Chráňte odkvapy pred lístím

Čištění okapů je důležitější, než se na první pohled zdá.

<!-- [if (gte mso 9)|(IE)]>

Hoci starostlivosť o odkvapy je celoročná záležitosť, najviac práce máme na jeseň. Uľahčite si túto nepopulárnu činnosť. Ideálnym pomocníkom môžu byť ochranné mriežky a lapače lístia, ktoré zabraňujú zachytávaniu vlhkosti v žľabe, zabraňujú korózii a predlžujú tak životnosť žľabu.


Obsah článku:

Žľaby si vyžadujú pravidelnú starostlivosť - počas celého roka

Listy, vetvičky alebo opadané orechy. Zablokované žľaby môžu spôsobiť veľké nepríjemnosti. Blokujú priechod dažďovej vody a zaťažujú systém. Namiesto toho, aby voda odtekala do odtoku, môže sa dostať pod šindle alebo základové dosky a spôsobiť problémy so základmi a poškodenie vonkajšej časti domu. Nadmerná vlhkosť môže stáť aj za koróziou a spôsobiť hnilobu dreva. Okrem toho môžu upchaté žľaby v zime prasknúť alebo sa deformovať. Okrem toho žľaby plné lístia lákajú vtáky alebo hlodavce na hniezdenie a v lete sú ideálnym miestom na rozmnožovanie komárov.

Keď narazíte na stojatú vodu

Ak sa vám po daždi nahromadila voda v odkvapoch, je to znamenie, že sú upchaté. Na okamžité odstránenie vody použite ručné čerpadlo a odstráňte napadané lístie, vetvičky a mach. Ďalej skontrolujte samotné žľaby. Nemali by sa prehýbať, čo môžete skontrolovať pomocou vodováhy. Skontrolujte priepustnosť a tesnosť žľabov, a ak zistíte nejaké nedostatky, odstráňte ich.

Ochranné prvky šetria značné náklady

Upchávaniu žľabov možno do určitej miery predchádzať pomocou ochranných prvkov. Jednou z možností je vloženie mriežok do žľabu. Tie zabraňujú padaniu lístia a vetvičiek na dno žľabu. Zvyšky potom odfúkne vietor a odkvapový systém zostane čistý.

Mřížka do okapu plní ochrannou funkci a ušetří výdaje.

Mriežka do žľabu.

Žľaby sú vyrobené z odolného plastu, ktorý odoláva drsným podmienkam a UV žiareniu. Dokonca ani padajúce orechy alebo šišky vás nemusia znepokojovať. Mriežku nič nepoškodí.

Odkvapová mriežka má mnoho výhod:

  • Zachytáva odfúknuté listy, ktoré neskôr vietor odfúkne.
  • Zabraňuje upchávaniu odkvapových rúr a prúdeniu dažďovej vody.
  • Obmedzuje tvorbu korózie. Jednoduchá inštalácia.
  • Chráni pred šírením plesní a baktérií.
  • Predlžuje životnosť žľabov.
  • Hodí sa na väčšinu dostupných žľabov.
  • Uľahčuje čistenie.
  • Dĺžku a šírku môžete ľubovoľne nastaviť.

Inštaláciu môžete vykonať sami. Mriežku jednoducho pripevnite pomocou plastových spojok na bokoch žľabu. Podobne môžete chrániť aj odkvapové rúry a kolená pomocou lapača lístia, ktorý sa umiestni do odkvapovej misy a zabráni padaniu nečistôt do odkvapu. Bohužiaľ, samotný odkvap, ktorý budete musieť čistiť, nie je pri tejto metóde chránený. Ideálne je preto kombinovať obe ponúkané možnosti.

Ako často kontrolovať odkvapy

Pravidelnou kontrolou určite nič nepokazíte. Skontrolujte odkvapy aspoň raz za štvrťrok a samozrejme po silnej veternej smršti. Ušetríte si tak prácu na jeseň. A nezabúdajte, že aj keď používate ochranný kryt odkvapov, mali by ste pravidelne kontrolovať čistotu svojich odkvapov. Aspoň raz ročne.

Listí i větvičky mohou okap ucpat a způsobit nemalé problémy.

Strecha a žľaby plné jesenného lístia.

Pri práci myslite predovšetkým na svoju bezpečnosť. Hoci sa to môže zdať ako samozrejmosť, pri čistení žľabov používajte ochranné rukavice. Nikdy neviete, aký ostrý predmet môže vietor do žľabu priniesť. Ak sa na prácu necítite alebo ak sa vaše žľaby nachádzajú na ťažko prístupných miestach, obráťte sa na odborníkov.

Nezabudnite na stromy, ktoré rastú v blízkosti domu. Pravidelne orezávajte konáre. Zabránite tak padaniu lístia do odkvapu a ochránite strechu, na ktorú by mohol spadnúť poškodený konár. A keď už hovoríme o streche, samozrejme, zhrabte z nej aj všetko spadané lístie.

Uľahčite si prácu

Žľaby sa musia udržiavať čisté, aby plnili svoju funkciu odvádzania dažďovej vody. A keďže čistenie žľabov je nepopulárna (a často nebezpečná) práca, siahnite po ochranných prostriedkoch čím skôr. Investícia je nízka a verte, že sa vám niekoľkonásobne vráti.

Vytvorené20. 1. 2020

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Podrobné nastaveníPovoliť všetko