.    Vážení zákazníci, predajňa aj eshop bude od 5.7. - 7.7.2023 UZAVRETÁ!

Zoznámte sa s typmi klieští. Potrebujete ich všetky?

Druhy kleští

 

<![endif]-->

Prvé kliešte sa používali už 3 000 rokov pred naším letopočtom, ale s postupujúcim časom a vývojom sa vyvíjali aj tieto nástroje. Nezostalo len pri jednom type, ale ľudia postupne vytvorili mnoho typov. Poďme sa na ne pozrieť.


Ktoré kliešte potrebujete?

Správny domáci majster vraj potrebuje len 3 typy klieští:

Tvrdíme, že na práce okolo domu, chaty alebo záhrady sa dajú použiť aj iné typy. Keď budete vedieť, na čo sa jednotlivé kliešte používajú, budete presne vedieť, či ich (ne)potrebujete.

Hasiace prístroje nielen pre inštalatérov

Hasiaci prístroj je nepostrádateľným nástrojom pre inštalatérov, ale môže byť užitočný aj pre bežného domáceho majstra. Skvele sa hodí nielen na uťahovanie a uvoľňovanie potrubia, ale aj iných zaoblených predmetov a veľkých skrutiek.

Tieto kliešte sú robustnejšie a majú zúbkované čeľuste. Tie sú zvyčajne otočené v pravom uhle k rukoväti, čo umožňuje vyvinúť väčšiu silu. Takzvané švédske modely majú úzky profil na prácu v ťažko prístupných miestach.

Hasáky

Klampiarske kliešte na ohýbanie plechu

Ide o najbežnejší spôsob používania inštalatérskych klieští, čo znamená, že aj keď nie ste príslušníkom tejto profesie, pravdepodobne budete nástroj používať na svojpomocné práce v domácnosti. Napríklad pri oplechovaní strechy alebo inštalácii odkvapového systému.

Okrem univerzálnych typov nájdete v tejto kategórii aj modely špecifické pre jednotlivé aktivity:

Kombajny ako viacúčelové nástroje

Môžete tvarovať, strihať slabšie a hrubšie drôty, uchopovať ploché a zaoblené predmety. Preto sú kombinované kliešte jedným zo základných pracovných nástrojov, ktoré by naozaj nemali chýbať v žiadnej dielni.

Kombinačky

Nitovacie kliešte na tesné spoje

Aj v prípade nitovacích klieští si dovolíme tvrdiť, že ich raz za čas potrebuje každý väčší či menší kutil. Nity dokážu rýchlo a efektívne spájať materiály. Na kratšie nity postačíklasická verzia, na dlhšie nity siahnite po pákovom type. Na trhacie nity potrebujete špeciálny typ.

Pokiaľ ide o nity, ponúkame ich z viacerých materiálov.

Nýtovací kleště

Rezacie kliešte namiesto nožníc

Pomocou nožov môžete rezať rôzne typy materiálov, ktoré sa najčastejšie používajú na rôzne hrúbky drôtov a káblov. Bočné štiepačky majú veľmi ostré, dlhšie čepele, ktoré dokážu prerezať hrubší oceľový drôt. Čelné varianty majú naopak krátke čepele a sú vhodné najmä na rezanie hlavy klinca.

Veríme, že klasické bočné nože nosia vo vreckách nielen profesionálniale aj v úložnom boxe každého domáceho majstra.

Pákové nože na hrubšie materiály

Pákové nože si ľahko poradia s hrubšími materiálmi a predmetmi, ako sú železné zámky, oceľové laná atď. Je to vďaka pákovému princípu - čím dlhšia je rukoväť, tým väčšiu silu kliešte vyvíjajú. Pákové nožnice sú akousi odnožou tohto princípu.

Kliešte na poistné krúžky

Segerove kliešte majú malé okrúhle čeľuste a ďalej sa delia podľa použitia.

  • Vonkajšie segmenty možno použiť na zväčšenie priemeru poistného krúžku, napríklad keď ho potrebujete na niečo navliecť. Čeľuste tohto typu sú vždy zatvorené.
  • Vnútorné segmenty fungujú opačne. Čeľuste sú otvorené, stlačením rukoväte klieští sa krúžok zmenší a môže sa vložiť do otvoru.

Skvelým riešením je kúpiť si sadu, ktorá obsahuje vonkajšie aj vnútorné čeľuste.

segrovky

Kliešte na rúry Siko

Svorky umožňujú uťahovanie kvapkajúcich kohútikov, uvoľňovanie objímok a podobné činnosti. Vďaka dlhým rukovätiam dosiahnete pevný úchop, priemer uťahovaného/povoleného predmetu vás neobmedzuje vďaka nastaviteľným čeľustiam. Tieto uchopovacie kliešte preto nachádzajú široké uplatnenie v domácnosti, na záhrade aj v profesionálnej dielni.

S kliešťami sme ešte neskončili

Niektoré typy sú k dispozícii v mini verziách, najmä štiepacie kliešte - bočné a predné.

A potom existujú rôzne špeciálne typy:

Vyberte si kliešte, ktoré naozaj potrebujete

Teraz už viete, ktorý typ vám skutočne vyhovuje. Najdôležitejšie je však kupovať kvalitné náradie od overených výrobcov. A na to sa u nás môžete spoľahnúť.

 

Vyberte si kvalitné kliešte
Vytvorené8. 7. 2022
Záleží nám na vašom súkromí

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Povoliť všetkoPodrobné nastavení