.    Vážení zákazníci, predajňa aj eshop bude od 5.7. - 7.7.2023 UZAVRETÁ!

Typy vrtákov: jeden typ pravdepodobne nestačí

Druhy vrtáků

 

<![endif]-->

Nebuďte "vŕtačkou" a vyberte si pre každú činnosť ten správny dril. Zistite všetko o driloch, ich druhoch a použití práve teraz. Potom pre vás bude vŕtanie a vŕtanie hračkou.


Popis vrtáka - nie je vrták ako vrták

Mohlo by sa zdať, že vŕtačka je úplne jednoduchý nástroj, ktorý nemôže pozostávať z viac ako jednej časti. Opak je však pravdou. Opis vŕtačky vyzerá takto:

 • Telo
 • stopky
 • krk
 • šikmá drážka
 • tip
 • fazuľa
 • Jadro
 • rebrá

Vrtáky sa rozdeľujú najmä podľa typu vŕtaného materiálu, ale dôležité sú aj ďalšie kritériá, napríklad spôsob upínania.

Typy vrtákov podľa materiálu

Určite si viete predstaviť, že ide o vŕtačky do dreva, kovu, betónu alebo muriva a ďalšie. Tie sa potom delia podľa požadovaného priemeru, hĺbky otvoru alebo konkrétneho materiálu.

Druhy vrtáků dle materíálu

Typy vrtákov do dreva

Ploché vrtáky sú vhodné na otvory s veľkým priemerom, hadovité vrtáky si poradia s hlbšími otvormi. Špirálové vytvárajú ostrý okraj otvoru bez triesok. Frézovacie vrtáky sa používajú na nekruhové otvory, stupňovité vrtáky na vytváranie viacerých otvorov naraz a odsadené vrtáky na montážne otvory. Skrutkovacie vrtáky používajú väčšinou profesionáli, zatiaľ čo skrutkovacie vrtáky sú najbežnejším typom vrtákov do dreva medzi domácimi majstrami.

Typy vrtákov do kovu

Pri vŕtaní do kovu rozhoduje o výbere vrtáka konkrétny materiál alebo jeho tvrdosť. Aké vrtáky do kovu nájdete na trhu?

 • HSS-Co
  • Vrtáky najvyššej kvality na použitie na nerezovú oceľ, nehrdzavejúcu oceľ, železo a liatinu. Sú vysoko výkonné a odolné.
 • HSS-G
  • Vysokokvalitné vrtáky, ktoré dokážu vŕtať do materiálov s pevnosťou v ťahu až 900 N/mm². Ideálne pre legovanú aj nelegovanú oceľ.
  • Ponúkame aj obojstranné vrtáky HSS-G na nitovanie.
 • HSS
  • Tvrdé a pružné vrtáky do liatiny.
 • HSS-TiN
  • Vrtáky so špeciálne tvrdeným povrchom na vŕtanie do temperovanej liatiny, spekanej liatiny, medi a bronzu.

 

Stupňovitý vrták do kovu

Ponúkame aj tieto typy vrtákov do kovu: vrtáky so zníženou stopkou, ktoré umožňujú nasadenie na vrták s menším skľučovadlom, a vrtáky so zapustenou stopkou ktoré sú veľmi presné a používajú sa najmä tam, kde sa vyžaduje presné vŕtanie. Predĺžené vrtáky sa používajú na vytváranie hlbokých otvorov.

Odpovieme na najnaliehavejšiu otázku: Ako rozpoznať vrták do železa? Má klasický tvar a hrot vybrúsený do špičky alebo prierezu.

Ktorý vrták do betónu a muriva?

Rozhodne špeciálny, určený len na túto činnosť. Pri vŕtaní do plných tehál vyberte vrták s priemerom hmoždinky, pri dutých tehlách vyberte vrták menší ako otvor. Ak stojíte pred otázkou, aký vrták do panelu použiť, siahnite po vrtáku SDS, ktorý v kombinácii s pneumatickým kladivom zvládne aj to najtvrdšie murivo.

Vrtáky na obkladačky a dlažd ice

Vŕtanie do obkladačiek je náročné, vrták môže skĺznuť a poškodiť obkladačku. Preto sú na túto činnosť najvhodnejšie špeciálne ofsetové vrtáky a korunky.

Ďalšie typy vrtákov a ich použitie

Na trhu nájdete aj záhlbníky, ktoré sa používajú na vytváranie otvorov pre skrutky s valcovou hlavou, ako aj vrtáky do skla, kameňa a rôzne univerzálne vrtáky. Nezabudnime ani na stredové vrtáky, ktoré sa používajú na vytváranie priehlbín na upínanie obrobkov alebo na vŕtanie strediaceho zárezu na určenie presnej polohy osi otvoru. Typy strediacich vrtákov potom vychádzajú z materiálu, do ktorého vŕtate.

Ak rozdelíme typy vrtákov podľa upínania, dostaneme nasledujúci zoznam:

SDS vrtáky

Sady vŕtačiek pre skutočných domácich majstrov

Keďže je pravdepodobné, že zakaždým budete musieť vyvŕtať otvor s iným priemerom, budete potrebovať aj vrtáky s rôznymi priemermi. Skvelým riešením sú sady vrtákov. Nájdete ich tu veľa, napríklad sadu vrtákov do dreva v tvare hada, sadu vrtákov do plechu HSS alebo sadu vrtákov na skrutkovanie. Tým však nekončíme, presvedčte sa sami.

Vŕtať čokoľvek

Vyberte si z našej širokej ponuky vrtákov a my vám zaručujeme, že žiadna diera ani materiál pre vás nebudú problémom.

Výber vrtákov

 

Vytvorené2. 8. 2022
Záleží nám na vašom súkromí

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Povoliť všetkoPodrobné nastavení