Zjednodušte si odpratávanie snehu

Odklízení sněhu pomocí lopaty na sníh.

<![endif]-->

Hovorí sa, že bez neho by to neboli Vianoce. Sneh je nevyhnutnou súčasťou zimy, rovnako ako jeho pravidelné odstraňovanie. Keď však zamrzne, nie je to také jednoduché. Preto by sme nemali príliš dlho otáľať.


Ako odstrániť sneh

Pri odpratávaní snehu myslite na správnu techniku. Predídete tak bolestiam chrbta a rôznym zraneniam. Boli by ste prekvapení, koľko nárazov a zranení spôsobuje nahromadený a zamrznutý sneh. Dávajte si pozor, kam šliapete.

Manželé odklízejí sníh okolo domu.

Odpratávanie snehu je pre dvoch oveľa jednoduchšie.

 

Hrablo na sneh držte pri tele a nezabudnite sa ohýbať v kolenách. Pravidelne tiež striedajte ruky a strany, aby ste nepreťažovali jednu časť tela. Ak je sneh príliš ťažký, je lepšie odstraňovať ho v niekoľkých tenších vrstvách, ako sa pokúšať zdvihnúť veľké množstvo naraz.

Kedy začať čistiť biely kryt

Začnite čo najskôr. Sneh odstraňujte priebežne v menších vrstvách. Nečakajte, kým prestanú padať snehové vločky. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, vyhnete sa tak preťaženiu organizmu a uľahčíte si prácu. Nahromadený sneh je oveľa ťažší a zvyšuje sa riziko vzniku ľadových plôch. A tých sa len tak nezbavíte.

Odklízení sněhu na chodníku pomocí hrabla na sníh.

Nahromadený sneh sa odstraňuje oveľa ťažšie. Myslite preto na priebežné odhŕňanie.

Ak je to možné, snažte sa odpratávať sneh ráno alebo večer, keď je na chodníkoch a príjazdových cestách menšia premávka. Vtedy je však tma a viac mrzne, čo zvyšuje riziko vzniku poľadovice. Buďte preto veľmi opatrní a pre istotu si oblečte reflexnú vestu.

Samozrejme, vopred si premyslite, kam chcete sneh ukladať. Vyberte si miesto, kde vám sneh nebude za týždeň prekážať. Nezabudnite, že hneď ako udrie búrka, sneh sa začne topiť. Bude v ňom veľa vody a nečistôt, preto pred jeho odpratávaním zvážte tento faktor.

Zimné príslušenstvo na odpratávanie snehu

Výber správneho náradia je základným krokom k jednoduchému odstraňovaniu snehu. Ideálne zimné príslušenstvo by malo byť :

  • vyrobené z kvalitného a odolného materiálu,
  • s protišmykovým povrchom a rukoväťou , do ktorej sa zmestiazimné rukavice ,
  • správnu veľkosť pre priestor, v ktorom ho budete používať,
  • v neposlednom rade čo najľahšie.

Odklízení sněhu za využití sněhové hrabla s násadou.

Hrablo na sneh s hliníkovou tyčou vydrží aj väčšie nánosy snehu.

 

Široké plastové lopaty sú ideálne na menšie plochy. Umožňujú rýchle a bezproblémové odstraňovanie snehu. Uistite sa však, že majú na spodnom okraji hliníkovú alebo oceľovú lištu. Plastový okraj sa rýchlo ohýba a opotrebúva, preto sú celoplastové hrable vhodné len na čerstvo napadaný sneh. Tvrdá hrana uľahčuje odstraňovanie udusaného alebo zamrznutého snehu a dokáže rozbiť tenkú ľadovú kôru. Potom môžete ľad jednoducho nahádzať na hromadu a premiestniť ho niekam, kde nebude prekážať.

Zvážte aj lopatu na sneh s ergonomicky tvarovanou rukoväťou, ktorá chráni váš chrbát. Lepšie sa vám bude pracovať s násadou, ktorá je zakončená držadlom v tvare písmena D. Tá poskytuje dostatok priestoru na pohodlné uchopenie aj v zimných rukaviciach.

Pri čistení väčších plôch, ako sú parkoviská alebo pešie zóny, by ste určite mali by vo vašej zimnej výbave nemali chýbaťdvojručné hrable s hliníkovou tyčou a kolieskami.

Pri výbere správneho náradia na odpratávanie snehu je potrebné zvážiť niekoľko aspektov. Premyslite si, aký druh náradia sa vám páči, a nezabudnite na veľkosť plochy, ktorú budete čistiť.

  • Ideálne náradie - najčastejším pomocníkom sú hrable, s lopatou sa dostanete aj do menej prístupných miest. Na odpratávanie čerstvo napadaného sne hu sa hodí aj fukár na lístie a na väčšie plochy sú určené hrable s kolieskami a snehová fréza.
  • Materiál spodnej časti - plastové lopaty postačujú na odpratávanie tenkých vrstiev snehu, zatiaľ čo hrable s hliníkovými a oceľovými pracovnými časťami zvládnu aj viac zamrznutý sneh.
  • Materiál rukoväte - rukoväte môžu byť z plastu, dreva alebo kovu. Plast sa nemusí tak dobre držať, drevo môže byť tvrdé. Najideálnejší je ľahký hliník.
  • Tu však buďte opatrní - v mrazivom počasí pracujte len v rukaviciach alebo si vyberte verziu s termo rukoväťou.
  • Veľkosť - na čistenie chodníka postačujú hrable so šírkou 40-50 cm, na čistenie parkoviska je vhodnejší nástroj so šírkou 60-75 cm.
  • Cena - určite sa vyhnite lacným variantom, pretože veľmi často neušetríte. Naopak. Nekvalitné lopaty a hrable sa krútia a môžu aj prasknúť.
  • Niečo navyše - niektoré výrobky ponúkajú teleskopickú rukoväť na nastavenie ideálnej výšky, iné majú kolieska.

