.    Vážení zákazníci, predajňa aj eshop bude od 5.7. - 7.7.2023 UZAVRETÁ!

Typy skrutkovačov pre každú dielňu a domácnosť

Druhy šroubováků

 

<![endif]-->

Skrutkovač sa dá použiť všade - a určite nie je pravda, že vďaka akumulátorovým verziám nie je potrebné používať ručný. Ani v jednom prípade si však nevystačíte len s jedným typom. Vysvetlíme vám, ktoré typy potrebujete a na čo sú dobré.


Tip, drážka a ostatné

Klasický ručný skrutkovač má rukoväť a stopku s hrotom. Rôzne typy skrutkovačov sa líšia najmä tvarom hrotu (napr. šesťhranný skrutkovač) a dĺžkou drieku. Ani všetky rukoväte nie sú úplne rovnaké, ale dnes je prevažná väčšina vyrobená z tvrdého plastu, často s protišmykovou úpravou.

Pokiaľ ide odĺžky stopiek, sú v širokom rozsahu, takže ich na trhu nájdete:

Ako iste tušíte, pri rozhodovaní, ktorý skrutkovač kedy použiť, zohráva najväčšiu úlohu hrot skrutkovača alebo drážka v skrutke či skrutke. Hrot musí dokonale zapadnúť do drážky, preto musí mať rovnaký tvar a veľkosť.

Mimochodom, všetko o skrutkách nájdete v jednom z našich predchádzajúcich článkov.

typy hrotů u šroubováků

Ploché skrutkovače sú najstaršie

Je to spôsobené tým, že pôvodne sa vyrábali len skrutky s plochou drážkou. Ide o rovnú drážku cez hlavu a tento typ najčastejšie nájdete na staršom nábytku. Z tejto drážky, označenej ako (-) alebo PL, skrutkovač často vypadáva a nevydrží veľký krútiaci moment, preto sa neodporúča používať elektrický alebo akumulátorový skrutkovač. Tu prichádza na rad ručný plochý skrutkovač.

Hoci týchto skrutiek už nenájdete toľko, určite sa oplatí mať aspoň jeden plochý skrutkovač. Alebo jednu sadu s rôznymi veľkosťami. Pre každý prípad.

Tabuľka najpoužívanejších veľkostí plochých skrutkovačov a drážok (v mm):

Hrot skrutkovača The Groove
2 1,6
2,5 1,6-2
3,5 2-2,2
4 2,2-3
5,5 3,5-3,9
6,5 4-5,5
8 4,8-6
10 6-7
12 8

Údaje sa môžu mierne líšiť v závislosti od typu spojovacieho prvku a výrobcu.

Plochý šroubovák

Typy krížových skrutkovačov

Nie je tu žiadny kríž ako kríž, a to z dôvodu, že sú tu dve krížové drážky:

V rámci krížových skrutkovačov typu PH a PZ nájdete na trhu aj miniskrutkovače a sady krížových skrutkovačov.

Tabuľka najpoužívanejších veľkostí krížových skrutkovačov a drážok (v mm ):

Hrot skrutkovača Skrutky do kovu a plechu Skrutky do dreva
0 1,6-2,2 2
1 2-3,5 2,5-3,5
2 4-5 4-5,5
3 5,5-6,3 6-7
4 8-10 8

Údaje sa môžu mierne líšiť v závislosti od typu spojovacieho prvku a výrobcu.

Křížový šroubovák

Skrutkovače Torx na šesťhranné drážky

Šesťcípa hviezda so zaoblenými špicami, takto vyzerajú drážky torx (T alebo TX). Umožňujú spoľahlivejšiu prácu a vyšší krútiaci moment, takže s nimi môžete používať akumulátorový alebo elektrický skrutkovač. V prípade ručného náradia však potrebujete torx skrutkovač v správnej veľkosti.

Tabuľka najpoužívanejších skrutkovačov torx, skrutiek a skrutiek:

 

Skrutkovač Priemer skrutky Typ drážky v skrutke
Torx 6 (T6) M2 TX6
Torx 8 (T8) M2,5 TX8
Torx 10 (T10) M3 TX10
Torx 20 (T20) M4 TX20
Torx 25 (T25) M5 TX25
Torx 30 (T30) M6 TX30
Torx 40 (T40) M8 TX40
Torx 50 (T50) M10 TX50

Rovnako ako pri predchádzajúcich typoch nájdete aj sady skrutkovačov TORX alebo skrutkovačov TORX s otvorom v rukoväti na zavesenie.

Torx šroubovák

Skrutkovače na úsporu miesta a práce

V prípade bitových skrutkovačov existuje len jedna rukoväť so stopkou, do ktorej upnete požadovaný typ hrotu (bitu). Veľkosti a tvary bitov zodpovedajú uvedeným typom, takže najčastejšie sa používajú krížové bity PH a PZ, ploché bity a bity torx. Veľmi často sa tieto skrutkovače predávajú už v súprave s viacerými typmi bitov.

Skrutkovače s račňou vám výrazne uľahčia prácu. Z článku o druhoch kľúčov už viete, ako funguje račňový mechanizmus, ale opakovanie je matka múdrosti. Nástroj zaberá len na jednej strane a pri pohybe dozadu vynecháva zuby.

Remeselné skrutkovače nielen pre profesionálov

Nemusíte byť hodinár, aby ste mohli používať hodinársky skrutkovač. Je vhodný na najmenšie skrutky, ktoré môžete nájsť aj na okuliaroch alebo elektronike.

Podobne každý väčší domáci majster môže mať doma kvôli vlastnej bezpečnosti elektrikársky skrutkovač, pretože tento nástroj má certifikovanú izoláciu.

Hodinářské šroubováky

Skrutkujte rýchlo a bezpečne

Použitie správneho skrutkovača zjednoduší prácu a zabezpečí väčšiu bezpečnosť. Pri nesprávnom výbere sa môže nástroj scvrknúť, práca nepôjde tak hladko a vaše ruky a nervy budú v ohrození. Preto si zaobstarajte správne náradie a buďte pripravení na každú situáciu.

 

Kúpte si potrebné skrutkovače

 

Vytvorené7. 9. 2022
Záleží nám na vašom súkromí

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Povoliť všetkoPodrobné nastavení