.    Vážení zákazníci, predajňa aj eshop bude z dôvodu štátneho sviatku 01.05.24 UZAVRETÁ !

Zemné skrutky: vybudovanie pevných základov bez betónovania

Zemní vruty - základy bez betonu

<![endif]-->
 

Budovanie betónových základov je časovo náročné a veľmi pracné. Modernou alternatívou je zemné vŕtanie, ktoré poskytuje pevné základy budovy odolné voči tlaku aj ťahu. Ich použitie je rýchle a jednoduché. Pripravili sme prehľad všetkého, čo potrebujete vedieť o zemných vrtoch.

 


 

Obsah článku

  1. Čo sú to zemné skrutky a na čo sa používajú
  1. Typy zemných skrutiek
  1. Inštalácia uzemňovacích skrutiek
 

Čo sú to zemné skrutky a na čo sa používajú

Ide o dlhé oceľové skrutky, ktoré sa doslova zaskrutkujú do zeme. Fungujú rovnako ako betónové pilóty, takže sú skvelou alternatívou, ako ľahko a rýchlo vytvoriť základy budovy bez použitia betónu. Po zaskrutkovaní do zeme skrutky stláčajú a zhutňujú pôdu. Tým sa zabezpečí, že spoľahlivo držia a vydržia tlak aj ťah. Je však dôležité, aby ste ich zaskrutkovali do nie príliš veľkej hĺbky.

Zemné vrtáky majú niekoľko významných výhod. Predovšetkým skracujú čas výstavby. Základy malých stavieb (napr. plotu alebo záhradného domčeka) sa vybudujú za niekoľko hodín, zatiaľ čo pri drevených stavbách to trvá maximálne niekoľko dní. Môžete ich však okamžite naložiť. Životnosť zemných skrutiek je až 150 rokov, ale ak sa rozhodnete stavbu rozobrať, môžete skrutky vybrať a znovu použiť. Samotný objekt potom zostane zachovaný takmer v nezmenenej podobe. Okrem toho sú zemné skrutky šetrné k životnému prostrediu. Počas výstavby nie je potrebné vykonávať výkopové práce a pôda nie je nijako kontaminovaná ani znečistená.

Zemní vrut

 

Čo možno ukotviť pomocou zemných skrutiek

Zemné skrutky možno použiť na kotvenie ľahších budov alebo konštrukcií, ako aj väčších drevených stavieb. Najčastejšie sa používajú na stavbu plota, detského ihriska, terasy, pergoly, skleníka, garáže, záhradného domčeka alebo už spomínanej drevenej stavby. Môžete ich však použiť aj na upevnenie drobných predmetov, napríklad sušiča na bielizeň alebo dáždnika.

Na aké povrchy môžeme použiť zemné skrutky

Zemné vrtáky sa dajú použiť na takmer akýkoľvek podklad. Po predvŕtaní ich môžete použiť napríklad na kamenistý podklad a dobre držia aj na nerovnom povrchu vo svahu. Dokonca nemusí ísť len o prírodné podklady. Zemné vrtáky sa skvele uplatnia aj na spevnených alebo betónových plochách. Je však dôležité používať špeciálne skrutky do betónu.

UPOZORNENIE: Skrutky sa nemôžu používať v trvalo podmáčanej alebo piesočnatej pôde. Potrebujú stabilné podložie. V prípade väčších konštrukcií by sa mal najprv vykonať vrt, aby sa zistilo zloženie pôdy.

 

Typy skrutkovačov

Skrutky vyberáme podľa typu hlavy a ich veľkosti. Ponúkame dva základné typy skrutiek, a to:

Zemní vrut kruhový  

Skrutka VZM kruhového typu

Ide o skrutku, ktorá je vhodná na ukotvenie stĺpika plota alebo inej kovovej rúrky. Priemer rúrky možno upraviť pomocou redukcií. Ak použijete skrutku na upevnenie slnečníka, odporúčame na ňu mimo sezóny namontovať farebný kryt, aby sa zabránilo dažďu.