Pri väčších plochách, ako sú príjazdové cesty, sa oplatí investovať do snehovej frézy, ktorá výrazne urýchli prácu a zníži fyzickú námahu. Dvojstupňová snehová fréza si poradí s udupaným a zamrznutým snehom, preto pred kúpou zvážte túto možnosť. A ak vlastníte traktor, poobzerajte sa po prednej snehovej radlici.

 Odhrnování sněhu se sněhovou frézou.

Ak raz vyskúšate snehovú frézu, už ju nikdy nepustíte z rúk.

 

Čím ošetriť rozoraný chodník

Po odhŕňaní snehu nezabudnite na posyp. Zabránite tak tvorbe ľadu. Môžete to urobiť posypaním soli, piesku alebo štrku, aby ste zvýšili trakciu a zabránili zamrznutiu.

  • Posypová soľ - zvládne veľa snehu, ale rozhodne nie je najideálnejšiapre labky zvierat, podrážky topánok, podvozky áut a životné prostredie. V mnohých obciach je jej používanie zakázané.
  • Štrk - je oveľa šetrnejší k životnému prostrediu. Je to účinný, ale nie nebezpečný produkt. Jeho nevýhodou je potreba opakovanej aplikácie. Na druhej strane, po roztopení snehu stačí štrk zamiesť na hromadu a môžete si byť istí, že sa do pôdy nedostali žiadne nežiaduce látky.
  • Piesok - skvele slúži a je to ekologické riešenie. Jeho účinok je nižší, a preto je potrebné aplikáciu opakovať. Nevýhodou môže byť, že piesok sa dostane do priestorov vášho domu.
  • Piliny - ďalšia možnosť posypu chodníka po odprataní snehu. Počítajte s tým, že ich účinok sa prejaví až po tom, ako primrznú k povrchu, a to môže nejaký čas trvať. Predlžujú aj čas rozmrazovania, pretože piliny zadržiavajú nielen chlad, ale aj teplo.
  • Hobliny - možno ich označiť za lepšiu možnosť ako piliny. Sú väčšie, menej prašné a veľmi účinné v mrazivom počasí. Zabraňujú kĺzaniu ľadu a robia cestu o niečo bezpečnejšou. Aj keď hobliny vydržia, po napadnutí ďalšieho snehu budete musieť posyp zopakovať.
  • Drevený popol - ak kúrite drevom, môžete chodník posypať dreveným popolom.
  • Keramický posyp - vyrába sa z pálenej hliny a je to nechemický výrobok. Na zmrznutej vrstve drží naozaj dobre. To znamená, že posypávanie nemusíte tak často opakovať.

Posýpku vyberajte aj podľa materiálu povrchu. Kým štrk a piesok sú vhodné na nespevnené cesty, popol a piliny možno použiť na betónové a asfaltové povrchy.

Aby ste nemuseli chodiť s ťažkým vrecom, zaobstarajte si posypové zariadenie alebo ručný sypač. Údržba chodníka bude jednoduchšia.

Odhrnování sněhu z příjezdové cesty traktorem s čelní sněhovou radlicí.

Ak vlastníte traktor, bude odstraňovanie snehu z príjazdovej cesty oveľa jednoduchšie.

 

Kto je povinný odpratávať sneh

O chodníky a cesty sa stará obec. Taktiež má povinnosť ich čistiť a udržiavať v zime. Inak je to v prípade, keď chodníky vedú k domu. Musia sa o ne starať vlastníci priľahlých nehnuteľností. Ako uvádza zákon, vlastník nehnuteľnosti musí zabezpečiť, aby bol priestor bezpečný, bez snehu a ľadu. A aby nevznikali žiadne ľadové kryhy alebo ľadové kopy.

Preto nezabudnite chrániť svoju strechu pred snehom počas zimných mesiacov. Väčšia vrstva snehu môže spôsobiť problémy nielen okoloidúcim, ale aj samotnej budove. Pri odstraňovaní snehu zo strechy je dôležité vyhnúť sa hromadeniu snehu na jednom mieste, aby nedošlo k poškodeniu strešnej konštrukcie.

Úklid sněhu ze střechy.

Pri odpratávaní snehu zo strechy sa obzerajte okolo seba, aby ste nikoho nezranili.

 

Včas sa pripravte na odpratávanie snehu

Nezabúdajte na pravidelné odstraňovanie snehu, ošetrovanie odhrnutých plôch a výber správneho náradia. Pripravte sa na snehovú sezónu ešte pred jej príchodom. Máme všetko, čo potrebujete.

Vytvorené29. 11. 2023

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Podrobné nastaveníPovoliť všetko