Tipy na vianočné cukrovinky

 Krmítko pro ptáčky v zimním období.

<!-- [if (gte mso 9)|(IE)]>

Len čo sa príroda uloží k zimnému spánku, vtáky si prídu vychutnať pohostinnosť našich záhrad. Slnečnicové semienka, ovos a nakrájané jablká. To všetko musíme pre našich operených priateľov pripraviť na mieste, kam sa dostanú aj napriek počasiu. A kŕmidlo pre vtáky je práve tým miestom.


Čo budete potrebovať na výrobu dreveného kŕmidla

Výroba kŕmidla pre vtáky je skvelý spôsob, ako využiť svoju kreativitu pri výrobe kŕmidla pre vtáky.a pomôžete vtákom nájsť potravu počas chladných mesiacov. Môžete spojiť zábavu s užitočnosťou. Vtáčie kŕmidlo môže byť jednoduché alebo zložitejšie, osemhranné alebo obdĺžnikové.

Krmítko s ptačím zobem a ptáky.

Nezáleží na tom, či je kŕmidlo drevené alebo plastové. Pokiaľ je plné kvalitného krmiva.

Navrhnite veľkosť a tvar podávača. Môže to byť jednoduchá krabica, domček s otvorenou prednou časťou alebo aj zložitejší dizajn. V závislosti od zvoleného štýlu a veľkosti si pripravte:

V každom prípade majte na pamäti, že kŕmidlo by malo byť stabilné, bezpečné a ľahko prístupné pre vtáky. Na druhej strane by sa do neho nemali dostať mačky.

Ako postaviť kŕmidlo pre vtáky - krok za krokom

Základom celého podávača je drevená doska alebo OSB doska, ktorá by mala byť pevná a opracovaná, s hrúbkou minimálne 2 cm. Štandardná veľkosť kŕmidiel pre vtáky je približne 20 × 30 cm; na balkón si vyberte menšie rozmery. Samozrejme, vždy berte do úvahy priestor, do ktorého chcete svoje nové kŕmidlo umiestniť.dva

Chlapec zdobí krmítko pro ptáky

Ozdobte kŕmidlo podľa svojich predstáv.

Aby sa zabránilo plytvaniu krmiva, je potrebné umiestniť bočné lišty po celom obvode. Ich výška by mala určite presahovať dosku aspoň o 2 - 3 cm. Pripravte si vrták so skrutkami a pripevnite koľajničky k vonkajšej strane dosky. Ak nemáte po ruke vŕtačku, pomôže vám aj lepidlo na drevo. Je však dôležité, aby bolo kvalitné.

Na upevnenie strechy budete potrebovať vzpery. Na to postačia štyri okrúhle alebo drevené hranoly rovnakej výšky. Vyberte si ten, ktorý sa vám páči. Vzpery opatrne pripevnite k vnútorným rohom pripravenej základne.

Pri streche dbajte na to, aby presahovala veľkosť spodnej základne aspoň o niekoľko centimetrov, aby voda nestekala do podávača. Budete potrebovať dva kusy dosiek, ku ktorým z oboch strán pripevníte aj štíty striešky. Štíty určia sklon strechy a podporia celkovú konštrukciu kŕmidla. Štíty budú dva rovnaké rovnoramenné trojuholníky, pričom základňa bude mať rovnakú dĺžku ako spodná doska (základná doska). Dĺžka ramien trojuholníka je tiež na vašom uvážení, ale majte na pamäti, že čím dlhšie sú ramená, tým väčší je sklon strechy. Všetky diely - základňu so vzperami, štíty a strechu - pevne priskrutkujte k sebe a skontrolujte stabilitu.

Strechu môžete urobiť aj rovnú, ale šikmá verzia lepšie odvádza dažďovú vodu. Ak vám zostala ľahká strešná škridla, môžete ju pripevniť na strechu kŕmidla. Užitočná môže byť aj gumová rohož. aby sa voda nevsiakla do dreva strechy, ale stekala na zem.

