Založenie trávnika krok za krokom

Založení trávníku

 

<![endif]-->

Najlepším obdobím na založenie trávnika je jeseň a potom jar. Bez ohľadu na to, či sa rozhodnete vysiať trávnik na jeseň alebo nie, prečítajte si rady, ako založiť trávnik, ako sa oň starať a na čo si dávať pozor. Nezabudnite na dostatok vzduchu. Preto je dôležité vertikutovať a prevzdušňovať trávnik.


Kedy zasiať trávu - o tom to celé je

Tento aspekt sme zľahka načrtli v úvode. Výsev trávy na jeseň je ideálny z viacerých dôvodov:

  • viac vlhkosti (pôdy a vzduchu) - trávnik nemusíte zalievať,
  • nižšie teploty - tráva nebude "spálená",
  • menšia záťaž pre trávnik - v zime nie je tak pošliapaný,
  • absencia burín,
  • prítomnosť mnohých prírodných živín.

Ak sa pýtate, kedy na jeseň zasiať trávnik, tak koncom októbra. Dávajte si pozor na výsev trávy v novembri, pretože hrozí, že v prípade skorého príchodu zimy semená nezakorenia. Ak je však zima mierna, bude sa im dariť.

Ak teda jeseň postupuje, odporúčame vám počkať do jari. Napríklad v apríli nie je pôda taká studená a teplota je ideálna na výsev trávy - ešte nie je príliš horúco a sucho.

Akú zmes si vybrať

V prípade nového trávnika to závisí od zaťaženia, ktorému bude vystavený, a od frekvencie kosenia.

  • Parková zmes je vhodná do záhrady pri dome.
  • Pre intenzívnejšie využívané trávniky (najmä športové trávniky) vyberte špeciálnu zmes Sport.
  • Pre veľkú plochu, ktorú budete kosiť len občas, vyberte lúčnu zmes.

Existujú zmesi na výsev trávnika. Obsahujú odrody, ktoré rýchlo klíčia a ľahko sa množia. Trávne zmesi postupne strácajú klíčivosť, preto nepoužívajte osivo staršie ako 2 roky.

Travní směs park

Koľko osiva potrebujete?

Spotrebu semien na m2 nájdete na obale, ale odporúčame použiť približne o 10 % viac pre prípad, že niektoré semená nevyklíčia. Väčšie dávky by sa mali vysievať najmä v blízkosti obrubníkov, pretože kamene, hrany a palisády zadržiavajú teplo a pôda okolo nich sa zahrieva. Nezabudnite toto zvýšenie zohľadniť pri výpočte spotreby.

Najčastejšie sa používa množstvo 25-30 g/m2.

 

Dobre pripravte pôdu na výsev trávy

Základom bohatého a zdravého trávnika je správne pripravená pôda. Ako na to?

  1. Pôdu dôkladne prekyprite. Nemusíte ísť veľmi hlboko, stačí 20 cm.
  2. Odstráňte všetku burinu. Buď ručným vytrhávaním, alebo použitím prípravku na ničenie buriny. Dávajte pozor, aby bol prípravok naozaj určený len na dvojklíčnolistové buriny, s prípravkom na ničenie všetkých zelených burín vám tráva nevyrastie.
  3. Odstráňte kamene, korene a iné nečistoty.
  4. V závislosti od časových možností nechajte pôdu týždeň alebo dva odpočívať bez ďalších zásahov. Ak počas tohto obdobia vyrastie viac burín, opäť ich zničte.
  5. Príprava pôdy pre trávnik zahŕňa aj jej obohatenie špeciálnym substrátom; v prípade kyslej pôdy (pH pod 5,5) použite vápno.
  6. Nakoniec príde na rad presné zarovnanie pomocou hrablíka, v prípade veľkých nerovností pomocou valčeka.

Optimálna pôda pre nový trávnik je stredne ťažká. Ak je trávnik založený na ílovitej pôde, pridajte najprv piesok. Založenie trávnika na piesku si vyžaduje obohatenie humusom.

 

Ako zasiať trávnik

Nie je to náročná činnosť, ale vyžaduje si predovšetkým usilovnosť. Najdôležitejšou podmienkou je pravidelné rozmiestňovanie trávnej zmesi.

Na menších plochách môžete trávu zasiať ručne. Rozdeľte plochu na menšie časti, aby ste zaistili pravidelnosť. Pomocou povrázku vytvorte štvorcovú sieť, systematicky prechádzajte cez každý štvorec a rozprestierajte ho. Druhou možnosťou je zasiať trávu krížom - najprv pozdĺžne, potom priečne.

V oboch prípadoch platia nasledujúce odporúčania:

  • Pred výsevom zmes dobre premiešajte.
  • Snažte sa zakaždým nabrať približne rovnaké množstvo do dlane.
  • Najskôr osejte okraje.
  • Výsev by sa mal vykonávať za úplného bezvetria.

Na uľahčenie práce môžete použiť rozmetadlo, ale aj v tomto prípade sa uistite, že je rovnomerne rozložené.

