Typy striech: ako sa líšia a čo si vybrať

Panoramatický pohled na střechy domů

Strecha je ozdobou domu, ktorá vás zároveň musí dobre chrániť pred poveternostnými vplyvmi. Preto sa uistite, že ste si vybrali správny typ strechy. Aby sme vám to uľahčili, pripravili sme prehľad vlastností, výhod a nevýhod jednotlivých typov.


Včlánku nájdete:

Aké sú typy striech?

Typ strechy sa vyberá nielen z estetického hľadiska, ale je dobré zohľadniť aj umiestnenie budovy a najmä požadovanú veľkosť strešného priestoru.

Strechy možno rozdeliť podľa viacerých hľadísk. Podľa počtu plášťov existujú:

  • Jednovrstvové strechy - najpoužívanejší typ. Vďaka súčasným kvalitným hydroizolačným a tepelnoizolačným materiálom sú veľmi vhodné na bývanie a iné účely za predpokladu, že nedochádza k zvýšenej produkcii vlhkosti (nad 60 % relatívnej vlhkosti).
  • Viacplášťové, najmä dvojplášťové strechy - typické pre väčšie verejné alebo účelové budovy. Vrchná vrstva má ochrannú a hydroizolačnú funkciu, spodná vrstva tepelnoizolačnú funkciu. Priestor medzi vrstvami je vetraný.

Ďalším spôsobom delenia je delenie podľa sklonu:

  • plochá (rovná) strecha so sklonom do 5°
  • šikmá strecha so sklonom do 45°
  • strmá strecha so sklonom nad 45°

V našom článku sa však zameriame na typ strechy podľa tvaru, jej výhody, nevýhody a použitie. Okrem nižšie uvedených nájdete aj rôzne kombinácie tvarov striech.

Sedlová strecha je najpoužívanejšia

Sedlová strecha patrí k základným jednoduchým typom striech a je historicky najrozšírenejším typom v Českej republike. Nájdeme ju na rodinných domoch, ako aj na radových domoch a chalupách vo vysokohorských oblastiach.

Sedlová strecha pozostáva z dvoch šikmých strešných rovín spojených v hrebeni a dvoch štítov. Môžete vidieť aj obrátenú sedlovú strechu, kde sa dve šikmé plochy stretávajú v žľabe. Zvyčajne je jednoplášťová alebo dvojplášťová, ale vyrábajú sa aj trojplášťové sedlové strechy.

Dům se sedlovou střechou

Sklon sedlovej strechy závisí od použitej strešnej krytiny a možného využitia podkrovia. Minimálny sklon sedlovej strechy bez podkrovia je 5°, ale závisí od zvolenej strešnej krytiny. Pre obytný priestor pod strechou je ideálny sklon 35° - 45°, ktorý zabezpečí nielen pohodlné bývanie, ale aj bezproblémový odtok dažďovej vody do žľabov.

Výhody sedlovej strechy:

Nevýhody sedlovej strechy:

  • využitie podkrovia je obmedzené sklonom.

Valbová strecha nemá štíty

Valbová strecha je konštrukčne podobná sedlovej streche, ale namiesto štítu má na každom konci dve šikmé štítové plochy alebo valby. Tvoria ju teda štyri šikmé plochy, pričom dve protiľahlé plochy sú lichobežníkovéa na vrchole sú spojené hrebeňom, ďalšie dve majú trojuholníkový tvar a sú spojené s lichobežníkovými stranami.

Nachádza sa tu aj polvalbová strecha, ktorá je tiež tvorená štyrmi šikmými strechamia hrebeňom, ale má aspoň čiastočne zachovaný štít.

Valbová strecha je pre svoju eleganciu veľmi obľúbená pri rodinných domoch. Možno použiť prakticky akúkoľvek strešnú krytinu. Je ideálna do oblastí so silným dažďom a nárazovým vetrom. Uhol sklonu pre oblasti s miernymi zrážkami je 5° až 40° a 40° až 60° v ťažších podmienkach.

Dům s valbovou střechou

Pokiaľ ide o obytné podkrovie, s valbovou strechou je to trochu zložitejšie. Podľa požiadaviek na obytný priestor v miestnostiach so šikmým stropom podľa vyhlášky č. 268/2009 Z. z. a ČSN 73 4301 možno na bývanie využiť len strednú časť podkrovia.

Výhody valbovej strechy:

  • lepšiu ochranu pred poveternostnými vplyvmi,
  • elegantný dizajn,
  • útulnejší pocit v podkroví.

Nevýhody valbových striech:

  • zložitejšie návrhy,
  • vyššie náklady na implementáciu,
  • obmedzené využitie podkrovia na bývanie,
  • chýbajúce štítové steny na umiestnenie okien a osvetlenia podkrovia.

Šikmá strecha je najjednoduchší typ

Šikmá strecha pozostáva z jednej strešnej roviny so sklonom na jednu stranu. Ten môže mať sklon od 5° do 45°, pričom väčší sklon zabezpečuje lepší odvod vody do žľabov. Šikmá strecha je obľúbená v moderných pasívnych a nízkoenergetických domoch, pretože znižuje náklady na vykurovanie. Je vhodná aj na zastrešenie garáže alebo pergoly. Jej výstavba je veľmi jednoduchá a rýchla a montáž si môžete urobiť sami.