Zemní vrut typ  

Skrutka VZH typu "U" (hlava v tvare stavebnej pätky)

Používa sa na upevnenie drevených hranolov, ktoré sú k podstavcu pripevnené skrutkami. Najčastejšie sa používa pri stavbe pergol, terás, plotov a rôznych záhradných prístreškov.

 

Akú veľkosť zemných skrutiek si vybrať

Čím dlhšia je skrutka, tým vyššia je jej nosnosť. Pri výbere dĺžky venujte pozornosť aj typu pôdy. V prípade mäkkej pôdy je potrebné zvoliť dlhšie skrutky. Najčastejšie sa stretnete s dĺžkou 500-650 mm, ktorá vám poskytne nosnosť 200-300 kg (v závislosti od štruktúry pôdy).

Používanie zemných skrutiek podľa ich dĺžky:

  • 250 mm - používa sa na kotvenie menších prvkov
  • 600 mm - na upevnenie väčších slnečníkov alebo plotových stĺpikov do výšky 150 cm,
  • 600-800 mm - kotvenie pergol alebo vyšších plotových stĺpikov,
  • 800-1300 mm - na kotvenie menších drevených stavieb, ako sú záhradné domčeky,
  • viac ako 1300 mm - budovanie základov drevenej stavby.

Inštaláciu zemného vrtáka do dĺžky 1000 mm zvládnete sami. Na inštaláciu dlhších skrutiek na stavbu základov väčších budov je potrebné profesionálne vybavenie.

 

Instalace zemních vrutů

Okrem dĺžky zohráva úlohu aj priemer vrtáka (v prípade kruhovej zemnej skrutky) alebo jeho pätky (v prípade zemnej skrutky typu U). Tá sa volí podľa priemeru tyče alebo hranola, ktorý sa má upevniť. V prípade hranola používame zemnú skrutku typu U a stačí, ak sa jedna zo strán hranola zhoduje so šírkou pätky skrutky. Druhá strana môže presahovať pätu, t. j. môže byť širšia. Najčastejšie v tomto prípade upevňujeme hranol do dreva, a preto na jeho upevnenie v podstavci použijeme príslušné skrutky.

Príklad zadaného rozmeru uzemňovacej skrutky:

Zemná skrutka VZH 80 × 700 mm typ U

80 mm = šírka základne, ktorá musí zodpovedať jednej zo strán hranola.
700 mm = celková dĺžka skrutky.

Inštalácia uzemňovacích skrutiek

Inštalácia sa môže vykonávať počas celého roka. Môžete ju vykonať aj v zime alebo za mierneho dažďa. Na inštaláciu menších zemných skrutiek potrebujete len montážnu tyč (roksor), kladivo a vodováhu. V prípade veľmi tvrdého terénu alebo prekážok v oblasti vŕtania môžete použiť aj vŕtačku s vrtákom SDS.

montáž zemníh vrutů

Ako vyvŕtať uzemňovaciu skrutku

Ak sa chcete uistiť, že v mieste vŕtania nie sú v zemi žiadne kamene alebo korene stromov, pomocou palice a kladiva vyrazte do zeme dieru. Táto jama musí mať užší priemer ako závity vrtáka.

Vždy pamätajte, že skrutka musí byť v zemi kolmo. To možno dosiahnuť neustálou kontrolou kolmosti pomocou vodováhy počas vŕtania. Čím hlbšia je diera, tým lepšie bude skrutka zvislá.

Ak narazíte na prekážku, môžete otvor predvŕtať pomocou vrtáka SDS. Potom vložte montážnu tyč do zemného vrtáka, umiestnite vrták do pripraveného otvoru a otáčaním montážnej tyče ho zatočte do zeme.

Potrebujete poradiť s výberom správnych uzemňovacích skrutiek alebo s ich inštaláciou? Neváhajte nás kontaktovať.

Chcem sa poradiť

 

Vytvorené8. 2. 2021

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Podrobné nastaveníPovoliť všetko