Všetko, čo potrebujete vedieť o skrutkách

Čo je to skrutka a na čo sa používa
GLS doprava ZDARMA

Pri akejkoľvek rekonštrukcii alebo jednoduchom upevnení police sa určite nezaobídete bez použitia skrutky. Môžete ju použiť na upevnenie rôznych materiálov.

Skrutka je typ samoreznej skrutky, ktorá sa najčastejšie používa do mäkkých materiálov, ako je drevo, sadrokartón alebo plast. S použitím hmoždinky ju možno použiť aj v tvrdých materiáloch (tehla, betón alebo pomocou hmoždinky v stene, betóne atď. Výhodou je, že spoj sa dá opäť rozobrať pomocou skrutiek.

Skrutka sa skladá z týchto častí:

Co je hmoždinka

Rozdelenie podľa typu hlavy
GLS doprava ZDARMA

V základnom rozdelení sa hlava skrutky delí na zápustnú a nezápustnú.

Zapustené hlavy sa používajú všade tam, kde chceme dosiahnuť plynulý prechod. Do tejto skupiny patria skrutky so zapustenou a šošovkovou hlavou. So zapustenými sa najčastejšie stretávame pri montáži nábytku. Použitím krytky skrutky v povrchovej úprave dreva môžeme dosiahnuť takmer neviditeľný spoj. Skrutky s hlavou v tvare šošovky vďaka kužeľovitej spodnej časti hlavy tiež zapadajú do materiálu a viditeľná zostáva len vypuklá časť. Ide o kombináciu zapustenej a polguľovitej hlavy.

Nesmývateľné hlavice sa nachádzajú len na materiáli, a preto zostávajú úplne viditeľné. Podľa tvaru sa ďalej delia na polguľovité, valcovité, šesťuholníkové a diskovité.

Pre každý typ hlavy je potrebné vybrať vhodný nástroj. Na šesťhranné hlavy použijete kľúč, ktorý musí mať vhodnú veľkosť, a plochý alebo krížový skrutkovač v závislosti od typu drážky.

Materiál/povrchová úprava
GLS doprava ZDARMA

Najčastejšie sa stretávame s oceľovými skrutkami, ktoré sú pozinkované (žltý alebo biely chrómovaný zinok). Táto povrchová úprava zvyšuje odolnosť skrutky proti korózii a môže sa používať aj na miestach, kde je vystavená vlhkosti.

Osobitnou kategóriou sú skrutky z nehrdzavejúcej ocele, ktoré sú obzvlášť vhodné na vonkajšie použitie. Majú výrazne dlhšiu životnosť a odolnosť voči korózii. Môžu sa preto používať tam, kde sú trvalo vystavené vplyvom počasia.

Ďalšou kategóriou sú skrutky na upevnenie sadrokartónu, ktoré sú vyrobené z ocele a potiahnuté fosfátom. Tieto skrutky sa dajú kúpiť buď voľné, alebo s páskou.

Ktorú skrutku vybrať pre hmoždinku
GLS doprava ZDARMA

Ak sme si už zakúpili hmoždinky, musíme si k nim zaobstarať správnu skrutku. Pri výbere nás bude zaujímať jej dĺžka a priemer. Skrutka by mala byť o niekoľko mm dlhšia ako hmoždinka. Potom záleží na hrúbke materiálu, ktorý upevňujeme.

Výsledná dĺžka skrutky = dĺžka hmoždinky + hrúbka materiálu.

Priemer hmoždinky by mal byť aspoň polovica priemeru hmoždinky. Ak si vyberiete skrutku s malým priemerom, hrozí, že skrutka z hmoždinky vykĺzne.

Pri hmoždinkách sa nemusíte starať o typ skrutky, pretože je už súčasťou hmoždinky.

Klasifikácia podľa závitu a drážky
GLS doprava ZDARMA

Skrutky sa podľa závitu delia na čiastočné a plné. Plný je od špičky závitu po hlavu skrutky. Dĺžka čiastočného závitu je rôzna a vždy ju udáva výrobca. Tento typ je vhodný najmä na použitie tam, kde je potrebné materiály sťahovať.

Potom vyberieme skrutky podľa ich drážky. Medzi najznámejšie patria tieto:

Ploché - ide o najstarší typ drážky. V súčasnosti sa už príliš nepoužíva.

Krížová drážka Phillips (PH ) - predchodca súčasného typu krížovej drážky. Používa sa najmä pre samorezné skrutky (napr. skrutky do sadrokartónu).

Krížová drážka Pozidriv (PZ ) - moderná krížová drážka, ktorá je vylepšená druhým krížom, a preto je uťahovací moment oveľa účinnejší.

Drážka Torx (TX ) - typ hviezdicovej drážky. Tento typ drážky je vhodný pre spoje, kde sa vyžaduje vyšší krútiaci moment (napr. pri použití akumulátorového skrutkovača).

Co je hmoždinka
Rozdiel medzi skrutkou a skrutkou
GLS doprava ZDARMA

Tieto dva pojmy pozná takmer každý, ale často sa navzájom zamieňajú. Ich spoločným znakom je, že oba spájajú rôzne materiály. V oboch prípadoch sa tieto spoje dajú aj rozdeliť.

Skrutky a vruty majú veľa spoločného, hlavný rozdiel medzi nimi je v upevnení k materiálu. Na rozdiel od skrutiek, ktoré sa skrutkujú priamo do materiálu, je na spojenie skrutky potrebný protikus (nazývaný matica). Okrem toho majú skrutky samorezný závit a iné stúpanie závitu ako skrutky.

vrut


<!-- [if mso]>
Prejsť do eshopu "
Zobraziť skrutky "
šroub


<!-- [if mso]>
Prejsť do eshopu "
Zobraziť skrutky "
Vytvorené20. 1. 2020

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Podrobné nastaveníPovoliť všetko