Ako nájsť ideálny sklon strechy a vhodnú strešnú krytinu

Sklon střechy

 

<![endif]-->

Či už ide o sklon strechy murovaného alebo dreveného domu, vyberáme ho podľa dvoch hlavných hľadísk. Jedným je, či a ako sa bude priestor pod strechou využívať (podkrovie na odkladanie vecí, obytné podkrovie atď.), druhým je strešná krytina, ktorú chcete použiť. Väčšinou sa to rieši opačne, t. j. krytina sa vyberá podľa sklonu, ale v každom prípade tieto dva faktory idú ruka v ruke. V tomto článku sa dozviete všetko, čo k tejto téme potrebujete vedieť, vrátane toho, ako vypočítať sklon strechy.


Prečo je potrebné riešiť sklon strechy súčasne so strešnou krytinou?

Jednoducho preto, že ak si vyberiete nekompatibilnú strešnú krytinu, vaša strecha bude zatekať. Napríklad pri sklone strechy 10° nemôžete použiť plastovú strešnú krytinu Capacco. Je to veľmi odolný materiál, ktorý vás môže lákať, ale je vhodný pre minimálny sklon strechy 25°. Na plochej streche by vám teda veľmi nepomohla. Okrem toho niektorí výrobcovia skracujú záruku, ak krytinu použijete na streche s iným sklonom, ako je odporúčané.

Viac informácií o odolnosti a životnosti rôznych typov strešných krytín nájdete v článku Už nemusíte byť dodávateľom strešných krytín.Teraz sa zameriame na spomínanú súvislosť medzi sklonom strechy a výberom strešnej krytiny.

Strechy podľa uhlov a ich (ne)výhody

Strechy sa podľa sklonu delia na ploché, šikmé a strmé.

  • Sklon plochej strechy je do 5°.
  • Strecha so sklonom 5-45° sa nazýva šikmá strecha.
  • Strmá strecha má sklon väčší ako 45°.

Minimálny sklon plochej strechy a ďalšie vlastnosti strechy

Zo stručného prehľadu vyplýva, že plochá strecha môže mať sklon len 0,5°. V skutočnosti by mal byť minimálny sklon plochej strechy 3°, aby sa zabránilo vzniku kaluží. Ploché strechy na domoch nevidíte často, pretože neposkytujú žiadnu možnosť podkrovného priestoru. Ďalšou nevýhodou je veľmi obmedzená ponuka strešných krytín, ktorú uvidíte v druhej časti tohto článku. Na niektorých budovách, ako sú bytové domy, garáže a rôzne záhradné prístrešky, sú však pomerne bežné.

Plochá střecha

 

Najbežnejšie sú šikmé strechy

Šikmé strechy sa delia podľa tvaru, pričom najbežnejším typom je sedlová strecha. Hoci patrí do kategórie so sklonom 5° a viac, optimálny minimálny sklon sedlovej strechy by mal byť 35°. Jej jednoduchý tvar písmena A ponúka výhodu minimalizácie zatekania a ponúka široké možnosti zastrešenia.

Šikmá střecha

Ďalším obľúbeným typom šikmej strechy je šikmá strecha. Je ešte jednoduchšia na realizáciu ako sedlová strecha, ale jej nevýhodou je, že nemôžete použiť akýkoľvek druh strešnej krytiny. Aj v tomto prípade musíte pri výbere vychádzať zo sklonu šikmej strechy, ktorý býva nižší, a tým aj obmedzenejší z hľadiska použitia strešnej krytiny. V moderných domoch sú však chaty a pergoly pomerne bežné.

pultová střecha
pultová střecha

Záhradné pergoly sú veľmi obľúbené, preto sa často kladie otázka minimálneho sklonu strechy pergoly. Odpoveď znie: určite nie viac ako 3° a v každom prípade prispôsobte sklon výberu strešnej krytiny. Toto pravidlo platí pre zastrešenie čohokoľvek.

Strmý je dobrý

Strmé strechy sú veľmi odolné voči dažďu a snehu, pretože sa na nich neudržia. Aj pri týchto strechách však musíte myslieť na snehové zábrany. Pokiaľ ide o strešnú krytinu, strmé strechy poskytujú pomerne široké možnosti.

