Strešné vikiere ako riešenie podkrovných priestorov

Střešní vikýř zasazený do střechy domu v dřevěném obložení

 

<![endif]-->

Inovatívne architektonické prvky, ktoré vpúšťajú do domu prirodzené svetlo a vytvárajú nádherný výhľad na oblohu... Ide o strešné vikiere. Moderné a funkčné riešenie, ktoré je čoraz obľúbenejšie. V prípade nevyužitého podkrovného priestoru ponúka potenciál na vytvorenie osobitého obytného priestoru.


Pozrime sa bližšie nastrešné vikiere:

Čo je strešný vikier a aká je jeho cena

Ide o strešnú konštrukciu, ktorá slúži na zväčšenie obytného priestoru v podkroví a jeho presvetlenie. Preto sa nenechajte oklamať. Funkcia vikiera nie je dekoratívna, ale v skutočnosti praktická. Často sa uvádza ako alternatíva k tradičným strešným oknám, ale medzi nimi je niekoľko rozdielov.

Obložený vikýř s designem, který odpovídá celkovému vzhledu střechy

Cena vikierov závisí od mnohých faktorov. Závisí od veľkosti, tvaru, materiálu, zložitosti montáže a zemepisnej polohy. Samozrejme, hovoríme o sume vyššej ako v prípade strešných okien. V prípade štandardnej veľkosti vás tento prvok bude stáť niekoľko tisíc. Ak je však potrebné vikier prispôsobiť konkrétnym rozmeroma podmienkam stavby, cena sa môže výrazne zvýšiť až na 60 000 Kč.

Rozhodovanie - vikier alebo strešné okno?

Nespornou výhodou vikierov je už spomínané zväčšenie obytného priestoru. Na druhej strane je potrebné vziať do úvahy, že v porovnaní so strešným oknom sa do miestnosti dostáva oveľa menej denného svetla v dôsledku slabšieho lomu.

Střecha se dvěma střešními okny

Ak sa do stavby pustíte svojpomocne a najmä bez odborného dohľadu, riskujete, že vám do domu bude zatekať. Preto je mimoriadne dôležité, aby sa na výstavbe vikiera podieľal len kvalifikovaný odborník.

Použitie strešných okien a vikierov je vždy individuálne. V niektorých prípadoch sú lepšie vikiere, v iných strešné okná. Pri zvažovaní zohľadnite cenu, praktické vlastnosti oboch typov a výhody a nevýhody oboch možností:

  Výhody Nevýhody
Strešné okná
  • jednoduchšie a lacnejšie riešenie
  • lepšie osvetlenie interiéru
  • ľahšie vetranie
  • možnosť kombinácie viacerých strešných okien zabezpečuje ešte lepšie osvetlenie priestoru
  • často za prehrievaním interiéru
  • šikmá poloha skla zhoršuje jeho izolačné vlastnosti
  • relatívne obmedzený pohľad
  • v prípade nesprávnej inštalácie hrozí nebezpečenstvo prieniku vody zo strechy
Strešné vikiere
  • viac priestoru na úkor nižšieho sklonu strechy
  • pôvodný vzhľad
  • v zime nezasnežujú
  • môžete ich otvoriť aj za daždivého počasia
  • umiestnením vikiera je možné vytvoriť francúzske okno alebo strešnú terasu
  • Vertikálna poloha okna zabezpečuje ľahší prístup v prípade údržby
  • finančne náročnejšie
  • v prípade nesprávnej konštrukcie hrozí riziko vniknutia vody
  • pri montáži je potrebný väčší zásah do strešnej konštrukcie
  • dodatočná výstavba je komplikovaná a nákladná.
  • je dôležité zabezpečiť vetranie pomocou tepelnej izolácie

Typy strešných vikierov

Líšia sa dizajnom, veľkosťou, materiálom a funkciou. Vikier môžete postaviť takmer na každom dome so šikmou strechou a podkrovím, a dokonca aj na plochej streche.

Moderní střešní vikýř

Pri navrhovaní odporúčame zvoliť čo najjednoduchší tvar, aby čo najprirodzenejšie zapadol do architektúry budovy. Pozrime sa na rôzne typy vikierov, ktoré sú dostupné na trhu.

