Šetrite pitnou vodou: Ako zbierať dažďovú vodu

Sběr dešťové vody

 

<![endif]-->

Šetrite svoju peňaženku a prírodné zdroje používaním dažďovej vody. Nielen na zavlažovanie záhonov a záhrad, ale aj v domácnosti. Poradíme vám, ako na to.


Zber dažďovej vody nad povrchom je jednoduchý

Najjednoduchším riešením je vybudovanie nádrže na dažďovú vodu v záhrade. Ideálne veľký sud a ešte lepšie kohútik a veko. Kohútik uľahčuje vypúšťanie vody do nádoby na zalievanie a veko môžete použiť, keď hrozí, že sud pretečie.

Častejšie sa však na zachytávanie dažďovej vody nad aj pod povrchom používa odkvapový systém. V prvom prípade existujú dve možnosti odvádzania dažďovej vody z odkvapov, ale kľúčom je opäť vhodná zberná nádoba. Potom si môžete vybrať z nasledujúcich možností:

Elegantnejšou verziou odvodu dažďovej vody do suda sú určite klapky alebo zberače.

 

Zachytávanie dažďovej vody z odkvapov pomocou klapiek

Klapky sa dajú jednoducho nainštalovať do existujúcich zvodov tesne nad úroveň okraja zbernej nádoby. Fungujú na jednoduchom princípe: Vylejú sa zo zvodového potrubia, čím sa zvodové potrubie uzavrie a všetka voda stečie do suda. V prípade naplnenia sa klapka vráti do vertikálnej polohy. Klapky sú veľmi stabilné a vydržia dlhodobé používanie. Ponúkame klapky pre pozinkované žľaby, klapky z lakovaného zinku a hliníka.

Zachytávání dešťové vody z okapů pomocí klapky

 

Zberače dažďovej vody s hadicovým vývodom

Kolektory sa montujú v podstate rovnako ako klapky, ale majú oproti nim jednu veľkú výhodu. Nie je potrebné sledovať prípadné naplnenie nádoby a zabezpečovať mechanické uzavretie klapky. Dômyselný systém dvojitých stien kolektora zabezpečuje, žeže keď je zberná komora plná, voda prechádza ďalej cez prepadové potrubie. Ponúkame zberače dažďovej vody pre hliníkové systémy, ktoré obsahujú plastovú ohybnú hadicu na pripojenie zbernej nádoby. Pri pozinkovaných a lakovaných verziách a pri plastových zberačoch si musíte hadicu zakúpiť samostatne.

Sběrače dešťové vody s vývodem na hadici

 

Inštalácia nádrže na dažďovú vodu má niekoľko pravidiel

Sudy vždy umiestnite na pevný a stabilný podklad, najlepšie na betónovú dosku alebo na oporu. a na strane odvrátenej od domu, aby sa v prípade pretečenia zabránilo podmáčaniu budovy. Chráňte ho pred priamym slnečným žiarením. Najlepšie miesto je v tieni, môžete si však pomôcť tieniacou tkaninou. Aby ste sa vyhli problémom s čistením dažďovej vody, zakryte otvorenú nádobu nylonovou sieťou.

Čo potrebujete na zavlažovanie alebo zavlažovanie vodou zo suda

Vodu zo sudov možno privádzať do kanvíc cez hornú časť alebo ju vypúšťať cez kohútik. Na rozvod vody po záhrade však budete potrebovať čerpadlo s nasávacím motorom, ktoré umiestnite na povrch, a nasávaciu hadicu k sudu. K výstupu sa pripojí záhradná hadica alebo hadica zavlažovacieho systému.

Zalévání dešťovou vodou

Ako zbierať dažďovú vodu pod povrchom

Nevýhodou nadzemného zberu je, že zbernú nádobu nemôžete nechať cez zimu vonku. Na druhej strane, podzemné nádrže sa umiestňujú pod vrstvu pôdy s hrúbkou minimálne 80 cm, čo je nezamŕzajúca hĺbka. Ďalšou výhodou je možnosť oveľa väčšej kapacity.

Podzemné nádrže si vyžadujú viac práce a vybavenia

Nevýhodou je prácnosť a niekedy aj nutnosť použiť zariadenie na vykopanie a/alebo umiestnenie nádrží. Jamu môžete vykopať sami alebo pomocou minirýpadla z požičovne. Potom záleží na tom, akú nádrž použijete:

  • Plastové sú pomerne ľahké, umiestnenie pravdepodobne zvládnete bez technika. Keď je nádrž na mieste, zasypte okolie štrkom bez ostrých hrán; každú 30 cm vrstvu je potrebné zhutniť ručne.
  • Druhou možnosťou sú monolitické betónové žumpy, ktoré svojím vzhľadom a funkciou pripomínajú septik. Zhotoviteľ ich dopraví na miesto určenia a pomocou žeriavu ich nainštaluje do jamy.
  • Z betónovej drviny môžete tiež vytvoriť betónovú jamu na zber dažďovej vody, podobne ako studňu. Kvádre sa upevnia na betónovú dosku na dne jamy, v ktorej necháte priehlbinu pre sací kôš čerpadla.

