.    Vážení zákazníci, predajňa aj eshop bude od 5.7. - 7.7.2023 UZAVRETÁ!

Typy kľúčov alebo Uťahovanie a povoľovanie pomocou správnych nástrojov

Druhy klíčů

 

<![endif]-->

Montážne kľúče sú základným vybavením domácej a profesionálnej dielne. Existuje však mnoho rôznych typov kľúčov a niektorí začínajúci domáci majstri môžu mať zmätok v ich názvoch a v tom, ktorý kľúč použiť na ktorú maticu. Pozrime sa teraz na rôzne typy a veľkosti kľúčov podrobnejšie.


Ako si vybrať

Montážne kľúče uťahujú alebo povoľujú spojenie skrutky a matice. Aby sa to dosiahlo, musí kľúč dokonale pasovať na maticu (alebo skrutku), takže rozmery matice a kľúča sa musia zhodovať.

Väčšina matíc má šesťuholníkový tvar a ich veľkosť, označovaná ako priemer, sa meria medzi protiľahlými stranami. Veľkosť matice sa môže udávať v metrických jednotkách (napr. 5 mm) alebo v palcoch (napr. ½"), pričom platí nasledovné:

  • jeden palec (1") = 25,4 mm.

Veľkosti palcových kľúčov sa pohybujú približne od 1/20" do 2 ½" a veľkosti metrických kľúčov od 4 mm do 60 mm.

Základné typy kľúčov

Tieto nástroje možno klasifikovať viacerými spôsobmi, napríklad podľa hlavy, spôsobu použitia alebo pridaného mechanizmu.

Ploché kľúče

Majú sploštenú rukoväť a otvorenú hlavu v tvare podkovy. Sú najtypickejším predstaviteľom svojej kategórie.

Nájdete ich v dvoch verziách:

Rozmery plochých kľúčov sa zvyčajne pohybujú od 5 do 55 mm.

Špeciálnym typom kľúča je kľúč na matice, ktorý sa používa na opravu bŕzd na automobiloch.

Tento nástroj sa môže nazývať aj bočný kľúč, pretože sa nasadzuje na skrutku alebo maticu zo strany. Rozmery bočných kľúčov sú preto rovnaké ako rozmery uvedené vyššie pre ploché kľúče (napr. 36 mm, 50 mm atď.).

Ploché klíče

Kľúče s očkami

Namiesto otvorenej hlavy majú uzavretú hlavu s otvorom (očkom), ktorý je vybavený zubami (hranami). Tie môžu byť:

Kľúče s okom sa nasadzujú na maticuzhora a môžu ju uchopiť pevnejšie ako ploché kľúče.

Kľúče so zaviazanými očami

Hádate správne, ide o kombináciu plochých a očkových kľúčov. Na jednej strane nájdete otvorenú hlavu a na druhej strane očko. Je teda jasné, že očkové kľúče sú vždy obojstranné, pričom oba konce majú rovnakú veľkosť.

Ráčnové kľúče

Náradie s vnútornými prevodmi na princípe západiek a račňových mechanizmov na svižnejšiu prácu. Nemusíte sťahovať kľúč z matice, vďaka račňovému mechanizmu uťahujete v jednom smere a pohybom dozadu vynechávate zuby.

Ráčnové kľúče môžu mať tvar oka alebo oka. Teraz už viete, že v prvom prípade to bude očko s račňovým mechanizmom na oboch koncoch, v druhom prípade to bude otvorená hlava a jedno očko s račňovým mechanizmom.

Ráčnové klíče

Momentové tlačidlá

V automobilovom priemysle sa bežne používajú momentové kľúče, ktoré umožňujú uťahovanie na presnú silu krútiaceho momentu (jednotka Nm = newton meter). Na nástroji najprv nastavíte hodnotu krútiaceho momentu a po dosiahnutí tejto hodnoty vás kľúč upozorní.

Typy momentových kľúčov:

  • ohýbanie,
  • krútenie,
  • račňa.

