche záhrady.

To nás privádza k menším nevýhodám automatického povrchového zavlažovania.

  • Ak postrekovač nepokryje celú plochu, budete ho musieť po určitom čase presunúť alebo na trávnik umiestniť viac postrekovačov.
  • Kývavé postrekovače rozprašujú vodu vo vysokej hladine, čo môže pri silnejšom vetre spôsobiť nerovnomerné zavlažovanie.
  • Hadica sa musí zbierať tak, aby na trávniku nezanechala žiadne stopy.

Napriek týmto nedostatkom väčšina ľudí považuje automatické zavlažovače za dobrú možnosť, ako ušetriť čas a prácu pri zavlažovaní záhrady. Najmä ak môžu používať aj digitálny časovač, ktorý im umožňuje individuálne naprogramovať zavlažovanie.

Náš tip: Na automatické zavlažovanie skleníka môžete použiť aj zavlažovače.

Oplechování hřebene

 

Aké záhradné čerpadlo potrebujete na zavlažovanie záhrady

Pri výbere čerpadla si vždy položte nasledujúce otázky:

  • Odkiaľ budete čerpať vodu (zo studne alebo zo suda)?
  • Aký tlak vody potrebujete?

V prípade zavlažovania hadicou si pravdepodobne vystačíte s povrchovým samonasávanímm čerpadlom, ale v prípade automatického zavlažovania zo studne môžete uprednostniť ponorné čerpadlo. Hadicové zavlažovanie zvládne model s tlakom 3 až 4 bary, pre samozavlažovanie sa počíta s tlakom 6 barov.

Na čerpanie vody zo suda existujú špeciálne zariadenia na zber dažďovej vody.

 

Koľko vody spotrebujete pri zalievaní záhrady

V našich klimatických podmienkach potrebuje tráva na optimálny rast v teplejších mesiacoch (od jari do jesene) 600 až 800 mm vody na meter štvorcový. To predstavuje približne 25-40 litrov vody na meter štvorcový týždenne. Tento údaj však zahŕňa aj prirodzené zrážky, ktoré pokryjú približne ⅓ až ½ potrebného množstva. Takže zavlažovaním musíte v najlepšom prípade dodať približne 13-20 litrov na m2 za týždeň.

Náš tip: Je ťažké vypočítať presnú spotrebu vody a náklady na zavlažovanie záhrady, pretože je tu viac premenných, ale môžete postupovať podľa tohto návodu:

- priemerná potreba zavlažovania 17 l/m2/týždeň

- priemerná cena vody 0,1 Kč/l

Zalievanie záhrady s rozlohou 1 000 m2 stojí približne 1 700 Kč týždenne.

 

Efektívne zavlažovanie záhrady nie je raketová veda

Šetrenie vodou je v poslednom čase veľkou témou a aj pri zalievaní môžete šetriť vodou:

  • Používajte automatické alebo poloautomatické zavlažovanie záhrady, čím ušetríte až 70 % vody v porovnaní s ručným zavlažovaním.
  • Ak sa chcete vyhnúť nákladom na vodu pri zavlažovaní záhrady, používajte dažďovú vodu. Stačí si kúpiť vhodný sud.
  • Získajte rady, ako navrhnúť zavlažovanie záhrady tak, aby sa voda dostala len tam, kde je skutočne potrebná. Okrem toho vám odborníci môžu poskytnúť presnejšiu cenu a množstvo za automatické zavlažovanie záhrady.

 

Ak uvažujete o zalievaní záhrady vodou z bazéna, opäť na to zabudnite. Chlór a zvyšky iných chemikálií z čistenia bazénov by vášmu trávniku ani iným rastlinám rozhodne neprospievali.

Náš tip: Potrebu zavlažovania ovplyvňuje aj kosenie trávnika. "Ostrý strih" bubnovej kosačky znižuje odparovanie vody, a tým aj potrebu zalievania.

Zalévání dešťovou vodou

Kedy zalievať záhradu

Azda posledným, ale nie menej dôležitým bodom v súvislosti so zalievaním záhrady je správne načasovanie. Či už ručne alebo automaticky, ideálne je zalievanie večer alebo skoro ráno. Druhá možnosť je určite účinnejšia, pretože pôda je ráno chladná a využije maximum vody.

Vytvorené28. 7. 2021

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Podrobné nastaveníPovoliť všetko