Spájanie žľabov - aké sú možnosti?

Spojovani zlabu

<![endif]-->

Jednotlivé časti žľabu sa dajú spojiť viacerými spôsobmi. Niektoré zvládnete ľahko sami, iné si vyžadujú odbornú ruku profesionála. Zistite, ktoré spôsoby spájania odkvapov sú k dispozícii, ako si s nimi poradiť a na čo si dať pozor.

 


 

Obsah článku

Možnosti pripojenia žľabov

 

Možnosti pripojenia žľabov

Spôsob spojenia jednotlivých častí žľabu závisí od materiálu žľabu a výrobcu. Môžete vidieť spájkovanie, nitovanie, lepenie a spájanie pomocou špeciálnych spojok. Niektoré z týchto metód sa používajú aj súčasne. Bližšie sa pozrieme na všetky z nich.

 

Pripojenie žľabov pomocou spojok

Ak chcete pokračovať v inštalácii odkvapového systému sami, spojky sú jednoznačne najlepším riešením. Ich použitie je absolútne jednoduché, a preto sú najpoužívanejšie. Celý odkvapový systém sa dá zostaviť ako stavebnica - bez použitia náradia.

Môžete ho tiež kedykoľvek rozobrať a znovu zložiť. Jednoduchá montáž a demontáž uľahčuje opravy a je skvelá napríklad pri horskej cyklistike.chaty, kde môžete odkvapový systém na zimu jednoducho demontovať a ochrániť ho pred ťarchou veľkého množstva snehu.

Žľabové spojky sú dostupné v plastovom, pozinkovanom a pozinkovanom laku, takže ich môžete použiť pre žľaby z týchto materiálov. Vďaka tesniacej gume sú spojky absolútne vodotesné, aj keď sa materiál vplyvom teplotných výkyvov rozťahuje.

Montáž plastových a pozinkovaných spojok sa líši, čo je zrejmé na prvý pohľad.

Pozinkované žľaby sa spájajú lisovaním. Medzi nimi sa môže ponechať medzera max. 3 mm, aby sa umožnila čiastočná dilatácia spoja. Potom sa pripojené žľaby zaistia spojkou. Spojka sa skladá z dvoch častí: hornej časti na pripevnenie k objímke a spodnej časti na pripevnenie k zadnému ohybu žľabu. Sú navzájom spojené sponou. Spodná časť obsahuje profilovanú tesniacu gumu (materiál EPDM odolný voči starnutiu vvonkajšom starnutí), ktorá slúži na utesnenie spoja medzi oboma žľabmi a zabraňuje vnikaniu vody do spoja. Na zabezpečenie proti uvoľneniu na strane vložky sa používa segment s poistnou doskou, ktorý sa pred montážou ohne a po montáži sa pritlačí k uzamykaciemu segmentu.Pre najmenšie rozmery žľabov (šírka 200 mm) sa žľabové spojky nevyrábajú.

Pri plastových žľaboch sa samotná montáž začína vložením spojky do objímky žľabu a jej zacvaknutím na zadnej strane.Z druhej strany sa postupuje rovnako. Žľaby sa zasunú až po vyznačené miesto na spojke.

 

 

Odtokové lišty

Spájkovanie alebo tvrdé spájkovanie je tradičná inštalatérska technika spájania kovových materiálov. Je osvedčená a spoľahlivá, ale vyžaduje si ruky skúseného odborníka. Práve kvôli náročnosti sa spájkovanie žľabov už veľmi nepraktizuje; k dispozícii sú jednoduchšie a rovnako účinné techniky. S spájkovaním sa však možno stretnúť na žľaboch vyrobených zo zinku, hliníka, medi alebo titánzinku.

Výhodou spájkovania je, že pri správnom postupe sa vytvorí veľmi pevný spoj, ktorý má rovnaké vlastnosti a trvanlivosť ako samotný materiál. V niektorých materiáloch sa žľabové spoje upevňujú pomocou nitov. Na rozdiel od použitia spojov však nie je možné takto spojené žľaby rozobrať.