Zelené krmítko pro ptáčky zavěšené o strom.

Konečný vzhľad prispôsobte maľovaním alebo pridaním dekoratívnych prvkov.

Kam s kŕmidlom pre vtáky v záhrade

Vyberte si miesto, odkiaľ budete mať dobrý výhľad na vtáky, ale mimo rušných oblastí. Kŕmidlo môžete zavesiť priamo na konáre stromu, čím vtákom poskytnete prirodzené prostredie. Ak sa rozhodnete pre možnosť kŕmidla na nožičkách, môžete ho umiestniť takmer kdekoľvek v záhrade.

Premýšľajte o podávači:

  • ďaleko od rušných miest,
  • ľahko viditeľné pre vtáky,
  • chránené pred vetrom,
  • dostatočne vysoko nad zemou - ideálne meter a pol až dva metre,
  • najlepšie okolo stromov a kríkov.

Krmítko s využitím talíře z kuchyně.

Kŕmidlo môžete vytvoriť naozaj ľubovoľným spôsobom.

Nemáte po ruke žiadne drevo? Skúste plastovú fľašu

Ak sa ocitnete v situácii, keď nemáte dostatok času alebo materiálu na výrobu tradičného dreveného kŕmidla, existuje jednoduché a rýchle riešenie: použitie PET fľaše. Obyčajnú dvojlitrovú PET fľašu ľahko premeníte na funkčné kŕmidlo a výroba je naozaj jednoduchá.

Fľašu dôkladne umyte a pripravte:

Skrutkovačom urobte do fľaše dva malé otvory tesne pod uzáverom. Potom nimi prevlečte šnúrku, ktorú neskôr priviažete k stromčeku. Mal by byť dostatočne dlhý.

Krmítko s ptáčky a bidýlkem.

Stojí na svojom bidle a konzumuje potravu.

Nad dnom fľaše vyrežte ďalšie dva otvory. Mali by byť dostatočne veľké na to, aby nimi mohla prejsť tyčinka alebo miešadlo. Začnite s menšími otvormi, ktoré môžete kedykoľvek zväčšiť. Keď si myslíte, že ich veľkosť je dostatočná, prestrčte cez tieto otvory tyčinku. Na každej strane by mal vyčnievať kúsok dreva - bude slúžiť ako hniezdo pre vtáky.

Potom nožnicami urobte posledné dva otvory asi 4 - 5 cm nad pripraveným ostriežom. Vtáky si z nich budú vyberať potravu. Po naplnení PET fľaše ju nezabudnite uzavrieť viečkom, aby do nej neprenikol dážď a krmivo zostalo suché.

Plastovú fľašu nepoužívajte ako kŕmidlo v polohe ležmo. Takéto usporiadanie by mohlo viesť k hromadeniu vlhkosti vo vnútri a následnému rýchlemu znehodnoteniu krmiva.

Čo dať do kŕmidla?

Je dôležité, aby krmivo bolo kvalitné. Nekŕmte vtáky pečivom, kuchynskými zvyškami alebo sladkosťami. Mohlo by im to uškodiť. Rovnako, ak vidíte, že krmivo je pokazené, nedávajte ho vtákom.

Čo určite patrí do kŕmidla, sú:

  • slnečnicové semienka,
  • drvené vlašské orechy,
  • makové semienka,
  • Ovsená kaša,
  • nakrájané jablká,
  • hovädzí loj,
  • bobuľovité ovocie - ríbezle alebo sušené bazové bobule.

Príroda na dosah ruky

Kŕmidlo môžete vyrobiť aj z hrnca, kokosového orecha alebo dokonca z plechovky. Najčastejšou možnosťou je však drevené kŕmidlo - a my máme všetko, čo potrebujete na výrobu dreveného kŕmidla, ktoré ozdobí vašu záhradu. A ak sa vám nechce vyrábať, vyberte si jedno z hotových kŕmidiel.

Vytvorené2. 1. 2024

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Podrobné nastaveníPovoliť všetko