Sypací vozík na trávu

 

Záverečné práce pri zakladaní trávnika

Aby vietor nerozfúkal čerstvé semená alebo aby ich nezožrali vtáky, je potrebné zmes veľmi opatrne zapracovať do pôdy hrabľami (stačí 0,5 cm) a prejazdiť valcom. Osivo sa môže nechať ležať bez zapracovania, ale bude viac vystavené rozmarom prírody a šanca na hustý trávnik sa zníži.

Nakoniec nezabudnite na zavlažovanie, najmä pri jarnom výseve trávnika. Ak zavlažujete hadicou, všetko, čo o nich potrebujete vedieť, si prečítajte v článku Ako vybrať najlepšiu záhradnú hadicu. V každom prípade sa však vyhýbajte kalužiam. Ak sejete na jeseň, o zavlažovanie sa postará sneh. Ak je snehu veľa, odstráňte ho, pretože hrozí riziko vzniku plesní.

Kedy hnojiť trávnik po zasiatí

Keďže ste pôdu obohatili už počas prípravy, hnojenie v súčasnosti nie je potrebné. Na otázku "kedy hnojiť nový trávnik" odpovedáme, že po prvom kosení. Pokosenú trávu môžete nechať ležať ako mulč alebo použiť trávnikové hnojivo. Nikdy ho však nedávajte na čerstvo pokosenú trávu.

 

Ako dlho trvá pestovanie trávnika

Musíme si uvedomiť, že ide o trávne zmesi, takže každý druh má iný čas klíčenia. Prvé steblá môžete očakávať po 7 dňoch, pôjde pravdepodobne o viacročný žitovec, najpomalší druh (lúčny žitovec) vyrastie za 4 týždne. Niektorí výrobcovia však osivo ošetrujú látkami, ktoré urýchľujú klíčenie trávnych semien, a tento druh žita vyklíči už za 14 dní.

Délka růstu trávy

 

Ak si nie ste istí kvalitou osiva (napr. kvôli jeho veku), najprv vykonajte orientačný test klíčivosti. Budete potrebovať:

  • misa,
  • vlhká buničina,
  • priehľadný kryt,
  • niekoľko semien trávy (vopred vypočítané množstvo).

Do misky dajte dužinu, na ňu nasypte semienka a prikryte. Udržujte výsevné lôžko vlhké, pravidelne ho kontrolujte a odstráňte všetky semená, ktoré vyklíčili, a zaznamenávajte ich množstvo. Je rozdiel medzi tým, ako dlho trvá, kým vysiaty trávnik vyrastie, a tým, kedy ho môžete plne využívať, čo je niekoľko mesiacov. Plný účinok sa prejaví až v druhej sezóne.

 

Kedy kosiť nový trávnik a ako sa oň starať

Koste, keď trávnik dorastie do výšky 10 cm, najskôr 5 týždňov po zasiatí. Kosiť musíte naozaj veľmi opatrne, pretože rastliny ešte nemajú dostatok koreňov a sú slabé. Pri prvom kosení by sa mala použiť kosa alebo srp. Kosí sa na výšku približne 5 až 6 cm, športové trávniky sa môžu kosiť na 3 až 4 cm.

Délka růstu trávy

O hnojení sme sa už zmienili, ale pre istotu ešte malé zhrnutie:

  • Namiesto hnojiva môžete použiť pokosenú trávu.
  • Môžete tiež použiť hnojivo na trávnik.

Nikdy nehnojte hneď po kosení. Nový trávnik potrebuje aj výdatné zavlažovanie, všetko o zavlažovaní trávnika si prečítajte v článku.

Nezabudnite na dostatočný prístup vzduchu. Pravidelne odstraňujte mach a odumreté časti rastlín.

Výsev trávnika

Po prvom kosení uvidíte, ako rovnomerne sa vám to podarilo. Pravdepodobne nájdete niekoľko holých miest, aj preto, že nie všetky semená vyklíčili. Tento problém sa dá vyriešiť výsevom.

  1. Zakúpte dávkovaciu zmes, ideálne od rovnakého výrobcu ako pôvodná zmes.
  2. Holé miesta zľahka uvoľnite motykou.
  3. Zmiešajte a zasejte osivo.

Cena za založenie trávnika

Pokiaľ ide o osivo, približná cena za m² je približne 5 Kč. Konečná cena závisí nielen od celkovej plochy budúceho trávnika, ale aj od ceny ostatných potrebných súčastí procesu (hnojivo, vápno, voda, výsevná zmes atď.).

Zhrnutie založenia trávnika: postup a potreby

Postup Potrebuje
1. Príprava pôdy Hrable, prípravok na ničenie buriny, trakař, výživný substrát, prípadne dusíkaté vápno, hrable, valec.
2. Výsev trávy Trávna zmes (osivo), struna, rozmetadlo, hrable, valec.
3. Starostlivosť o zasiaty trávnik Hadica alebo zavlažovací systém, kosa alebo srp alebo kosačka na trávu, hnojivo na trávnik.
4. Výsev trávnika Mydlo, zmes na dávkovanie.
Vytvorené30. 11. 2021

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Podrobné nastaveníPovoliť všetko