Podrezanie previsu strechy nielen zlepšuje vzhľad domu, ale aj chráni konštrukciu. A to tak pred poveternostnými vplyvmi, ako aj pred nežiaducimi obyvateľmi, ako sú vtáky, hmyz a hlodavce. Takzvané podhľady zlepšujú aj tepelnoizolačné a zvukovoizolačné vlastnosti strechy. Ako sa však líšia rôzne podhľady a ako si vybrať ten najlepší typ?
Článok vás prevedie touto problematikou a vy sa to dozviete:
Môžete si vybrať z rôznych materiálov a vzorov, ale vždy sa uistite, že vonkajšie stropy sú dostatočne odolné:
prach,
vlhkosť,
na výkyvy počasia,
hmyz.
Drevené paluby a dosky
Tradičným materiálom pre stropy je drevo, ktoré je vďaka svojej prirodzenej štruktúre vhodné pre väčšinu typov budov. Na drevené stropy môžeme použiť doskové rezivo, trámy alebo masívne drevené dosky, ktoré sú na pero a drážku. Nemusíte sa obávať aglomerovaného dreva (drevotrieskové dosky, drevovláknité dosky atď.).
Masívne paluby sa najčastejšie vyrábajú z domáceho alebo severského smreka, borovice alebo duba. Ich výrobné náklady sú veľmi nízke, palubovky sa ľahko montujú a majú jedinečný vzhľad. Na druhej strane ich objem kolíše vplyvom počasia a nedajú sa udržiavať bez pravidelnej údržby, napríklad natierania lakom, voskom alebo lazúrou.
Z týchto dôvodov sa čoraz viac používa aglomerované drevo, ktoré jeTým sa eliminuje potreba údržby. Materiál z aglomerovaného dreva je stálofarebný a dá sa ľahko rezať a vŕtať.
Ďalšou možnosťou je vyrobiť vonkajšie stropy z OSB dosiek, ktoré sú vyrobené z ihličnatých triesok a zlepené živicou. Môžu mať rovné hrany alebo pero a drážku ako palubovky. Musíte ich však ošetriť lakom alebo lazúrou a tento náter pravidelne obnovovať.
Cena strešného podkladu s dreveným obkladom závisí od požadovaného množstva, pričom 1 m² obkladu stojí približne 400-600 Kč. Cena 1 m² OSB dosiek na podbitie strechy sa pohybuje od 150 do 500 Kč.
PVC stropy
Na plastové strešné podhľady sa najčastejšie používa tvrdený polyvinylchlorid (PVC) vystužený sklenými vláknami. Ich veľké výhody sú:
veľká pevnosť,
vysoká odolnosť,
nízka hmotnosť,
dlhá životnosť,
stálofarebnosť,
bezúdržbové,
rôznorodosť farebného povrchu.
Niektoré plastové strešné palubovky imitujú vzhľad dreva a kombinujú jedinečný vzhľad drevených paluboviek so skvelými vlastnosťami plastu. Nevýhodou týchto podhľadov je tepelná objemová rozťažnosť.
Praktickou alternatívou plastových paluboviek sú vonkajšie podhľadové dosky, ktoré vám ušetria čas a námahu pri montáži. Trojmetrová doska so šírkou 305 mm stojí vo farebnom prevedení 210 Kč, kým pri imitácii dreva (napr. rôzne druhy duba alebo orecha) je to 279 Kč za kus.
Plechový podhľad strechy
Kovové stropy nie sú v rodinných domoch veľmi bežné, môžete ich vidieť skôr na rekreačných domoch v kombinácii s kovovou strešnou krytinou. Plechové podhľady majú niekoľko výhod:
dlhá životnosť,
trvalý vzhľad,
bezúdržbové,
odolnosť voči zmenám teploty.
Okrem toho sú dnes k dispozícii fólie s plastovým povlakom vo farbách, ktoré zaručujú zaujímavý vzhľad.
