Máme niekoľko tipov na prípravu dreva

Máme niekoľko tipov na prípravu dreva

Zima sa pomaly blíži, preto musíme zodpovedne zvážiť, či sme na ňu riadne pripravení. Okrem zazimovania záhrady a okolia domu si ešte musíte pripraviť hromadu dreva ako zásobu na tuhú zimu. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ako zvládnuť rezanie, štiepanie a uskladnenie dreva.

Nosiť rukavice v práci nie je hanba!

Pri spracovaní palivového dreva dochádza k silným nárazom, a preto je potrebné chrániť si ruky. V súčasnosti si na trhu môžete kúpiť mnoho druhov pracovných rukavíc, od pravej kože až po syntetické. Najlepšie je vybrať si rukavice, ktoré presne padnú na vašu ruku. Môžete si tiež zaobstarať rukavice na konkrétnu pracovnú činnosť, a teda efektívne využiť ich vlastnosti. Na rezanie dreva sú najvhodnejšie antivibračné rukavice, ktoré znižujú únavu. Na štiepanie dreva je lepšie používať hrubšie rukavice z kompozitných materiálov. Pri ukladaní štiepaného dreva by sa naopak mali používať tenké kožené rukavice.

Příprava na řezání dřeva
Příprava na řezání dřeva
Příprava na řezání dřeva

Nie je sekera ako sekera

Každá sekera je určená na iný druh práce a nie je náhoda, že výrobcovia vyrábajú mnoho rôznych druhov. Líšia sa hmotnosťou, dĺžkou a tvarom samotnej sekery. Môžete si napríklad zaobstarať sekeru na sekanie, štiepanie konárov, kôry alebo so špeciálnou násadou na využitie maximálnej energie. Ponúkame klasické sekery alebo klinové sekery, ktoré sú vhodné na štiepanie veľkých polien. Nesmieme zabudnúť ani na ďalší sortiment v tejto kategórii, a to sekáče a štiepacie kliny, ktoré oceníte pri veľmi ťažkých polenách.

sekera na třísky
Sekera na štípání dřeva
Sekera na kácení stromků

Oplatí sa mať po ruke mlynček

Aj sekeru je potrebné na dlhšiu prácu naostriť ako kuchynský nôž. Je však dobré zaobstarať si špeciálne upravený ostrič určený špeciálne na sekery. Spoločnosť Cellfast vyrába univerzálny ostrič s brúsnymi kotúčmi zo špeciálnej silikónovej zmesi. Okrem toho má brúska v spodnej časti špeciálne pogumované nožičky na bezpečné uchopenie a následné ostrenie. Obrovskou výhodou je možnosť skryť brúsku do krytu sekery.

Brousek na sekeru
Brousek do obalu sekery

Základom rezania dreva je pohodlná výška

Najlepším pomocníkom na dosiahnutie optimálnej výšky je ľudovo povedané koza alebo kozliatko. Ide o veľmi jednoduchú, ale dômyselnú konštrukciu, ktorá zabezpečuje, aby sa polená počas rezania nekrútili a pevne držali. Okrem toho vás vďaka vyvýšenej polohe nebolí chrbát. Na trhu sú ešte kovové kozy, ktoré majú samosvorný mechanizmus. Drevené kozy však majú stále čo ponúknuť a navyše tlmia vibrácie. V dôsledku toho sa pri práci, ak sa stane nehoda, reťazová píla zarezáva do dreva, a nie do kovovej konštrukcie.

Dřevěná koza na dřevo

Vhodná píla na rezanie dreva

Každá píla, aj keď je určená na drevo, je vhodná na iný druh práce. Na suché a tvrdé konáre odporúčame ručnú pílu s jemnejším zubom s trojuholníkovým rezom. Na čerstvo opracované drevo je lepšie použiť pílu so švédskym rezom. Švédsky rez má každý štvrtý zub v tvare dláta. Každá píla musí byť správne napnutá a pílový list namazaný voskom. Aj keď si kúpite pílový list s povrchovou úpravou, tenká vrstva pridaného vosku zabezpečí lepší sklz v reznej škáre.

Pila na řezání dřeva

Aké drevo použiť na vykurovanie?

Vykurovanie drevom sa môže zdať ako jednoduchá záležitosť. Treba však myslieť aj na správny výber dreva na kúrenie. Všeobecne platí, že základom je suché drevo, ktoré dobre horí. Miesto, kde chcete palivo spaľovať, ide ruka v ruke s výberom tvrdosti a konkrétneho druhu dreva. Dubové, bukové alebo jablkové drevo je jednoznačne vhodnejšie do krbu a brezové, lipové alebo ihličnaté drevo je vhodnejšie na všeobecné spaľovanie v kachliach alebo pri ohnisku.

dřevo na vytápění

Nezabudnite na bundu

Pri štiepaní dreva sa človek veľmi rýchlo a spoľahlivo zahreje. Pri štiepaní dreva však môžete prechladnúť až na kosť. V takom prípade je potrebné veľmi rýchlo si obliecť bundu, aby sa telo zahrialo.

Pracovní bunda

Vytvorené20. 1. 2020

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Podrobné nastaveníPovoliť všetko