Strešná plocha by mala byť na náveternej strane, zatiaľ čo vyvýšená plocha s oknami by mala byť na slnečnej strane. Na šikmú strechu odporúčame ľahkú plechovú krytinu, asfaltové šindle alebo vláknocementové šindle. Vyhnite sa ťažkým betónovým strešným krytinám alebo páleným škridlám.

Dům s pultovou střechou

Výhody šikmej strechy:

  • jednoduchý dizajn,
  • nízke náklady na výstavbu,
  • menšia potreba vykurovania domu,
  • vhodné na inštaláciu solárnych systémov.

Nevýhody šikmej strechy:

  • nízky sklon môže spôsobiť problémy s odtokom dažďovej vody alebo snehu,
  • Preto nie je vhodný do horských oblastí.

Stanová strecha neumožňuje obytné podkrovie

Stanová strecha je podobná valbovej streche, ale nie je zakončená hrebeňom. Trojuholníkové strešné roviny sa tu zbiehajú a vytvárajú štvorboký štít. Variantom je valbová strecha s ostrejším sklonom strešných rovín. Štandardne sa oba typy skladajú zo štyroch strešných rovín.

Stanovú strechu nájdete najmä na štvorcových domoch a prízemných bungalovoch, ale obľúbená je aj na altánkoch, pergolách a iných prístreškoch. Má nižší sklon, takže podkrovie možno využiť ako úložný priestor. Strešná krytina na stanovú strechu by sa mala vyberať s ohľadom na nižší sklon.

Dům se stanovou střechou

Výhody stanovej strechy:

  • jednoduchý dizajn,
  • estetický architektonický prvok,
  • možnosť presahov na zatienenie okien,
  • ochrana priestoru pod strechou zo všetkých strán.

Nevýhody stanovej strechy:

  • menší priestor pod strechou,
  • prácnejšia montáž strešnej krytiny s vyššími materiálovými stratami.

Mansardová strecha predstavuje pôvodnú geometriu

V tomto prípade ide v podstate o variant sedlovej strechy, kde je každá šikmá plocha strechy medzi hrebeňom a odkvapom ešte raz zalomená. Zatiaľ čo spodná strešná rovina má vysoký sklon, horná má mierny sklon. Priestor pod touto strechou sa nazýva manzarda.

Manzardová strecha sa často kombinuje s oknami a balkónmi, čo domu dodáva jedinečný nádych. Manzardové strechy môžete zvyčajne vidieť na starších domoch a vilách. Dnes sa tento typ používa najmä pri rekonštrukciách, keď sa nechcete zaoberať výstavbou ďalšieho poschodia, pretože zvyšuje využiteľnosť podkrovia.

Existujú dva typy:

  • pravá manzardová strecha, ktorej spodná časť ustupuje za rovinu fasády,
  • falošná manzardová strecha, pričom v skutočnosti ide o sedlovú alebo valbovú strechu, po ktorej nasleduje kladenie škridiel z horného poschodia budovy.

Dům s mansardovou střechou

V minulosti boli manzardové strechy väčšinou pokryté pálenou škridlou alebo šindľom. V súčasnosti sa môžu používať všetky typy strešných krytín vhodných pre vyššie sklony. Najčastejšie ide o 60° až 80° pre spodnú, strmšiu časť, zatiaľ čo horný sklon je 30° až 50°.

Výhody mansardovej strechy:

  • lepšie využitie obytného priestoru v podkroví,
  • originálny vzhľad.

Nevýhody manzardových striech:

  • náročnejšie konštrukcie,
  • nákladnejšie na realizáciu.

Ako si vybrať

Teraz poznáte typy striech domov a iných budov. Čo by ste teda mali zvážiť, keď sa rozhodujete medzi sedlovou a valbovou strechou, alebo máte záujem o úplne inú?

Z hľadiska finančných možností sme zoradili tvary striech od najlacnejších po najdrahšie.

  1. Sedlo a pult.
  2. Stan alebo vyšívanie.
  3. Valb, polvalb a mansarda.

A potom, samozrejme, záleží na tom, či chcete mať obývateľné podkrovie. Ak áno, najlepšou voľbou je manzardová a sedlová strecha, pričom veľkú úlohu zohráva sklon strechy. Menej výhodná je valbová/polovalbová strecha, pri šikmej a stanovej streche zabudnite na obytný priestor pod strechou.

Venujte pozornosť kvalite

Nech už si vyberiete akýkoľvek typ strechy, všetky materiály vyberajte od osvedčených výrobcov a hľadajte skúsených remeselníkov. Strecha by mala niečo vydržať. Mnohé kvalitné výrobky, ktoré potrebujete, nájdete tu, preto neváhajte a začnite nakupovať hneď teraz.

Vytvorené11. 4. 2023

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Podrobné nastaveníPovoliť všetko