Strmá střecha

Sklon strechy vzhľadom na materiál

Zo všetkého, čo sme doteraz uviedli, je zrejmé, že nie každá strešná krytina sa dá použiť na každom sklone strechy. Najmenší sklon umožňuje plechová strecha, zatiaľ čo na druhom konci pomyselnej stupnice ležídruhom konci stupnice sa nachádza pálená škridla, s ktorou môžete ísť až do 90°. Tak či onak, minimálny sklon strechy je hlavným faktorom, ktorý musíte riešiť. Vo všeobecnosti možno túto problematiku zhrnúť takto:

 

Typ strešnej krytiny Minimálny sklon strechy
Hliník
Plech
Betón 10°
spálené 12°
Asfalt 15°
plast 20°
prírodná bridlica 20°

Podľa minimálneho sklonu kovovej strechy možno usúdiť, že túto strešnú krytinu nemožno použiť na plochých strechách. Podľa tabuľky môžete na takejto streche použiť hliník, ale napríklad pre vlnité šindle PREFA je minimálny sklon 25°. Pokiaľ ide o minimálny sklon strechy pre škridly, konkrétne hlinené škridly, závisí od bočných a hlavových drážok.

Z toho vyplýva, že v skutočnosti sa hodnoty líšia podľa výrobcov a iných faktorov a odporúčaný sklon konkrétneho výrobku by sa mal vždy overiť. Pri strešných krytinách, ktoré ponúkame, teda máme informácie overené výrobcami, to takto funguje:

 

Výrobca Typ Materiál Minimálny sklon
Capacco SK1
SK2
plast 25°
Capacco SK3 plastové 20°
Ecoternit EB1
EB2
plast 25°
Ecoternit EB3 plast 20°
Ecoternit EB4 plast 28°
Eureko DDSII
CPS
plast 25°
Eureko Moderné plastové 20°
IKO Cambridge Xpress
Superglass 3Tab
Číslo jedna
asfaltový šindeľ 15°
IKO Cambridge Xtreme asfaltový šindeľ 9,5°
Paramo Gumoasfalt SA 12 asfalt - povrchová úprava 0° (pre ploché strechy)
PREFA Volánová taška
Skladaná šablóna 44x44
hliník 12° pre dĺžky krokiev do 7 m
14° pre dĺžky krokiev 7-12 m
16° pre dĺžky krokiev nad 12 m
PREFA Falošný šindeľ hliník 25°
PREFA Strešný panel R. 16
Strešný panel FX. 12 malý a veľký
hliník 17°

 

Sklon strechy môžete vypočítať bez projektovej dokumentácie

Ak sa chystáte vymeniť strešnú krytinu za iný typ a nie ste si istí sklonom, a teda ani použitými materiálmi, nemusíte hľadať projektovú dokumentáciu domu. Namiesto toho si do mobilného telefónu stiahnite aplikáciu na meranie sklonu. Potom sa stačí vykloniť zo strešného výlezu a priložiť telefón k strešnej krytine. P

Ak nemáte smartfón, pripravte si vodováhu a meter.

  • Priložte vodováhu k zásuvke v mieste, kde kolmá stena prechádza do svahu.
  • Odmerajte vzdialenosť od konca vodováhy k naklonenému povrchu (vertikálna dĺžka).
  • Namerané údaje zadajte do vzorca na výpočet uhla v pravouhlom trojuholníku (výpočet strešného uhla).
    • tg α = vertikálna dĺžka ÷ horizontálna dĺžka (dĺžka vodováhy)
  • Teraz musíte výsledok previesť na stupne pomocou goniometrickej funkcie tan-1.
    • Ak teda máte vodováhu 100 cm a namerali ste 60 cm do svahu, výpočet sklonu je nasledovný: tan-1 (60 ÷ 100) = 30,96°
    • Na 100 % budete potrebovať inteligentnejšiu kalkulačku alebo smartfón s kalkulačkou. Ďalšou možnosťou je použiť kalkulačky na internete na výpočet sklonu.

Čím dlhšia vodováha, tým presnejší výsledok, ale určite si na to nemusíte kupovať dvojmetrovú vodováhu, môžete to urobiť aj s kratšou.

Bez ohľadu na to, akú metódu merania sklonu strechy si vyberiete, vždy merajte aspoň na troch rôznych miestach, aby ste si výsledok overili, prípadne zmerajte sklon strechy na troch rôznych miestach. vypočítajte priemer.

Uviedli sme, že výber správnej strešnej krytiny pre sklon strechy je dôležitý, aby sa zabránilo zatekaniu. Nie je to však jediný faktor, svoju úlohu zohráva aj strešný plášť. Ak potrebujete vedieť, ako urobiť strešný plášť, prečítajte si článok Opláštenie strechy vlastnými rukami. Minimálny sklon strechy

Vytvorené25. 11. 2021

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Podrobné nastaveníPovoliť všetko