Kedy vykonať podrezanie strechy
Bez ohľadu na to, aký stropný materiál si vyberiete, je dôležité dodržiavať pokyny stanovené výrobcom. Každopádne existuje odpoveď na otázku, kedy robiť podhľady: keď je celá budova uzavretá pred poveternostnými vplyvmi a konštrukcia postavená za mokra je dobre vysušená.
Podhľady nemusíte robiť hneď po dokončení domu, ale neodkladajte ich príliš dlho, pretože ich prínos je nesporný.
Skôr ako začnete s podhľadmi, musíte si najprv pripraviť nosnú konštrukciu, napríklad z impregnovaných drevených líšt, ktorá musí byť kolmá na zamýšľanú orientáciu dosiek alebo panelov. Rozstupy latí nesmú byť väčšie ako rozstupy strešných krokiev. Konštrukciu ukotvite k obvodovej stene a ku krokvám.
Podklad pod strechu s palubovkami: postup krok za krokom
Na montáž každého podhľadu budete potrebovať lešenie. Ak ste už zmontovali a upevnili nosnú konštrukciu, pripravte si ju tiež:
Paluby narežte na požadovanú dĺžku a tvar. Uistite sa, že sú rozmery správne. Pripevnite paluby ku konštrukcii pomocou skrutiek a špeciálnych kotviacich "žabiek" (svorky na pripevnenie paluby). Palubovky vždy pripevňujte perom nahor a drážkou nadol.
Vonkajšie OSB podhľady pripevňujte tak, aby spoj jednotlivých dosiek bol vždy na latách, aby sa spoj časom nedeformoval. V prípade potreby môžete na OSB dosky naniesť omietku, aby podhľad dokonale ladil s fasádou domu.
Ako vyrobiť vonkajšie stropy z PVC dosiek
Vonkajšieplastové stropné dosky sa montujú na nosnú konštrukciu z laty s minimálnymi rozmermi 25 × 50 mm, pričom maximálna vzdialenosť medzi latami by nemala presiahnuť 40 cm. Odporúča sa inštalovať pri teplote okolia nad 5 °C.
Najprv sa J-profily pripevnia k latám, ktoré sa používajú na lemovanie a do ktorých sa vkladajú dosky. Každú tretiu alebo štvrtú perforovanú dosku treba namontovať kvôli správnemu vetraniu strechy. H profily sa používajú na dokončenie podhľadov v rohoch budovy.
Všetky stropné prvky sú k nosnej konštrukcii pripevnené pomocou skrutiek chránených proti korózii, ktoré sú priskrutkované kolmo k latám v strede montážnych otvorov. Nezabudnite ponechať vôľu približne 1 mm na kompenzáciu teplotných zmien dĺžky.
Podklad pod strechusvojpomocne: áno alebo nie?
Ako vidíte, postup nie je až taký zložitý. Čo vás však môže obmedzovať, je menšia zručnosť, nedostatok vhodných nástrojov alebo strach z výšok. Zvážte preto nebezpečenstvá spojené so samotným postupom a prípadnou nesprávne vykonanou prácou. Niekedy je naozaj lepšie nechať to na profesionálov.
Vonkajšie stropy a dizajn
Strešné podhľady doladia dizajn vášho domu, preto by ste nemali podceňovať ani ich výkon. Zvoľte vzhľad a farbu podľa výrazných prvkov: okien, odkvapov, fasády. Zohľadnite aj umiestnenie budovy.
Ak máte prízemný dom a presah strechy sa nachádza nad pochôdznou časťou pozemku (chodník okolo domu, terasa, vchod atď.), môžete podhľad vylepšiť vonkajším svetlom v strope.
Poďme na to
Teraz už viete, čo je to podhľad, na čo sa používa a aký materiál sa používa na vonkajšie podhľady. Môžete si vybrať na základe ceny, vzhľadu alebo požiadaviek na údržbu. Ak sa rozhodnete inštalovať podhľad sami, nezabudnite sa postarať o ochranné pomôcky a prijať dostatočné bezpečnostné opatrenia. Nebojte sa výsledok korunovať vonkajším stropným osvetlením. A hlavne: materiály, náradie a ďalšie prvky nakupujte u odborníkov.
Vytvorené1. 6. 2023
Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.