Všetko, čo potrebujete vedieť o chemickej kotve

Kedy stačí použiť hmoždinku a kedy je vhodnejšia chemická kotva? To nie je jediná otázka, na ktorú môžeme odpovedať. V našom krátkom prehľade nájdete jednoduchý návod, ktorý vám ukáže, že inštalácia chemickej kotvy nie je zložitá. Máme pre vás aj tip, ako postupovať, aby ste mohli jednu výplň použiť viackrát.

Co je chemická kotva a kde se používá
Čo je chemická kotva a kde sa používa Novinky

Chemická kotva je alternatívou klasickej hmoždinky. Používa sa na upevnenie skrutiek alebo svorníkov v murive. Často sa označuje aj ako chemická hmoždinka alebo chemická malta.

Najčastejšie použitie chemických kotiev

  • narušené murivo
  • v blízkosti rohov
  • vysoko namáhané kĺby
  • upevňovanie ťažkých predmetov

Ako funguje chemická kotva

Ide o rýchlo vytvrdzujúcu polyesterovú alebo vinylesterovú živicu s obsahom cementu, ktorá, laicky povedané, doslova spevní ukotvený predmet do muriva. Z technického hľadiska ide o spojenie konštrukčných plôch medzi kotvou a živicou a medzi živicou a murivom.

Rozdíl mezi chemickou a klasickou hmoždinkou
Rozdiel medzi chemickým a konvenčným hmoždinkami Novinky

Dôležitým faktorom je výrazne vyššia nosnosť chemickej kotvy a skutočnosť, že znižuje napätie v murive. Výsledkom je pevnejší a odolnejší spoj. Z hľadiska pevnosti v ťahu ide o vysokopevnostné spoje, vďaka ktorým sú chemické kotvy v stavebníctve také obľúbené.

Na bežné použitie v domácnosti zvyčajne stačí klasická hmoždinka. Ak sa však rozhodneme pripevniť ťažšie predmety, napríklad umývadlo, je potrebné použiť závesnú konzolu.alebo dokonca markízu či ľahšiu konštrukciu, je lepšie zvoliť chemickú hmoždinku, t. j. chemickú kotvu. Práca s chemickou kotvou je veľmi jednoduchá, ako uvidíte ďalej.

Cena chemických kotiev

Cena jedného balenia chemickej kotvy závisí od výrobcu, veľkosti a typu. Pohybuje sa od 120 do 600 Kč. V prípade epoxidovo-akrylátových prípravkov však môžete nájsť aj chemické kotvy s cenou až dvakrát vyššou.

Cena chemickej kotvy do betónu sa výrazne nelíši od ostatných, vždy závisí od výrobcu a veľkosti balenia.

Ak chcete zistiť, ako rýchlo spotrebujete svoju chemickú kotvu, použite"kalkulačku spotreby chemickej kotvy" na internete.

Rozdíly v kotvení do různých materiálů
Rozdiely v kotvení do rôznych materiálov Novinky

Chemická kotva sa používa na kotvenie do širokého spektra tvrdých materiálov okrem dreva. Nie je preto vhodná na montáž montovaných drevených domov. Používa sa do dutého aj plného muriva. Nižšie sú uvedené rozdiely v kotvení do rôznych materiálov, ktoré ovplyvňuje najmä priemer otvoru. Ten sa volí v závislosti od veľkosti kotviaceho materiálu a štruktúry muriva.

Pri pevných materiáloch by mal byť priemer otvoru približne o 0 2 mm väčší ako veľkosť skrutky alebo skrutky. V prípade dutého muriva sa do vyvŕtaného otvoru najprv vloží plastové alebo kovové sito. Tomu by mal zodpovedať aj priemer otvoru. Otvor sa potom vyplní kotviacim materiálom.

V prípade plného muriva sa otvor vyplní približne do polovice až dvoch tretín, v prípade dutého muriva sa otvor so sitkom vyplní úplne.

Plastové sitká sú určené pre menšie priemery skrutiek a sú dostupné v rôznych dĺžkach. Kovové sa predávajú na metre a možno ich skrátiť na požadovanú dĺžku.

Ukotvenie stĺpika pomocou chemickej kotvy

Kotvenie skloneného stĺpa, na ktorom spočíva celá hmotnosť strešnej konštrukcie, je náročná úloha. Podľa stavbárov je aj v tomto prípade najlepšou voľbou chemická kotva, ale len určitého typu. Polyesterové kotvy sú na vonkajšie použitie úplne nevhodné, preto použite epoxidakrylátové alebo vinylesterové.

Chemická kotva a čas vytvrdzovania

Hoci na konečné vytvrdnutie je potrebné počkať desiatky minút až hodín, chemická kotva začne tvrdnúť v priebehu niekoľkých minút. Čas vytvrdzovania závisí od presného zloženia kotvy a tiež od teploty materiálov a prostredia. Vo všeobecnosti platí, že čím je teplejšie, tým rýchlejšie kotva vytvrdne.

Vytvrdenie chemickej kotvy v tabuľke

Použili sme napríklad kotvu SCELL-IT Chemical Anchor ECO.

Teplota 5 ℃ 10 ℃ 20℃ 30 ℃ 35 ℃
Čas želírovania a spracovania 25 min. 15 minút 6 min. 4 min. 2 min.
Úplný čas vytvrdzovania 120 min. 80 min. 45 minút 25 min. 20 minút

Chemická kotva - návod
Chemická kotva - pokyny Novinky

Ak budete postupovať podľa pokynov uvedených v tejto príručke, používanie chemickej kotvy je veľmi jednoduché. Na jej aplikáciu na väčšinu výrobkov budete potrebovať len štandardnú vytláčaciu pištoľ. Ak si vyberiete profesionálne balenie, budete musieť použiť aj špeciálnu pištoľ.

Postup inštalácie chemických kotiev:

  1. vyvŕtať otvor
  2. vysávač alebo špeciálna kefa na odstraňovanie prachu
  3. aplikovať chemickú kotvu pomocou pištole a miešacieho hrotu
  4. zaskrutkovať skrutku, skrutku atď.
  5. počkajte, kým chemická kotva stvrdne

TIP: Pozrite si, ako sa používa chemická kotva do betónu - na internete nájdete mnoho videí na túto tému.

Ako hlboko aplikovať chemickú kotvu

Hĺbka otvoru závisí od typu kotvy, ktorú chcete použiť. Vždy postupujte podľa pokynov výrobcu.

Ako odstrániť chemickú kotvu

Vzhľadom na jej odolnosť a pevnosť je pomerne náročné kotvu úplne odstrániť. Riešením je odrezať ukotvený predmet, dôkladne vybrúsiť časť, ktorá zostala v stene, a nakoniec oblasť znovu omietnuť.

Na co si dát u chemických kotev pozor!
Na čo si dať pozor pri chemických kotvách! Novinky

Pred montážou si pripravte všetky potrebné nástroje a kotviaci materiál. Chemická kotva začne tuhnúť v priebehu niekoľkých minút.

Ak budete používať chemickú kotvu v interiéri, je dôležité vybrať si výrobok, ktorý neobsahuje rakovinotvornú látku styrén. Táto skutočnosť je uvedená na etikete výrobku alebo v karte technických údajov.

Tip na záver

Ak nepoužívate celú kotvu, neodstraňujte miešací hrot, slúži ako uzáver.pri ďalšom kotvení stačí vymeniť starý miešací hrot za nový a môžete pokračovať v kotvení. Takto nebudete musieť hneď kupovať novú kotvu.

Vytvorené20. 1. 2020

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Podrobné nastaveníPovoliť všetko