.    Vážení zákazníci, predajňa aj eshop bude z dôvodu štátneho sviatku 01.05.24 UZAVRETÁ !

Izoláciou podkrovia ušetríte peniaze a zvládnete ju sami

Zateplení podkroví

 

<![endif]-->

Vedeli ste, že cez zle izolovanú strechu môže uniknúť až štvrtina tepla? Tento nežiaduci únik je v dnešnej dobe luxus, ktorý si môže dovoliť len málokto. Nielen rastúce ceny energií nás nútia hľadať iné spôsoby, ako ušetriť, a jedným z nich je vlastná izolácia strechy.


Zateplenie podkrovia starého domu sa oplatí

Na izoláciu strechy sa musíte pozerať ako na dlhodobú investíciu. Prinesie úsporu nákladov nielen na vykurovanie, ale aj na chladenie (klimatizáciu). Pritom ide o projekt typu "urob si sám", ktorý zvládnete za víkend aj sami. Ak vám však počas procesu budú prekážať elektrické krabice alebo káble, určite si prizvite elektrikára.

Ak sa zaoberáte dodatočnou izoláciou podkrovia, keď už môže byť nejaká izoláciastenu, skontrolujte, či pôvodná izolácia nie je stlačená, mokrá alebo splesnivená. Nezabudnite zlikvidovať všetky také, ktoré už neplnia svoju funkciu.

Typy izolácie pre podkrovie

Hoci sa často stretávame s pojmom "izolačná vlna", rozhodne nejde o mäkkú bielu vlnu. Najčastejšie používaná tepelná izolácia sa delí podľa materiálu na:

  • kameň alebo čadič,
  • sklovitá,
  • doska z polyizokyanurátu.

Na vlastnú izoláciu krovu odporúčame sklenenú izoláciu, pretože jej preprava a montáž sú najjednoduchšie. Ak vám pri izolácii strechy najviac záleží na cene, vyberte si kamennú izoláciu. Je najlacnejšia a nemusíte sa starať o montáž, zvládne ju jeden človek.

Čedičová izolace

Ako izolovať strechu krok za krokom

Skôr ako sa pustíte do stavby, mali by ste sa obrátiť na stavebného inžiniera. Krov nesie hmotnosť strešnej krytiny a ďalších vrstiev a plná izolácia znamená ďalšie značné zaťaženie. Iba odborník dokáže posúdiť, či je potrebné najskôr zosilniť krov.

Rošty na izoláciu podkrovia a kladenie izolácie

Na jednoduchšie ukotvenie izolácie si zhotovte rošt z ľahkých drevených lamiel alebo hliníkových profilov. Tieto lamely (profily) pripevnite k nosníkom a vytvorte tak mriežku.

Premyslite si, kam umiestnite izoláciu. Máte dve možnosti:

  • medzi krokvami a pod nimi,
  • izolácia medzi strechami a nad strechami.

Samotná izolácia medzi strechami je z hľadiska energeticky účinnej izolácie nedostatočná.

Izoláciu narežte podľa pravítka väčším nožom a pásy umiestnite do jednotlivých polí mriežky. Veľkosť jednotlivých kusov by mala byť o niečo väčšia ako okná mriežky, aby sa dosiahlo maximálne utesnenie. Začnite klásť zdola nahor, kusy sa budú opierať o seba a nebudú sa posúvať.

Řezání skelné vaty

Odporúčaná hrúbka izolácie podkrovia a ďalšie tipy

Hrúbka strešnej izolácie by mala byť minimálne 300 mm. Ak je menšia, budova nebude spĺňať požadované normy, poruší vyhlášku o hospodárení s energiou a nič neušetríte.

Dodržiavajte aj ďalšie odporúčania pre bezpečnú prácu:

  • Chráňte sa rukavicami ,respirátorom a okuliarmi .Noste oblečenie s dlhými rukávmi a nohavicami. Z niektorých materiálov sa môžu uvoľňovať drobné vlákna a spôsobovať zdravotné problémy.
  • Nestojte na trámoch. Ak stratíte rovnováhu, môžete preraziť strop. Ako stojnú plochu použite kus preglejky alebo niekoľko pevných dosiek. Kvôli stabilite musia byť premostené aspoň tri trámy.
  • Osvetlite tmavé kúty pomocou prenosných bateriek.

Dokončenie izolácie

Izoláciu musíte prekryť parozábranou, aby ste zabránili prenikaniu vlhkosti z interiéru. Parozábrana sa umiestňuje do vnútornej časti skladby izolácie podkrovia a musí byť čo najtesnejšie uzavretá.

Pri upevňovaní dbajte na to, aby ste ho neroztrhli, a používajte len lepiace pásky alebo lepidlá určené na tento účel. Jednotlivé časti parozábrany by sa mali prekrývať aspoň o 10 cm.

Čomu venovať osobitnú pozornosť

Izolácia stráca zmysel, ak teplo uniká v oblastiach, ktoré sú na to obzvlášť náchylné. Ide o tieto oblasti:

Pri izolácii starej strechy odporúčame vyplniť všetky medzery v týchto oblastiach malými kúskami izolácie a zdvojiť parozábranu. Všetky skrutky a kotvy zakryte vrstvou pásky.

Izolace půdy

Ako izolovať podkrovie bez zásahu do strechy

Môžete izolovať strop v podkroví alebo izolovať podlahu podkrovia. Ak priestor využívate len na skladovanie a neplánujete ho obývať, stačí položiť čadičovú alebo sklolaminátovú izoláciu. Takáto podlaha však nebude pochôdzna, pre prípadné budúce obytné miestnosti musíte kombinovať minerálnu vlnu s polystyrénom.

Izolácia strechy polystyrénom sa neodporúča, pretože je oveľa menej odolný voči ohňu, ale je ideálny na podlahy/stropy. Je ľahký, takže nezaťažuje konštrukciu, ľahko sa s ním pracuje a stojí oveľa menej ako iné izolačné materiály.

Pred položením izolácie nezabudnite najprv položiť parozábranu. Medzi jednotlivými pásmi a na stenách nad podlahou vytvorte 10 cm presah. Na účinnú izoláciu podkrovia polystyrénom alebo iným materiálom musíte dosiahnuť minimálnu hrúbku izolácie 140 mm.

Majte na pamäti, že čím viac je podlaha zaťažená, tým pevnejšia musí byť horná časť podlahy. Ideálna je zosilnená konštrukcia a dosky OSB.

Vybavte sa všetkým, čo potrebujete

Teraz, keď už viete, ako izolovať podkrovie, stačí kúpiť kvalitné materiály. Navštívte našu sekciu izolačných systémov a vyberte si, čo potrebujete.

 

Vytvorené20. 2. 2023

Súbory cookie zabezpečujú fungovanie webovej stránky a umožňujú nám ju ďalej zlepšovať. Reklamy sa môžu zobrazovať aj na iných stránkach. Ak súhlasíte, kliknite na tlačidlo Povoliť všetko.

Podrobné nastaveníPovoliť všetko