 

Nitovanie a lepenie žľabov

Okrem upevňovania spájkovaných spojov sa nity používajú aj v kombinácii s lepením. Nity a lepenie sa používajú na spájanie hliníkových, pozinkovaných alebo lakovaných pozinkovaných žľabov. Pre väčšinu pozinkovaných žľabov sú k dispozícii aj spojky žľabov, ktoré sa ľahšie montujú. Výnimkou sú však pozinkované žľaby s priemerom 80 mm. Pre ne nie je k dispozícii spojka, a preto sa musia spájať lepením a nitovaním.

Tak ako pri spájkovaní, ani pri tomto spôsobe nie je možné rozobrať takto spojené žľaby, ale tento spôsob je určite jednoduchší, a ak ste technicky zruční, zvládnete ho aj sami.

Ako na to

Lepenie - jednotlivé časti žľabu zlepte pomocou inštalatérskeho tmelu. Najskôr musíte spojené konce žľabu obrúsiť a odmastiť, aby k sebe dobre priľnuli. Potom na žľab naneste pás tmelu asi 5 cm od okraja a druhú časť pritlačte na miesto. Žľaby by sa mali prekrývať približne o 10 cm.

Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení
aby lepidlo lepšie fungovalo, povrch 8 cm od okraja žľabu by sa mal zdrsniť brúsnym papierom po zdrsnení brúsnym papierom by sa mal koniec žľabu vyčistiť a odmastiť, najlepšie špeciálnym odmasťovacím prostriedkom 5 cm od okraja žľabu naneste 8 mm široký pás lepidla. Tým sa lepidlo zatlačí dovnútra žľabu a nie na jeho čelnú stranu. Vložte oba konce žľabu do seba a riadne stlačte jednotlivé plochy, aby boli zlepené. Žľab spojte 2 nitmi tesne pod návnadou a v zadnej časti vodného žliabku na dokonalé utesnenie spoja pravidelne rozotrite vytlačené lepidlo zo spoja vo vnútri žľabu a uzavrite vodnú drážku na zadnej strane žľabu

Nitovanie - lepené spoje upevnite pomocou nitov z materiálu a vo farbe zodpovedajúcej vášmu odkvapovému systému. Môžete si vybrať z prírodného zinku, farebného zinku alebo hliníka. V najvyšších bodoch žľabu zatlčte dva nity a pravidelne mokrým prstom rozotierajte tesniaci tmel vytlačený zo spoja vo vnútri žľabu. Spoj tak bude dokonale utesnený.

Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení
5 cm od okraja žľabu naneste 8 mm široký pás lepidla. Tým sa lepidlo zatlačí dovnútra žľabu a nie na jeho čelnú stranu. spojte oba konce žľabu a riadne pritlačte povrchy k sebe, aby sa diely zlepili a uzavrela sa vodná drážka na zadnej strane žľabu 4,1 alebo 3,1, otvory vŕtajte rovnomerne do kríža a snažte sa nevŕtať v najnižšom bode žľabu, kadiaľ steká dažďová voda. samotné nitovanie sa vykonáva pomocou nitov 3x8 mm alebo 4x8 mm v závislosti od vyvŕtaného otvoru. aby ste zaistili dokonalé utesnenie, pravidelne rozotrite vytlačené lepidlo zo spoja vo vnútri žľabu a každý nit potrite silikónom.

Pozor! Ak spájate hliníkové žľaby, ktorých konečná dĺžka je väčšia ako 12 metrov, musíte použiť dilatačný žľab. Nitované spoje sú veľmi pevné a neumožňujú dostatočnú dilatáciu materiálu vplyvom vonkajších podmienok. Dilatácia žľabu tak zabráni deformácii žľabu.

Prefa žlabová dilatatace

Pri žľaboch dlhších ako 12 m sa vyžaduje rozšírenie ž ľabu.

 

Plánujete inštaláciu odkvapového systému? Potom sa vám bude hodiť aj náš článok o montáži odkvapových hákov.

Ak potrebujete poradiť s výberom alebo inštaláciou odkvapového systému, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám pomôžeme.

 

Chcem sa poradiť

 

Vytvorené11. 1. 2021

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Podrobné nastaveníPovoliť všetko