Typy kladív a kladiviek: ktoré potrebujete?

Druhy kladiv

 

<![endif]-->

Klasické kladivo používame najmä na zatĺkanie klincov, niektoré typy nám slúžia na búranie a sekanie rôznych predmetov, iné zasa na ľahké vyťahovanie klincov. Aké typy kladív teda existujú, na čo sa pri ich výbere zamerať a ako vyzerá údržba týchto nástrojov?


Zámočnícke kladivo je najbežnejším

Základným typom, ktorý nájdete v každej domácnosti, je zámočnícke kladivo. Doma alebo v dielni by ste mali mať aspoň dve takéto kladivá - malé, ktoré sa používajú na zatĺkanie kolíkov a klincov a väčšie na zatĺkanie veľkých klincov, vykonávanie úderov kladivom alebo búracie práce.

Malé kladivká nájdete vo verzii s hmotnosťou:

Väčšie kladivá majú hmotnosť od 600 g do 2 kg.

Kladivá s hmotnosťou do 500 g sa odporúčajú na zatĺkanie klincov s dĺžkou do 75 mm, na dlhšie klince si vyberte ťažšie kladivo. Úderová plocha kladiva by mala byť kvôli odolnosti tvrdená na vysokú tvrdosť, zatiaľ čo jeho hrany musia mať nižšiu tvrdosť, aby sa zabránilo odlamovaniu.

Zámečnické kladivo

Hodiť sa môže aj tesárske kladivo

Stolárske kladivo je na jednom konci vybavené čeľusťami. Existujú dva typy tesárskych kladív:

  • s rovnými čeľusťami (trhanie),
  • so zakrivenými čeľusťami (stolárskymi).

Odtrhovacie čeľuste možno použiť na vytrhávanie podlahových dosiek, drevených konštrukcií atď., zahnuté čeľuste sú ideálne na vytrhávanie klincov.

Tesárske kladivá majú v hlave aj magnet na umiestnenie klinca tam, kde ho nemôžete správne držať.

Pri výbere tesárskeho kladiva starostlivo skontrolujte, či sú čeľuste kalené a či sú ich hrany dobre vyfrézované. Najlepším testom kvality je vytiahnutie klinca ťahom, nie zatĺkaním.

Tesařské kladivo

Špeciálne typy kladív

Murárske kladivo sa používa na odlamovanie starej omietky a sekanie tehál a klampiarske kladivo sa používa na upevňovanie nitov a opracovanie plechu.

Môžete použiť aj predsadené kladivo, ktoré je určené predovšetkým na prácu s kameňom.alebo pre stavbárov, ale je to aj viacúčelový úderový nástroj. Predbíjacie kladivá sú väčšie a ťažšie ako bežné kladivá, s hmotnosťou od 3 kg.

Nemusíte byť čalúnnik ani pokrývač, aby ste potrebovali sponkovacie kladivo (sponkovačku). Každý potrebuje z času na čas pripevniť fóliu, textil alebo iné materiály na drevený podklad.

Pomocou kladiva na kosy vytvarujte čepeľ úderom za studena. Kladivom ju nabrúste na hrúbku 3 mm a potom ju nabrúste brúsnym kameňom. Toto tvarovanie zabezpečí, že sa kosa (alebo kosák) tak rýchlo neztupí.

Remeselné kladivá

Kovacie kladivá majú na jednej strane hlavy vypuklú plochu a na druhej strane tzv. nos. Existujú tri typy kovacích kladív:

  • Jednoručný
    • hmotnosť 750 g až 2 kg,
    • dĺžka rukoväte 350-400 mm,
    • priečne alebo krížové (v závislosti od smeru nosa).
  • Pribíjanie klincov oboma rukami
    • hmotnosť 3-10 kg,
    • Dĺžka rukoväte 600-900 mm,
    • priečne a priečne.
  • Perlik
    • s plutvou na oboch stranách,
    • hmotnosť 4-5 kg.

Sklenárske kladivo sa používa na pribíjanie klincov do drevených líštklince pri zasklievaní okien a dverí alebo na zatĺkanie zasklievacích trojuholníkov. Vďaka leštenej oceľovej hlave možno kladivom udierať priamo na sklo bez toho, aby sa poškriabalo.

Ševcovské kladivo je špecifické tým, že má na jednej strane hlavy okrúhlu plochu a na druhej strane čeľuste na vyťahovanie klincov. Na čo sa tento nástroj používa, je zrejmé z jeho názvu.

Sklenářské kladivo

Elektropneumatické kladivá

Toto náradie využijete najmä pri práci s murivom.

  • Vŕtacie kladivá - vŕtanie do betónu, muriva alebo kameňa; väčšia sila úderu ako pri príklepovej vŕtačke.
  • Sekáčske kladivá - sekanie obkladačiek, sekanie drážok do stien.
  • Kombinované kladivá - vŕtanie a sekanie súčasne.
  • Demolačné kladivá - ťažké demolačné práce, rozbíjanie tvrdých materiálov.

Ako si vybrať vŕtacie kladivo

Veľkú úlohu zohráva príkon. Ten by mal byť pri kladive s hmotnosťou 2 kg približne 800 W. V neposlednom rade je tu sila úderu: na tehly stačí 1,5 J, na vŕtanie do panelov potrebujete 2,5-3 J.

Ktoré sekacie kladivo je najvhodnejšie

Rovnako ako v predchádzajúcom prípade sledujte spotrebu energie a hmotnosť. Pokiaľ ide o silu úderu, na sekanie si musíte vybrať nástroj s niekoľkonásobne väčšou silou úderu ako vŕtacie kladivo.

Ktoré búracie kladivo kúpiť

Podobne ako pri kladive, aj tu potrebujete veľmi silný úder na demoláciu. Mali by ste sa tiež pozrieť do vyššej hmotnostnej kategórie kladív. A nezabudnite na odpruženú zadnú rukoväť.

Bourací kladivo

Funkcie a údržba kladív

Rôzne typy kladív sa líšia najmä konštrukciou hlavy, ale aj materiálom rukoväte (vrchnej časti).

  • Drevo - lacnejšie, ale hrozí riziko rozštiepenia alebo zlomenia.
  • Sklolaminát, oceľ - prakticky nezničiteľné, rukoväť priamo spojená s hlavou .
  • Guma - zmäkčuje nárazy, dobre drží.

Pred začatím práce s kladivom vždy skontrolujte, či nie je uvoľnená hlava a či rukoväť nie je prasknutá alebo inak poškodená. Nikdy nenechávajte kladivo vo vlhkom prostredí, neprospieva to žiadnej časti kladiva.

Vyberte si s nami to správne kladivo

Keď viete, aký typ potrebujete, stačí si kúpiť naozaj kvalitný kus. A presne to nájdete v našom e-shope.

 

Vyberte kladivo

 

Vytvorené7. 11. 2022

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Podrobné nastaveníPovoliť všetko