Prvé kliešte sa používali už 3 000 rokov pred naším letopočtom, ale s postupujúcim časom a vývojom sa vyvíjali aj tieto nástroje. Nezostalo len pri jednom type, ale ľudia postupne vytvorili mnoho typov. Poďme sa na ne pozrieť.
Ktoré kliešte potrebujete?
Správny domáci majster vraj potrebuje len 3 typy klieští:
Tvrdíme, že na práce okolo domu, chaty alebo záhrady sa dajú použiť aj iné typy. Keď budete vedieť, na čo sa jednotlivé kliešte používajú, budete presne vedieť, či ich (ne)potrebujete.
Hasiace prístroje nielen pre inštalatérov
Hasiaci prístroj je nepostrádateľným nástrojom pre inštalatérov, ale môže byť užitočný aj pre bežného domáceho majstra. Skvele sa hodí nielen na uťahovanie a uvoľňovanie potrubia, ale aj iných zaoblených predmetov a veľkých skrutiek.
Tieto kliešte sú robustnejšie a majú zúbkované čeľuste. Tie sú zvyčajne otočené v pravom uhle k rukoväti, čo umožňuje vyvinúť väčšiu silu. Takzvané švédske modely majú úzky profil na prácu v ťažko prístupných miestach.
Klampiarske kliešte na ohýbanie plechu
Ide o najbežnejší spôsob používania inštalatérskych klieští, čo znamená, že aj keď nie ste príslušníkom tejto profesie, pravdepodobne budete nástroj používať na svojpomocné práce v domácnosti. Napríklad pri oplechovaní strechy alebo inštalácii odkvapového systému.
Okrem univerzálnych typov nájdete v tejto kategórii aj modely špecifické pre jednotlivé aktivity:
Kombajny ako viacúčelové nástroje
Môžete tvarovať, strihať slabšie a hrubšie drôty, uchopovať ploché a zaoblené predmety. Preto sú kombinované kliešte jedným zo základných pracovných nástrojov, ktoré by naozaj nemali chýbať v žiadnej dielni.
Nitovacie kliešte na tesné spoje
Aj v prípade nitovacích klieští si dovolíme tvrdiť, že ich raz za čas potrebuje každý väčší či menší kutil. Nity dokážu rýchlo a efektívne spájať materiály. Na kratšie nity postačíklasická verzia, na dlhšie nity siahnite po pákovom type. Na trhacie nity potrebujete špeciálny typ.
Pokiaľ ide o nity, ponúkame ich z viacerých materiálov.
Rezacie kliešte namiesto nožníc
Pomocou nožov môžete rezať rôzne typy materiálov, ktoré sa najčastejšie používajú na rôzne hrúbky drôtov a káblov. Bočné štiepačky majú veľmi ostré, dlhšie čepele, ktoré dokážu prerezať hrubší oceľový drôt. Čelné varianty majú naopak krátke čepele a sú vhodné najmä na rezanie hlavy klinca.
Veríme, že klasické bočné nože nosia vo vreckách nielen profesionálniale aj v úložnom boxe každého domáceho majstra.
Pákové nože na hrubšie materiály
Pákové nože si ľahko poradia s hrubšími materiálmi a predmetmi, ako sú železné zámky, oceľové laná atď. Je to vďaka pákovému princípu - čím dlhšia je rukoväť, tým väčšiu silu kliešte vyvíjajú. Pákové nožnice sú akousi odnožou tohto princípu.
Kliešte na poistné krúžky
Segerove kliešte majú malé okrúhle čeľuste a ďalej sa delia podľa použitia.
- Vonkajšie segmenty možno použiť na zväčšenie priemeru poistného krúžku, napríklad keď ho potrebujete na niečo navliecť. Čeľuste tohto typu sú vždy zatvorené.
- Vnútorné segmenty fungujú opačne. Čeľuste sú otvorené, stlačením rukoväte klieští sa krúžok zmenší a môže sa vložiť do otvoru.
Skvelým riešením je kúpiť si sadu, ktorá obsahuje vonkajšie aj vnútorné čeľuste.
Kliešte na rúry Siko
Svorky umožňujú uťahovanie kvapkajúcich kohútikov, uvoľňovanie objímok a podobné činnosti. Vďaka dlhým rukovätiam dosiahnete pevný úchop, priemer uťahovaného/povoleného predmetu vás neobmedzuje vďaka nastaviteľným čeľustiam. Tieto uchopovacie kliešte preto nachádzajú široké uplatnenie v domácnosti, na záhrade aj v profesionálnej dielni.
S kliešťami sme ešte neskončili
Niektoré typy sú k dispozícii v mini verziách, najmä štiepacie kliešte - bočné a predné.
A potom existujú rôzne špeciálne typy:
Vyberte si kliešte, ktoré naozaj potrebujete
Teraz už viete, ktorý typ vám skutočne vyhovuje. Najdôležitejšie je však kupovať kvalitné náradie od overených výrobcov. A na to sa u nás môžete spoľahnúť.
|