Ako udržiavať trávnik počas celého roka

údržba trávníku

<![endif]-->

Svieži, zelený trávnik je ozdobou každej záhrady. Aby taký zostal, je potrebné sa oň starať po celý rok. Inak však vyzerá starostlivosť o trávnik na jar, inak v horúcom lete - a nesmieme naň zabúdať ani v chladnejších ročných obdobiach. Pozrime sa teda na celoročnú starostlivosť o trávnik.


Prečítajte si:

Starostlivosť o trávnik na jar

S jarnou údržbou trávnika začnite, keď teplota vonku stúpne nad 10 °C. Najskôr je potrebné vertikutovať, t. j. prevzdušniť trávnik. Po zime sa trávnik dusí pod nepriepustnou vrstvou odumretých častí rastlín, ktorá bráni výmene plynov a prístupu vody. Tým sa zvyšuje riziko napadnutia chorobami a skrátenia alebo odumretia koreňov trávy.

Kedy na jarvertikutovať trávnik?

Pôda by nemala byť suchá, ale ani príliš mokrá. Ideálny čas sú 2 dni po jarných dažďoch. Samozrejme, musí byť dodržaná vyššie uvedená podmienka, že denná teplota stúpla nad 10 °C.

Ako na vertikutáciu?

Prevzdušňovanie sa vykonáva pomocou rôznych typov prevzdušňovačov. Pre veľké plochy môžete použiť motorový stroj, pre menšie záhrady postačí ručný prevzdušňovač. V oboch prípadoch je princíp činnosti rovnaký: Ostré zuby na valci sa vertikálne zarezávajú do trávnika a vyhrabávajú z neho plsť, mach a zvyšky po kosení.a prerezávajú výhonky trávy, aby podporili tvorbu nových.

Pri vertikutácii však nejde o obrábanie pôdy, nože by sa mali len zľahka dotýkať pôdy. Príliš hlboké prevzdušňovanie trávnik poškodí, odporúčaná hĺbka záberu je dva až tri milimetre.

Neľakajte sa, trávnik po dokončení vertikutácie nebude vyzerať veľmi atraktívne. Ďalší postup je nasledovný:

Ak po vertikutácii zistíte, že trávnik je zničený na viac ako 50 %, je lepšie založiť nový trávnik.

Muž provádějící vertikutaci za pomoci motorového vertikutačního stroje

Hnojenie je dôležitou súčasťou jarného ošetrenia trávnika

Po vertikutácii nechajte trávnik približne týždeň odpočívať a potom ho doplňte živinami. Ako spoznať správne hnojivo? Najlepšie je samozrejme 100 % prírodné, napríklad kravský a konský hnoj. Syntetické hnojivá by mali obsahovať aspoň niektoré zo základných zložiek:

  • dusík,
  • Fosfor,
  • horčík,
  • Vápnik - nemá však zmysel vápniť každý trávnik, iba tie v tienistých oblastiach s kyslou pôdou, kde sa darí nežiaducim machom.

Rôzne špeciálne trávnikové hnojivá sú vhodné, pretože majú dlhodobý účinok na trávnik a pomáhajú mu plynulo rásť. Niektoré typy obsahujú aj zložky, ktoré zabraňujú rastu buriny. Pri hnojivách NPK však dbajte na to, aby pôda pred hnojením nebola suchá, inak môžete trávu spáliť.

Kedy začať so zalievaním trávnika?

Po dokončení vertikutácie a hnojenia môžete začať so zalievaním. Frekvencia závisí od "veku" trávnika. Keď je trávnik čerstvo založený, zalievajte ho 5-krát denne a postupne frekvenciu znižujte, ako trávnik rastie a silnie. Pri niekoľkoročných trávnikoch zalievajte približne raz za 2 - 3 dni, ale dôkladne, aby sa voda vsiakla.

Kedy a ako kosiť trávu na jar?

Keď trávnik dosiahne 10 cm, je čas vytiahnuť kosačku alebo v prípade novej trávy kosu. Prvé kosenie sa zvyčajne uskutočňuje koncom apríla v nižších nadmorských výškach a o niečo neskôr vo vyšších nadmorských výškach. Koste, keď je tráva suchá.

Ideálne je odstrániť asi tretinu dĺžky, ak ju chcete skrátiť ešte viac, urobte to dvakrát. V tomto prípade by druhé strihanie malo nasledovať 3 dni po prvom. Ďalšie kosenie sa uskutoční, keď trávnik narastie do vami požadovanej dĺžky približne o 3-6 cm. Krátke anglické trávniky sa môžu kosiť raz týždenne.

Kosačka a kosa musia byť vždy dokonale naostrené, striedajte smer kosenia. Neodstraňujte viac ako jednu tretinu dĺžky stebla. Ak budete trávnik kosiť pravidelne, odmení sa vám skvelou fyzickou kondíciou a krásnym vzhľadom.

Sekačka sekající trávník

Starostlivosť o trávnik v lete

Ako udržať trávnik zelený aj v horúcom lete? Dodržiavajte tieto tri hlavné zásady.