Často sa stretávame s otázkou, aký momentový kľúč na kolesá použiť. Na bicykli sa zvyčajne nachádzajú skrutky menšie ako 14 mm, takže postačí 1/4" alebo 3/8" kľúč. Majte však po ruke dva kľúče s rôznymi rozsahmi uťahovacieho momentu, pretože na hlave hlavovej zostave zvyčajne potrebujete 5 Nm, ale stredová zostava si vyžaduje 60 Nm krútiaceho momentu.

imbusové kľúče

Imbusové kľúče sú naklonené pod pravým uhlom, aby umožnili maximálne využitie sily. V zásade sú len krok od skrutkovača, pretože ich šesťhranné konce sa vkladajú do šesťhranných skrutiek s drážkou. Najčastejšie ich využijete pri montáži nábytku alebo oprave bicykla.

Takzvané imbusové skrutky nájdete v rôznych špeciálnych variantoch, ako napríklad:

Veľkosti imbusových kľúčov sa pohybujú od 0,5 mm, pričom veľmi obľúbené sú desaťmilimetrové. sady, pretože obsahujú (áno, je to tak) 10 rôznych veľkostí imbusových kľúčov.

Imbusové klíče

Rúrkové kľúče

Trubkové kľúče sa najčastejšie používajú na hlboko osadené skrutky alebo matice. Pozostávajú z rúrky, ktorá sa ovláda tyčou (kľúčom) pretláčanou cez otvor. Ich hlavnou výhodou je tenká stena, ktorá umožňuje ich nasadenie na maticu, okolo ktorej nie je veľa miesta.

Kľúče Torx

Na prvý pohľad vyzerajú ako imbusové skrutky, ale líšia sa svojím profilom. Ten je tvorený šesťcípou hviezdou so zaoblenými rohmi a zapadá len do drážky torx. Veľkosť torx kľúča preto musíte zvoliť podľa drážky.

Tabuľka veľkostí Torx:

Kľúče Torx - veľkosti Rozmer drážky
Torx 4 (T4) 1,30 mm
Torx 5 (T5) 1,42 mm
Torx 6 (T6) 1,70 mm
Torx 7 (T7 ) 1,99 mm
Torx 8 (T8) 2,31 mm
Torx 9 (T9) 2,50 mm
Torx 10 (T10) 2,74 mm
Torx 15 (T15) 3,27 mm
Torx 20 (T20) 3,86 mm
Torx 25 (T25) 4,43 mm
Torx 27 (T27) 4,99 mm
Torx 30 (T30) 5,52 mm
Torx 40 (T40) 6,65 mm
Torx 45 (T45) 7,82 mm

Nahé kľúče

Toto náradie sa skladá z nástrčného a račňového kľúča, na dotiahnutie pod iným uhlom je užitočný aj kľúč alebo kardan. Na ťažko prístupných miestach alebo pri hlboko zapustených skrutkách môžete použiť aj predĺženie. Absolútne najlepším riešením je zaobstarať si gola sadu, ktorá obsahuje všetky tieto časti.

Gola kľúče sú veľmi obľúbeným nástrojom na uťahovanie, pretože sú výrazne rýchlejšie a ľahšie sa s nimi pracuje.

Gola nářadí

Špeciálne kľúče

Existuje niekoľko ďalších typov kľúčov, ktoré sú určené len na určité úlohy. Napríklad skriňové kľúče sa používajú na otváranie skríň na plyn, vodu a elektrinu. Kľúč na radiátory sa používa na odvzdušnenie alebo demontáž radiátora. Ten bude užitočný aj na uvoľnenie termostatických ventilov. Pri výmene pneumatík na aute oceníte krížový kľúč na kolesá.

Do tejto kategórie zaraďujeme aj nastaviteľné kľúče, hoci nemajú špecifickú úlohu. Sú zvláštne tým, že majú dve rovné protiľahlé čeľuste, ktoré sa posúvajú bližšie alebo ďalej od seba pomocou skrutkového mechanizmu. Nemusíte sa teda starať o to, akú veľkosť kľúča použijete na danú skrutku, ale môžete nástroj prispôsobiť skrutke.

Uťahovanie/povoľovanie bez problémov

Keď ste sa už zoznámili s rôznymi typmi kľúčov, budete vedieť, ktoré z nich nevyhnutne potrebujete. Takisto viete, aké veľkosti kľúčov si máte vybrať na matice a skrutky. Potom môžete začať nakupovať s pokojným svedomím. Začnite.

 

Výber tlačidiel

 

Vytvorené2. 9. 2022
Záleží nám na vašom súkromí

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Povoliť všetkoPodrobné nastavení