Pripojenie nádrže na dažďovú vodu k odkvapovému systému sa realizuje pomocou zvodového potrubia a geigera (lapača usadenín z vhodného materiálu) na vonkajšej strane a vhodného potrubia pod povrchom.

Na rozvod vody z podzemných nádrží po záhrade budete potrebovať ponorné čerpadlo. V prípade plastových nádrží ich predajcovia zvyčajne dodávajú v súpravách; nezabudnite si kúpiť jedno pre vašu betónovú nádrž.

Podzemní nádrž na sběr dešťové vody

 

Ako veľkú nádrž na dažďovú vodu si vybrať

Najskôr si ujasnite, či budete vodu v záhrade používať len na polievanie, umývanie auta alebo na ošetrovaniealebo či ju plánujete zaviesť do domu (splachovanie toalety, pranie oblečenia atď.).

Vprvom prípade to závisí najmä od veľkosti vašej záhrady. Podrobnosti o množstve vody použitej na zalievanie nájdete v našom článku o zalievaní záhrady.

A ako vypočítať veľkosť nádrže na dažďovú vodu pre domácnosť? Použite tento vzorec:

  • objem nádrže v litroch = počet obyvateľov v dome × 105 (priemerná spotreba vody na obyvateľa) × 0,5 (koeficient využiteľnosti dažďovej vody) × 20 (koeficient využiteľnosti dažďovej vody)

Ďalším kritériom pre výber objemu nádrže na dažďovú vodu je plocha strechy. Pre predstavu: ak má strecha rozlohu do 100 m² a voda sa bude používať len na vonkajšie aktivity, postačí nádrž s objemom do 3 000 litrov.

Vzorec na výpočet množstva dažďovej vody zo strechy je nasledujúci:

  • objem nádrže v litroch = ročný úhrn zrážok v mm × plocha strechy × 0,78 (priemerný koeficient odtoku zo strechy) / 14 (koeficient využiteľných zrážok)

 

Nemusíte sa obávať o kvalitu dažďovej vody

Hoci dažďová voda nie je vhodná na pitie ani po vyčistení filtrami v zberných nádržiach, je úplne vhodná na použitie ako úžitková voda. Dažďová voda je vhodnejšia na zavlažovanie záhrad ako pitná voda, pretože neobsahuje chlór a vďaka nedostatku solí a nízkemu obsahu železa je opakom tzv. tvrdej vody.

Ako už bolo spomenuté, s vhodným technickým riešením elektroinštalácie ho môžete používať v domácnosti. Je ideálny na pranie, najmä vďaka svojej "mäkkosti". Výrazne lepšie rozpúšťa pracie prostriedky a netvorí sa v ňom vodný kameň. Okrem úspory vody šetrí aj peniaze vďaka nižšej spotrebe pracích prostriedkov a pomalšiemu opotrebovaniu práčky.

Na domáce použitie je však potrebná filtrácia vody. Čím viac, tým lepšie. Prvé čistenie vám zabezpečí geiger, ďalšie by malo byť tesne pred nádržou a posledné potom umiestnite na prívod ku kompresoru. Na otázku "ako vyrobiť filter na dažďovú vodu" je pomerne jednoduché odpovedať. Všetko, čo potrebujete, je sieťka proti hmyzu.

Pokiaľ ide o pH dažďovej vody, odporúčané hodnoty pre pitnú vodu sa pohybujú medzi 6,5 a 9,5, zatiaľ čo dažďová voda má približne 5,6.

filtrační síto pro dešťovou vodu

Vyriešiť dotácie na zber dažďovej vody

Na súpravy na zber dažďovej vody je možné získať dotácie zo Štátneho fondu životného prostredia v rámci dotačného programu na zber dažďovej vody. Výška dotácie sa líši v závislosti od budúceho využitia dažďovej vody žiadateľom. Existujú tri možnosti:

  • využívanie dažďovej vody v existujúcich budovách na zavlažovanie,
  • využívanie dažďovej vody v nových budovách na zalievanie a splachovanie,
  • využívanie dažďovej vody v nových budovách na zalievanie a splachovanie + využívanie sivej odpadovej vody.

Využívanie dažďovej vody sa naozaj oplatí, či už s dotáciami alebo bez nich. Pozrite si našu ponuku na využívanie dažďovej vody a uistite sa, že máte všetko, čo potrebujete.

Či už rozmýšľate ekologickejšie, alebo len chcete ušetriť na každodenných výdavkoch, zistite.Nezabudnite si prečítať nasledujúci článok s názvom 10 tipov, ako ušetriť peniaze za vodu v domácnosti.

Vytvorené14. 3. 2022

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Podrobné nastaveníPovoliť všetko