"Rez, rez, rez, nech to pekne znie," spievajú drevorubači v českej rozprávke. V tej chvíli pracujú s dvojmužnou pílou, ale v dielni alebo na záhrade môžete použiť aj mnohé iné typy. Pozrime sa na aspekty delenia píl a ich použitie.
Základné typy píl
Píly možno v prvom rade rozdeliť podľa hnacej sily na ručné a motorové. Označenie ručné tu chápeme naozaj ako "poháňané", pretože všetky môžete držať v jednej alebo oboch rukách. Väčším variantom sú stolové píly.
Typy ručných píl
Medzi najčastejšie používané ručné píly patria:
Väčšinu týchto nástrojov možno ďalej rozdeliť podľa materiálu, ktorý sa chystáte rezať.

Typy píl na drevo
Vzáhrade sa vám bude najviac hodiť motorová píla a píla s lukom. Zatiaľ čo s jednoručnou oblúkovou pílou môžete rezať tenšie stromy, s brušnou pílou si poradíte aj s hrubšími kmeňmi. Ale pozor, táto píla sa nazýva aj dvojručná, pretože s ňou musia pracovať dve osoby súčasne.
Ručná píla chvostová sa môže používať na rezanie vyrúbaných stromov, ale aj na rezanie masívnejšieho dreva. Vďaka absencii rámu je chvostová p íla vhodná aj na rezanie do veľkých materiálov.
Čapová píla je variantom pílky na holubičí chvost a používa sa na presné rezy (napr. na vzájomné spájanie dvoch drevených dielov). Vďaka zosilnenému chrbtu sa čapová píla včas zastaví pri rezaní a chrbát tiež chráni čepeľ pred ohnutím.
Ďalším variantom holubičieho chvosta je dierovač, ktorý vďaka veľmi úzkemu koncu pílového listu umožňuje bezproblémové rezanie z predvŕtaného otvoru. Ten má väčšiu hrúbku ako ostatné typy.
Pílu na odlupovanie nájdete v dielni modelárov, stolárov alebo reštaurátorov, ktoríju ocenia najmä pri rezaní tenkých dosiek a dýh do oblúka.
Medzi typy ručných píl na drevo môžeme zaradiť aj záhradné píly, ktoré sú určené výhradne na prácu v záhrade. Patria sem najmä rámové píly a píly na prerezávanie stromov.

Typy píl na kov
Podobne ako pri dreve to môžu byť pílky na holubie chvosty, oblúkové pílky a iné typy ručných píl, rozdiel je však v čepeli. V prípade píl na kov musia byť kalené a mať jemnejšie zuby. Ak ide o rámovú pílu, tá by mala byť dostatočne silná.
Ostatné typy píl podľa materiálu
Elektrické a motorové píly
Je jasné, že píly bez ručného pohonu môžu uľahčiť prácu, ale závisí to od typu pohonu a použitia. Elektrické píly možno používať len v dosahu elektrickej zásuvky alebo s dostatočne dlhým predlžovacím káblom, takže sú vhodnejšie do dielne. Akumulátorovú pílu si môžete vziať aj do záhrady, ale nemusí mať potrebnú výdrž. Pri kúpe sa zamerajte na tento faktor, t. j. na výdrž batérie na jedno nabitie. Klasické motorové píly sú pomerne robustné a ťažké, ale pri rezaní naozaj hrubých kmeňov sa bez nich nezaobídete.
Medzi najbežnejšie elektrické a akumulátorové píly patria:
- kotúčové alebo kruhové na rovné a šikmé rezy do rôznych hĺbok,
- rovné alebo oscilačné na dlhé rovné rezy, ale aj na zakrivenie,
- meče alebo mečové chvosty so širokým spektrom použitia v profesionálnych a hobby oblastiach,
- motorová píla na výrub stromov a prípravu palivového dreva.
Reťazové píly sú len reťazové píly.

Pílové kotúče ju rozrežú
Už sme to spomenuli vyššie - pílové listy rozhodujú o tom, na aký materiál možno pílu použiť. Pri kúpe píly sa teda pozrite, či sa používa na rezanie dreva, kovu alebo iného materiálu. Druhým aspektom je, samozrejme, to, aký pílový list (typ) potrebujete (napr. list pre oblúkovú pílu alebo plátok pre priamočiaru pílu atď.)
Pomôcky, ktoré skutoční domáci majstri prikladajú k píle
Tieto nástroje vám poslúžia na presné a pohodlné meranie, prenášanie a následné rezanie pod požadovaným uhlom:

Poďme si to ujasniť.
Aby ste pri rezaní mohli spievať ako drevorubači v rozprávke, vyberajte si píly od osvedčených výrobcov. Presne na to sa zameriavame tu na Strefa.cz.
|