  • Pri kosení nechajte dlhšie stonky.
  • Zalievajte intenzívnejšie a v správnom čase.
  • Mulčovanie.

Vletných mesiacoch nestrihajte stonky o toľko kratšie. Príliš krátko zastrihnutý trávnik si nevie poradiť s vlhkosťou. Doprajte mu dostatok vody aspoň každý druhý deň. Voda sa musí dostať ku koreňom, čo znamená aspoň 10 litrov na meter štvorcový. Zalievajte skoro ráno alebo večer, keď pôda ešte nie je horúca a suchá.

Bežné hnojivo si nechajte na jeseň, v lete je lepšie použiť pokosenú trávu na mulčovanie. Rozprestrite ju po trávniku, aby ste vytvorili pokrývku, ktorá pomôže udržať vlhkosť a ochráni pred slnkom. S mulčovaním to však nepreháňajte, aby ste trávnik nezadusili hrubou vrstvou.

Počas naozaj horúceho počasia zalievajte počas dňa na niekoľko minút. Tráva a pôda sa tiež musia ochladiť. Ak sa obávate následného účtu za vodu alebo prázdnej studne, použite na zavlažovanie kanvicu. dažďovú vodu na zavlažovanie alebo si urobte kvapkovú závlahu, ktorá šetrí vodu, čas a prácu.

Vodní rozprašovač kropící trávník

Starostlivosť o trávnik na jeseň

Kým záhony majú z vrstvy lístia úžitok, trávnik nie. Vytvára pod ním príliš vlhké prostredie, v ktorom sa čoskoro objavia plesne alebo niektoré hubové ochorenia. So začiatkom jesene si preto pripravte hrable alebo fúkač, koliesko a pravidelne odstraňujte opadané lístie. Najlepšie raz týždenne.

Jesenná údržba trávnika zahŕňa kosenie

Pokiaľ tráva rastie, je potrebné ju kosiť. Na jeseň rastie pomalšie, takže kosenie je menej časté, maximálne raz za týždeň alebo dva. Ako vysokú trávu by som mal na jeseň ponechať ? Nastavte kosačku tak, aby ostali steblá vysoké aspoň 4 cm; nižší porast je náchylnejší na vymrznutie. Pokosenú trávu nenechávajte ležať, pretože mulčovanie už v tomto období nie je žiaduce.

A kedy ste naposledy kosili trávnik? Tráva prestáva rásť, keď teplota klesne na 7 °C. Takže posledné kosenie pred zimou je zvyčajne koncom októbra a v teplej jeseni v polovici novembra.

Mal by som v rámci jesennej údržby trávnik prevzdušniť a pohnojiť?

Áno a áno. Počas letnej sezóny sa pôda pod trávnikom zahusťuje, takže korene nemajú dostatok vzduchu. Pri menších plochách nemusíte hneď vyťahovať vertikutátor, rovnako dobre poslúžia aj obyčajné vidly. Zapichujte ich do hĺbky 15 cm, tiež v intervaloch približne 15 cm, a vždy s nimi jemne pohýbte.

Na jeseň hnojte iným typom hnojiva, pretože trávnik teraz nepotrebuje stimuláciu, ale prípravu na zimu. Špeciálne hnojivá s vyšším obsahom draslíka výrazne zvyšujú odolnosť voči hubovým chorobám. Ak je váš trávnik v tieni so zvýšenou vlhkosťou a má taknáchylný na rast húb, môžete použiť aj fungicídy. Všetky prípravky aplikujte v období od septembra do novembra.

Kedy mám odškrtnúť údržbu trávnika ako vykonanú pred zimou?

Ak je teplejšia jeseň, môžete do jesennej starostlivosti o trávnik zahrnúť aj opravu spálených a inak poškodených miest novou trávou .Ak ste už prevzdušnili, pohnojili a tráva prestala rásť, máte hotovo.

Muž shrabující spadané listí z trávníku

Starostlivosť o trávnik v zime

Zima je obdobím pokoja. Hneď ako udrú prvé mrazy, doprajte trávniku oddych, aj keď ste vynechali jesennú údržbu. Medzitým si môžete naštudovať, ako vybudovať záhradné jazierko alebo kedy a ako strihať ovocné stromy. Na jar sa vám to môže hodiť.

Vyhnite sa najčastejším chybám pri starostlivosti o trávnik

Ak naozaj veríte, že tráva za plotom je zelenšia, možno sa dopúšťate jednej z nasledujúcich chýb:

  • nesprávne zavlažovanie,
  • nadmerné skrátenie,
  • nedostatok vertikutácie,
  • nedostatok živín,
  • nedodržanie postupov pre každú sezónu.

V predchádzajúcich odsekoch sa dozviete, ako sa vyhnúť týmto chybám, a v našom online obchode nájdete veci, ktoré potrebujete na správnu celoročnú starostlivosť o trávnik.

Vytvorené5. 6. 2023

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Podrobné nastaveníPovoliť všetko