Pultový vikier

Šikmý vikier je jedným z najčastejšie volených typov. Vyznačuje sa sklonom jednej časti strešného plášťa, ktorá sa zvyčajne nachádza na vrchole strechy. Je na vás, či vikier vytvoríte súčasne s obvodovou stenou domu, alebo ho presuniete do vzdialenejších častí strechy.

Štítový vikier

Charakteristickým znakom je tvar, ktorý zodpovedá tvaru sedlovej strechy domu. Sedlová strecha je charakteristická svojím sklonom, a preto sa sedlový vikier skladá z dvoch celkov spojených v hornej časti. Bočné strany zostávajú zvislé.

Valbový vikier

Tento typ sa používa na montáž na valbové strechy. Od sedlového vikiera sa líši len prednou stenou, pretože strešná konštrukcia je prekrytá valbovou (alebo polvalbovou) strechou. Vznikajú tak dva nárožia, z ktorých voda odteká pozdĺž strešnej roviny.

Trapézový vikier

Trapézový vikier je špeciálne navrhnutý tak, aby sa prispôsobil tvaru trapézovej strechy, ktorá má jednu stranu dlhšiu ako druhú.

Štítový vikier

Tento typ vikiera sa vyznačuje trojuholníkovým tvarom.

Volské oko

Vikier, nazývaný volské oko, je charakteristický svojím okrúhlym tvarom a často sa používa ako dekoratívny prvok na historických budovách alebo novostavbách v tradičnom architektonickom štýle. Veľmi sa podobá románskemu vikieru, ale líši sa predĺženými bočnými stenami.

Výber strešnej krytiny

Prvým kritériom, ktoré odporúčame zohľadniť, by mala byť funkčnosť strešnej krytiny, t. j. jej schopnosť odvádzať zrážky a chrániť strechu pred vlhkosťou a poškodením. V záhyboch strechy sa môže zachytávať voda alebo sneh. Odporúčame vyberať strešné krytiny od overených dodávateľov.

Ďalším faktorom je estetický vzhľad krytiny, ktorý by mal byť v súlade s celkovým vzhľadom budovy a štýlom vikiera. Zvoľte krytinu ako na zvyšku celej strechy.

Moderní vikýř zasazený do hřebene střechy

Na výber má vplyv aj sklon strechy. Najvhodnejšou voľbou sú klasické keramické alebo betónové škridly, ktoré sa vyznačujú vysokou odolnosťou, dlhou životnosťou a sú veľmi ľahké. Niektoré typy vikierov predstavujú z hľadiska hmotnosti veľkú záťaž pre konštrukciu domu, preto je správny výber strešnej krytiny veľmi dôležitý. Ideálnym riešením môže byť plastová strešná krytina, ktorá je ľahká a zároveň spĺňa všetky potrebné funkcie. Pri skladanej strešnej krytine nezabudnite dodržať minimálny bezpečný sklon. Ak je sklon menší ako 12°, zvoľte radšej kovovú strešnú krytinu.

Stavebné povolenie

Výstavba vikiera podlieha stavebnému zákonu. To znamená, že budete potrebovať stavebné povolenie. Ak vikier iba renovujete a nemeníte jeho tvar, malo by vám stačiť stavebné povolenie .

Výstavba a konštrukcia strešného vikiera

Napriek všetkým výhodám, ktoré strešné vikiere ponúkajú, je dôležité si uvedomiť, že ide o zložitú stavebnú konštrukciu. Väčšinou sa stavajú súčasne so strešnými väzníkmi, ale ani ich dodatočná montáž nie je problém.

Zabezpečte presnosť konštrukcie nosnej konštrukcie. Budete musieť vytvoriť steny, ktoré môžu byť vymurované alebo obložené lisovanými drevenými doskami. Nezabudnite na izoláciu stien a strechy vikiera a na správnu inštaláciu parozábrany v interiéri a difúznej fólie v exteriéri. V neposlednom rade je na mieste realizácia opláštenia stien a odkvapov.

Nesprávne navrhnuté detaily, zle pripojené parozábrany alebo nesprávne navrhnuté vpusty sú častými príčinami porúch budov. Prípadné opravy sú časovo aj finančne náročné. Obráťte sa preto na odborníkov a vyhnite sa zbytočným problémom v budúcnosti.

Vytvorené15. 5. 2023

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Podrobné nastaveníPovoliť všetko